گوناگون

این آنتی هیستامین‌های طبیعی را از دست ندهید

این آنتی هیستامین‌های طبیعی را از دست ندهید

پارسینه: علاوه‌بر داروهای آنتی هیستامین گیاهان و میوه‌هایی نیز وجود دارند که عملکرد داروهای آنتی هیستامین را دارند و می‌توان از آن‌ها به عنوان جایگزینی برای این نوع داروها استفاده کرد.

بیشتر مردم با نام داروی آنتی هیستامین آشنا هستند و احتمالاً بسیاری از ما بنا به عللی همچون سرماخوردگی، آبریزش بینی و یا حساسیت‌های گوناگون با دستور پزشک و یا حتی بدون آن از این دارو استفاده کرده‌ایم. نام این دارو که ترکیبی از دو کلمه «آنتی» به معنای ضد و «هیستامین» که نوعی ترکیب آلرژی زاست؛ نیز بیان‌گر کارکرد آن است.

علاوه‌بر داروهای آنتی هیستامین گیاهان و میوه‌هایی نیز وجود دارند که عملکرد داروهای آنتی هیستامین را دارند و می‌توان از آن‌ها به عنوان جایگزینی برای این نوع داروها استفاده کرد. مهم‌ترین آنتی هیستامین‌های طبیعی عبارت‌اند از:

۱. گزنه: گزنه که معمولاً به عنوان چای مصرف می‌شود، یک آنتی هیستامین قوی و تثبیت کننده مغزی است.

۲. آویشن: آویشن یک گیاه غنی از مواد مغذی است و سطح بالایی از ویتامین C دارد که با فلانوئید ترکیب می‌شود و به سمت سلول‌های مغز می‌روند. همین‌طور دارای مزایای ضد میکروبی است.

۳. ترخون: ترخون بوی خوشی دارد و یکی از بالاترین منابع غذایی آنتی اکسیدانی در میان گیاهان دارویی محسوب می‌شود. یک مطالعه نشان داده است که این سیستم سلول‌های مغزی را تثبیت می‌کند.

۴. بابونه: بابونه اغلب به عنوان چای استفاده می‌شود. گل‌های تازه آن در دسترس هستند و ترجیح داده می‌شود که خشک شوند. یک مطالعه نشان داده است که بابونه مانع از آزاد شدن هیستامین از سلول‌های مغزی می‌شود.

۵. ریحان: ریحان شیرینی طبیعی دارد؛ همچنین یک آداپتوژن با خواص ضد آنافیلاکتیک، آنتی هیستامین و خواص ثابت شده در ثبات سلولی مغز است.

۶. نعناع: گفته شده است که فلانوئیدهای موجود در نعناع اثر مهاری قوی بر هیستامین‌های آزاد شده از سلول‌های مغز را دارند؛ به‌ویژه برای آلرژی موثر است.

۷. زردچوبه: زردچوبه ادویه‌ای است که رنگ غذا را بهتر می‌کند. این چاشنی دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی است. مطالعه‌ای نشان داد که این چاشنی فعالیت سلولی مغزی را هم مهار می‌کند.

۸. دانه و روغن زیره سیاه: طعم آن کمی تند و شبیه به پونه است. به عنوان آنتی هیستامین و آنتی اکسیدان عمل می‌کند و از لایه مخاطی معده محافظت می‌کند؛ همچنین می‌تواند از دانه یا روغنش استفاده کرد.

۹. سبوس برنج سیاه: باور بر این است که برنج سیاه فایده‌های بسیاری دارد. محققان یافته‌اند که یک رژیم غذایی حاوی برنج سیاه التهاب را کاهش می‌دهد و از آزاد شدن هیستامین جلوگیری می‌کند.

۱۰. جوانه نخود فرنگی: جوانه نخود فرنگی دارای میزان بالایی از دی آمین اکسیداز است (آنزیمی که هیستامین سلولی اضافی را پایین می‌آورد). همه خانواده باقالی‌ها دارای DAO هستند؛ اما این ماده به طور خاص در نخود فرنگی، عدس و جوانه‌های‌شان بیشتر است.

۱۱. پیاز: پیاز بسیار مقوی و حاوی مواد پروبیوتیکی است. پیاز برای جلوگیری از آزاد شدن هیستامین، تثبیت سلول‌های مغز و حتی کم شدن سطح هیستامین اضافی در پلاسمای خون موثر واقع می‌شود.

۱۲. سیر: سیر مانند پیاز بسیار مقوی و غنی از آنتی اکسیدان است و برای جلوگیری از آزاد شدن هیستامین از سلول‌های مغزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۱۳. انار: انار می‌تواند برای توقف آبریزش بینی موثر باشد. این میوه حاوی پلی‌فنول‌ها مانند تانن‌ها و آنتوسیانین‌ها هستند و نسبت به چای سبز آنتی اکسیدان بیشتری دارند. بررسی‌ها نشان داده است که انار به عنوان تثبیت کننده سلول‌های مغزی هم عمل می‌کند.

۱۴. هلو: هلو یک میوه تابستانی شیرین و آبدار است. مطالعه‌ای نشان داده است که از التهاب ناشی از آلرژی سلولی هم جلوگیری می‌کند.

۱۵. سیب: سیب‌ها غنی از یک نوع ماده مغذی نیستند، بلکه غنی از فلانوئیدها و پلی فنل‌ها هستند و میزان آنتی اکسیدان‌هایش بیشتر از چای سبز است. مطالعه‌ای نشان داده است که این میوه هیستامین را از سلول‌های مغزی آزاد می‌کند.

منبع: همشهری آنلاین

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار