گوناگون

پژوهش ۸۵ ساله دانشگاه هاروارد «راز خوشبختی» را برملا کرد

پژوهش ۸۵ ساله دانشگاه هاروارد «راز خوشبختی» را برملا کرد

پارسینه: برای هر کسی پیش آمده است که از خودش بپرسد چگونه می‌تواند زندگی بهتری داشته باشد یا چه چیزی باعث رضایت و خوشحالیش می‌شود. دانشمندان دانشگاه هاروارد ۸۵ سال زمان صرف کردند تا به راز خوشبختی پی ببرند.

به گزارش «پارسینه» به نقل از «سی ان بی سی»، سال ۱۹۳۸، محققان هاروارد یک مطالعه چند دهه‌ای را آغاز کردند تا دریابند «چه چیزی ما را در زندگی خوشحال می‌کند؟»

پژوهشگران پرونده‌های سلامت ۷۲۴ شرکت کننده از سراسر جهان را جمع آوری کردند و در فواصل دو ساله سوالات مفصلی درباره زندگی آن‌ها پرسیدند.

برخلاف آنچه ممکن است فکر کنید، جواب این سوال موفقیت شغلی، پول، ورزش یا رژیم غذایی سالم نبود. ثابت‌ترین یافته‌ای که در طول ۸۵ سال مطالعه آموخته شد این است: روابط مثبت ما را شادتر و سالم‌تر نگه می‌دارد و به ما کمک می‌کند عمر طولانی‌تر داشته باشیم.

کلید شماره ۱ زندگی شاد: «پرورش اجتماعی»

رابطه‌ها از نظر جسمی بر ما تأثیر می‌گذارند. تا به حال، وقتی که فکر می‌کنید کسی واقعاً شما را در طول یک مکالمه خوب درک کرده است متوجه نشاطی شده اید؟ یا در طول یک دوره دعوای عشقی کمبود خواب را تجربه کرده اید؟

برای اطمینان از اینکه روابط شما سالم و متعادل است، مهم است که «پرورش اجتماعی» یا «ورزیدگی اجتماعی» (social fitness) را تمرین کنید.

ما تمایل داریم فکر کنیم که وقتی دوستی و رابطه صمیمی برقرار کنیم، آن رابطه از خودش مراقبت خواهد کرد. اما زندگی اجتماعی ما یک سیستم زنده است و نیاز به تمرین دارد.

پرورش اجتماعی مستلزم این است که روابط خود را بررسی کنیم و با خودمان صادق باشیم که وقت خود را به کجا اختصاص می‌دهیم و اینکه آیا به ارتباطاتی که به شکوفایی ما کمک می‌کنند تمایل داریم یا خیر.

چگونه روابط خود را بررسی کنیم

انسان‌ها موجوداتی اجتماعی هستند. هر یک از ما به عنوان یک فرد نمی‌توانیم هر آنچه را که نیاز داریم برای خود فراهم کنیم. ما به دیگران برای تعامل و کمکشان نیاز داریم.

در زندگی رابطه‌ای ما، هفت اصل حمایت وجود دارد:

ایمنی و امنیت : اگر نیمه شب با ترس از خواب بیدار شوید با چه کسی تماس می‌گیرید؟ در لحظه بحران به چه کسی مراجعه می‌کنید؟

یادگیری و رشد : چه کسی شما را تشویق می‌کند تا چیز‌های جدید را امتحان کنید، فرصت‌ها را به دست آورید، اهداف زندگی خود را دنبال کنید؟

صمیمیت عاطفی و اعتماد به نفس : چه کسی همه چیز (یا بیشتر چیزها) را در مورد شما می‌داند؟ وقتی احساس بدی دارید با چه کسی می‌توانید تماس بگیرید و در مورد احساس خود صادق باشید؟

تایید هویت و تجربه مشترک : آیا کسی در زندگی شما وجود دارد که تجربیات زیادی را با شما به اشتراک گذاشته باشد و به شما کمک کند تا احساستان را نسبت به آنچه هستید تقویت کنید؟

صمیمیت عاشقانه : آیا از میزان صمیمیت عاشقانه در زندگی خود احساس رضایت می‌کنید؟

کمک (هم اطلاعاتی و هم کاربردی) : وقتی به تخصص یا کمک برای حل یک مشکل عملی نیاز دارید (مثلاً کاشت درخت یا حل مشکل وایفای) به چه کسی مراجعه می‌کنید؟

تفریح و آرامش : چه کسی شما را می‌خنداند؟ برای دیدن فیلم یا رفتن به یک سفر جاده‌ای با چه کسی تماس می‌گیرید که به شما احساس ارتباط و آرامش می‌دهد؟

برای خودتان یک جدول درست کنید که در ستون‌های آن این شاخنص‌های حمایت ذکر شده اند و در ردیف‌ها نام افرادی را که با آن‌ها رابطه دارید بنویسید.

اگر به نظر می‌رسد رابطه‌ای به آن نوع حمایت در زندگی شما اضافه می‌کند، علامت مثبت (+) را ستون مناسب بگذارید و اگر رابطه‌ای فاقد آن نوع حمایت است، علامت منفی (-) قرار دهید.

به یاد داشته باشید، اگر همه یا حتی بیشتر روابط، همه این نوع پشتیبانی‌ها را به شما ارائه نمی‌دهند، اشکالی ندارد.

به این تمرین مانند یک اشعه ایکس فکر کنید - ابزاری که به شما کمک می‌کند تا زیر سطح جهان اجتماعی خود را ببینید. همه این نوع حمایت‌ها برای شما مهم نیستند. در نظر بگیرید که کدام یک از آن‌ها مهم اند و از خود بپرسید که آیا در آن زمینه‌ها حمایت کافی دریافت می‌کنید.

با نگاهی به شکاف‌های نمودار، ممکن است متوجه شوید که افراد زیادی دارید که با آن‌ها سرگرم می‌شوید، اما کسی نیست که به آن‌ها اعتماد کنید. یا شاید شما فقط یک نفر را دارید که برای کمک به سراغش می‌روید، یا شخصی که چندان متوجهش نیستید، در واقع به شما احساس امنیت و آرامش می‌دهد.

از نزدیک شدن به افراد زندگیتان نترسید. چه یک مسئله متفکرانه باشد یا لحظه‌ای برای دریافت توجه اختصاصی، هرگز برای عمیق‌تر کردن ارتباطاتی که برای شما مهم است دیر نیست.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار