گوناگون

چگونه بر روی برف و یخ سر نخوریم؟

چگونه بر روی برف و یخ سر نخوریم؟

پارسینه: در روزهای برفی زمستان معمولا برای همه اتفاق افتاده است که هنگام تردد در معابر عمومی به دلیل لیز بودن زمین سر بخورند و تعادل خود را نیز از دست بدهند.

هنگام راه رفتن در مسیرهای پیاده روی و مکانهای عمومی یا ورود و خروج به خودروی خود، خطرات زمین خوردن روی برف و یخ را دست کم نگیرید. هر لغزش زمستانی صدمات جدی ایجاد می کند، فقط یک سقوط بد روی یخ می تواند عواقب طولانی مدت داشته باشد پس حفظ تعادل و امنیت حرکت در این شرایط اهمیت ویژه ای دارد.

فراموش نکنید که گاهی ممکن است مسیری که در آن قدم برمیدارید یخ زده یا لغزنده به نظر نمی رسد، در صورتی که یک ورق نازک از یخ شفاف یا "یخ سیاه" مسیر شما را در معرض خطر قرار می دهد پس همیشه در چنین شرایطی بسیار احتیاط کنید چراکه بسیاری از لغزش ها و سقوط ها در مکان هایی اتفاق می افتد که مردم آن را امن و مطمئن می دانند مثل بیرون درب ورودی، روی پله های مقابل درب، در مسیر یا هنگام پیاده شدن از ماشین.

دلیل اصلی سقوط شدید هنگام قدم زدن روی برف و یخ ، عدم اصطکاک بین کفش و زمین است. هنگام راه رفتن، تماس بین کفش و زمین شما اصطکاک ایجاد می کند، که تعادل لازم برای حرکت به جلو را به شما می دهد اما مولکول های آب در سطوح یخی و برفی تولید اصطکاک را تقریباً غیرممکن می کنند و به همین دلیل است که حوادث سرخوردگی در روزهای برفی بیشتر است.

اگر تجربه ی لذت بردن از راه رفتن روی برف و یخ بدون لغزش را داشته اید، یا در این کار به زمین برخورد نکرده اید، پس باید خود را خوش شانس بدانید اما این بدان معنا نیست که خطرات ارزش دانستن ندارند. در حقیقت، بسیاری از آسیب ها مربوط به لغزش ها و سقوط های زمستانی است که برخی از آنها شامل مواردی است که در نمناک به آنها اشاره کرده ایم :

1. کفش مناسب بپوشید

از چکمه یا کفش مقاوم در برابر لغزش استفاده کنید. پوشیدن کفش یا چکمه با اصطکاک خوب هم مهم است. به آرامی راه بروید و مراقب نحوه قرارگیری پاها باشید.


2. نحوه راه رفتن را بررسی کنید

شما به سادگی نمی توانید سبک طبیعی راه رفتن خود را روی سطوح لغزنده حفظ کنید برای همین باید مطمئن شوید که حداکثر ثبات را دارید. برای داشتن تعادل کامل که به شما امکان می دهد به راحتی راه بروید، باید این کار را انجام دهید :

گام های کوتاه و مطمئن بردارید، قدم های کوتاه به شما کمک می کند تا عمق برف و یخ را به راحتی تشخیص دهید و حفظ تعادل را برای شما آسان می کند.
پاهای تان را روی زمین بکشید و خیلی از هم دور نکنید. در این وضعیت بدن تان پایداری بیشتری خواهد داشت.
هنگام راه رفتن روی وصله یخی از خم شدن زانوها به جلو خودداری کنید و در عوض، سعی کنید در حالت قائم قرار داشته باشید.
زمان راه رفتن از شیب بالا یا پایین پوشیده با یخ یا برف در یک خط راه بروید، یک گام به جلو بردارید و پای دیگر را به موازات آن حرکت دهید و همین گونه ادامه دهید تا هنگامی که به بالا یا پایین شیب برسید. پاهای تان نباید با هم تقاطع داشته باشد، زیرا در این حالت بدن تان بسیار ناپایدار می شود.
قدم های کوتاه تر بردارید، برداشتن قدم های کوتاه تر نیروهای وارد شده به زمین در جهت های جلو و عقب ما را کاهش می دهد.
تا حد امکان در مسیرهای پیاده روی تعیین شده قدم بزنید. از میان توده های برف یا مناطقی که امکان برف و یخ زدگی وجود ندارد، میانبر نگیرید.

3. حواس تان را جمع کنید:

وقتی راه می روید به جلو نگاه کنید و روی مسیری که در آن حرکت می کنید تمرکز کنید تا مبادا حواس پرتی شما را دچار حادثه و زمین خوردگی کند. اغلب افراد هنگام برف یا باد شدید سرهای شان را پایین می آورند، و این کار می تواند زمینه برای افتادن فراهم کند، زیرا شما را خطر ندیدن یخ را افزایش می دهد. به آهستگی راه بروید و به طور مکرر بایستید و به محیط اطراف تان توجه داشته باشید و مراقب یخ و برگ های مرطوب باشید.

هنگام راه رفتن پیام ندهید یا تا حد امکان از تلفن همراه خود استفاده نکنید.


4. مثل یک پنگوئن راه بروید:

این گونه مرکز ثقل شما را روی پای جلوی شما حفظ می شود و به شما در قرار گیری به حالت قائم کمک می کند. پاهای خود را کمی باز کنید تا مرکز ثقل شما افزایش یابد و قدم های کوچک را بردارید. از دستان خود استفاده کنید تا هنگام راه رفتن روی یخ خود را ثابت و متعادل نگه دارید. (فکر کنید ادای یک پنگوئن را در می آورید!) بازوها را برای تعادل بهتر کمی باز کنید، با این کار مرکز ثقل شما کاهش می یابد. به یاد داشته باشید که هر چقدر سرد شود از نگه داشتن دست در جیب خودداری کنید.
5. برای حفظ تعادل عضلاتتان را تقویت کنید:

افرادی که عضلات ضعیفی دارند، توانایی حفظ تعادل خود را نداشته و در روزهای یخبندان و برفی بیشتر سقوط می کنند. عضلات قدرتمند کلید حفظ تعادل است. هنگام لغزیدن فرد عضلات ضدسقوط منقبض شده و تعادل فرد را حفظ می کنند. با تقویت کردن این عضلات فرد میتواند در زمان لغزیدن خود را راست نگهدارد.

برای حفظ تعادل تقویت عضلات باسن، شکم، لگن و پاها و انجام تمرین های تعادلی مانند ایستادن روی یک پا یا ایستادن روی پنجه های پا بسیار موثر است.

1. در صورت امکان به هر قیمتی از قدم زدن در خیابان خودداری کنید. به یاد داشته باشید، اتومبیل ها و کامیون ها هم می لغزند و سر می خورند! اگر این یک وضعیت اضطراری است و شما نمی توانید از خیابان عبور نکنید حتما لباس روشن یا بازتابنده بپوشید چراکه در شرایط برفی میزان دید کاهش می یابد و امکان برخورد خودرو با عابران بیشتر می شود.

2. وسایل زیادی را با خود حمل نکنید و در صورت امکان از کوله پشتی استفاده کنید.

3. لباس مناسب بپوشید و اطمینان حاصل کنید که لباس کافی را تهیه کرده اید که در صورت لغزش و زمین خوردن شما را از هرگونه ضربه شدید محافظت کند.

4. در روزهای برفی برروی سطوحی مانند، فلزی، سنگ های گرانیتی، زمین هایی که پوشیده از رنگ روغن است، سنگ های با سطوح تقریباً صیقلی راه نروید.

5. همیشه یک جفت دستکش داشته باشید تا به شما کمک کنند در هوای سرد برای حفظ تعادل دستان خود را بیرون از جیب هایتان نگه دارید.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار