گوناگون

تفاوت بین بارانی، اورکت، پافر، وست و کاپشن را بدانید

تفاوت بین بارانی، اورکت، پافر، وست و کاپشن را بدانید

پارسینه: با وجود سرمایی که امسال شاهد هستیم نیازی که به پوشاننده‌های گرم داریم، بیش از سال‌های قبل است. بنابراین لازم است لباس‌های گرم بیشتری بپوشیم. اما نکته ای که جالب توجه است، این است که ما هر لباس گرمی که می‌پوشیم را به دو سه نام بیشتر نمی‌شناسیم: بارانی و پالتو.

اما هر لباسی که در زمستان استفاده می‌کنیم اسم خاص خود را دارد و لازم است تفاوت بین بارانی، اورکت، پافر، وست و کاپشن را بدانید که سعی داریم شما را با آن‌ها آشنا کنیم:

ژاکت پافر

در شناخت تفاوت بین بارانی، اورکت، پافر، وست و کاپشن ابتدا لازم است بدانید ژاکت پافر یا به اختصار پافر، اولین بار توسط شیمی‌دان استرالیایی، جورج فینچ ساخته شد. لایه بیرونی پافر از جنس نایلون یا پلی‌استر است و داخل آن با هوا و پر (معمولا پر اردک) پر می‌شود.

برای انتخاب و خرید آیتم‌های درست و مناسب، اولین قدم دانستن تفاوت‌های آن‌ و کاربرد است. امروز تک به تک کاربرد و تفاوت‌ بین بارانی اورکت پافر وست کاپشن را در مجله دلتا بررسی می‌کنیم.

پافر

بارانی

ترنچ کت که به اسم بارانی نیز معروف است، به کتی می‌گویند که ضدآب و از جنس کتان، چرم یا پوپلین است. کت ترنچ، معمولا دو ردیف دکمه و یک کمربند دارد و آستین آن رگلان است. این کت در بلندی‌های متفاوتی موجود است؛ از روی ران گرفته تا پایین زانو. تاریخچه کت ترنچ به جنگ جهانی اول بازمی‌گردد چون اولین بار مخصوص افسران ارتش دوخته شد. هدف اصلی کت ترنچ، محافظت در برابر باران است.

بارانی

اورکت

همانطور که از نام اورکت پیدا است، برای پوشیده شدن روی لباس‌های دیگر طراحی شده است. بلندی اورکت معمولا تا پایین زانو، جنس آن معمولا پشمی و کلفت است زیرا هدف اصلی آن گرم نگه داشتن بدن بوده است. تاریخچه اورکت به قرن ۱۷ برمی‌گردد. کسانی که این لباس را می‌پوشیدند معمولا از قشر مرفه بودند و موقعیت خود را به رخ عموم می‌کشیدند. اورکت هم به صورت دکمه‌دار و هم به صورت بی‌دکمه و جلوباز موجود است.

اورکت

وست

وست یا جلیقه به لباسی گفته می‌شود که محدوده بالاتنه را می‌پوشاند و آستین ندارد. وست معمولا در قسمت جلو و پایین، دو جیب دارد. این جلیقه در جنس‌های مختلفی موجود است؛ پارچه‌های سبک، بافتنی، پافر جلیقه‌ای و…. پافر جلیقه‌ای و بافتنی از مواردی هستند که به درد پاییز و زمستان خواهند خورد. پافر جلیقه‌ای هم می‌تواند کلاه‌دار باشد و هم بی‌کلاه. اما در هر صورت گرم است و روی بلوز، باقت یا پیراهنی آستین‌بلند پوشیده می‌شود. وست‌های بلند (تا روی زانو) نیز در بازار موجودند.

وست

کاپشن

کاپشن واژه‌ای روسی است که وارد زبان فارسی شده است. معادل انگلیسی آن واژه Jacket است که معنای لفظی آن «بالا پوش» است. در زبان فارسی اما قضیه متفاوت است. وقتی از کاپشن حرف می‌زنیم، درواقع از نوعی ژاکت سنگین صحبت می‌کنیم که کلاه دارد. حالا این کلاه می‌تواند جداشدنی باشد و یا چسبیده به لباس. هدف اصلی استفاده از کاپشن جلوگیری از سرما و یخ‌زدگی در زمستان است. این لباس معمولا از عایقی با پشم شیشه، کرک یا پر طبیعی ساخته می‌شود.

کاپشن

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار