گوناگون

هفتمین هفته ثبات کرونا در تهران و تزریق ۱۸ میلیون دوز واکسن در ایران

هفتمین هفته ثبات کرونا در تهران و تزریق ۱۸ میلیون دوز واکسن در ایران

پارسینه: فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران با هشدار نسبت به شکل گیری پیک ششم کرونا گفت: اگر چنانچه پوشش کافی واکسیناسیون انجام نشود و یا مردم رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی را نادیده بگیرند، بی‌تردید پیک ششم کرونا را پیش رو خواهیم داشت.

دکتر علیرضا فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران اظهار کرد: امروز هفتمین هفته‌ای است که در تهران شرایط با ثبات کرونایی را از نظر شاخص‌های بستری، مراجعان سرپایی و فوتی‌ها تجربه می‌کنیم.

دکتر زالی با هشدار نسبت به شکل گیری پیک ششم کرونا گفت: اگر چنانچه پوشش کافی واکسیناسیون انجام نشود و یا مردم رعایت شیوه نامه های بهداشتی را نادیده بگیرند بی تردید پیک ششم کرونا را پیش رو خواهیم داشت.

وی افزود: در هفته ای که گذشت (در مقایسه ۱۱ هفته گذشته) پایین‌ترین آمار مرگ و میر بر اثر ابتلا به کرونا در استان تهران ثبت شده است.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به اقبال گسترده تهرانی ها نسبت به انجام واکسیناسیون علیه کرونا خاطرنشان کرد: طبیعتا پوشش حداکثری واکسیناسیون جمعیت هدف در برابر کرونا می تواند به کاهش و در ادامه قطع زنجیره کرونا کمک کند.

زالی با بیان این که شکل گیری پیک ششم کرونا اختیاری است توضیح داد: اگر چنانچه پوشش کافی واکسیناسیون انجام نشود و یا مردم رعایت شیوه نامه های بهداشتی را نادیده بگیرند بی تردید پیک ششم کرونا را پیش رو خواهیم داشت.

وی کماکان رعایت شیوه نامه های بهداشتی را برای مهار کرونا ضروری دانست و با اشاره به نقش تک تک افراد جامعه در ریشه کن کردن کرونا، واکسیناسیون هرچه سریعتر مردم در برابر بیماری کووید ۱۹ را خواستار شد.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: جلوگیری از شکل گیری پیک ششم کرونا درگروی رفتارهای اجتماعی و بهداشتی عموم مردم است.

زالی گفت: دنیا در حال تجربه کردن موج جدیدی از بیماری کروناست.

وی با اشاره به این که خطر شکل گیری پیک های جدید دراروپا محتمل است تاکید کرد: در هفته ای که گذشت درنواحی مختلف کشورهای اروپایی میزان ابتلا به کرونا افزایش چشمگیری داشته است، بنابراین زمانیکه امواج جدید بیماری به صورت طغیان ها و یا شبه طغیان شکل می گیرد، هیچ کشوری از این پاندمی مصون نیست.

در تهران بالغ بر ۱۸ میلیون دوز واکسن تزریق شده است

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران با اشاره به سویه های مختلف ویروس کرونای دلتا در کشور توضیح داد: به طورکلی واکسن های موجود در جهان نسبت به سویه دلتا اثربخشی کمتری دارند؛ به شکلی که تقریبا بین ۱۵ تا ۲۵ دصد میزان اثربخشی واکسن های جهانی در برابر این جهش ها کمتر شده است، این موضوع به این مفهوم نیست که اثر بخشی واکسن ها به طور کلی تحت تاثیر قرار گرفته بلکه به میزان کمی کاهش یافته است.

زالی اظهار کرد: تا دیروز در تهران بالغ بر ۱۸ میلیون دوز واکسن تزریق شده است که ۱۰ میلیون دوز اول و هشت میلیون دوز دوم بوده است. بر این اساس با واکسیناسیون ۸۶ درصد جمعیت هدف در تهران واکسینه شده اند؛ به شکلی که این آمار ۸۵ تا ۹۰ درصد ما را به ایمنی جمعی می رساند.

وی یادآور شد: همچنین درمورد گروهی که هر دو دوز واکسن را دریافت کرده اند، آمار به ۷۰ درصد رسیده است.

زالی درباره وضعیت واکسیناسیون در کشور توضیح داد: در کشور ۸۳ درصد جمعیت هدف دوز اول را دریافت کرده اند و تقریبا ۶۸ درصد نیز فول واکسینه شده اند.

وی با اشاره به پوشش بالای واکسیناسیسون و عبور از مرز ۱۰۰ میلیون واکسیناسیون، استقبال شهروندان از واکسیناسیون را خوب و چشمگیرتوصیف کرد.

زالی با اشاره به این که واکسن های تولید داخل مثل رازی و فخرا در حال عبور از مراحل نهایی اخد مجوز توزیع هستند نیز گفت: در حال حاضر یک میلیون و ۱۹۵ هزار عدد از واکسن پاستور به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تحویل داده شده است و در کنار آن واکسن اسپایکوژن نیز به سبد واکسن های داخلی اضافه شده و مجموعا قریب ۱۴ میلیون دوز واکسن داخلی در حال توزیع است.

منبع: همشهری

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار