گوناگون

چه چیزهایی سبب ناباروری در مردان می شود؟+ علت و راه درمان

چه چیزهایی سبب ناباروری در مردان می شود؟+ علت و راه درمان

پارسینه: مدیرگروه سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشتی خراسان شمالی گفت: در برخی مشاغل به علت مواجهه مردان با عوامل مختلف باعث ایجاد ناباروری در آنان می شود.

دکتر مریم پورآدینه اظهار کرد: برخی عوامل شغلی مانند استنشاق هوای آلوده یا مواد شیمیایی می‌تواند منجر به کاهش تعداد اسپرم‌ ها و افزایش درصد اسپرم‌های ناهنجار شود.

وی عنوان کرد: تماس پوستی با موادی مثل رنگ‌های روغنی، چسب ها، هیدروکربن‌ها و رادیواکتیو، قرار گرفتن در معرض حشره کش‌ها و مواد شیمیایی مختلف، مواجهه با مقدار زیادی گاز‌های بیهوشی، دارو‌های سیتواستیک، جیوه و اشعه ایکس و سرکار داشتن با سرب مثل باطری‌های ذخیره برق از جمله عوامل شغلی بوده که ممکن است باعث ایجاد ناباروری در مردان شود.


دکتر پورآدینه ادامه داد: افزایش دما در ناحیه تناسلی و تماس بیش از حد با آب گرم و همچنین زیاد سونا رفتن یا نشستن به مدت طولانی در آب داغ نیز در ناباروری تاثیرگذار است.

وی خاطرنشان کرد: در هر صورت ناباروری یک مشکل چند عاملی است که یک بخش آن عوامل فیزیکی مثل هورمون‌ها و تغذیه و بخش دیگر آن مسائل روانی و عاطفی تشکیل می‌دهد.

دکتر پورآدینه درخصوص تاثیر بیماری‌های شغلی بر سلامت مردان گفت: بیماری‌های شغلی مانند بیماری‌های ریوی، سرطان‌های شغلی، گرفتاری‌های اسکلتی عضلانی، عوامل تاثیر گذار ناشی از شغل بر سلامت باروری مردان و حوادث شغلی از مهمترین مواردی هستند که سبب مرگ و میر یا ناتوانی و بیماری مزمن در مردان می‌شوند.

وی بیان کرد: با فراهم شدن شرایط لازم برای تغذیه صحیح، تحرک بدنی کافی، حفظ وزن سالم و حذف مصرف دخانیات و سایر مواد اعتیاد آور و همچنین شرایطی که رفاه، ایمنی و سلامتی روانی کارکنان تامین و خدمات بهداشتی و غربالگری آنان مد نظر قرار گیرد، در ارتقای سلامت شغلی کارکنان بویژه مردان موثر است./ مه شو

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار