گوناگون

چرا ابلاغیه نمکی در مورد واکسیناسیون اجرایی نشد؟

چرا ابلاغیه نمکی در مورد واکسیناسیون اجرایی نشد؟

پارسینه: علی رغم دستور وزیر بهداشت بر بر تداوم خدمت رسانی تمامی واحد‌های بهداشتی و درمانی و مراکز واکسیناسیون در روز‌های تعطیل همانند روز‌های عادی، اما بر اساس اطلاعیه مرکز بهداشت شمال تهران بدون اطلاع رسانی عمومی برنامه واکسیناسیون برخی پایگاه‌ها و از جمله مرکز هلال ایران تغییر کرده است.

با توجه به اعلام تعطیلی سراسری در کشور توسط ستاد ملی کرونا، سعید نمکی وزیر بهداشت در نامه‌ای به رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و برخی سازمان‌های تابعه وزارت بهداشت، بر تداوم خدمت رسانی تمامی واحد‌های بهداشتی و درمانی و مراکز واکسیناسیون در روز‌های تعطیل همانند روز‌های عادی، تاکید کرده است.

در این نامه آمده است: با توجه به اعلام تعطیلی سراسری در کشور از جمله ادارات و سازمان‌های دولتی از روز دوشنبه مورخ ۲۵/‏۰۵/‏۱۴۰۰‬ الی روز شنبه مورخ ۳۰/‏۰۵/‏۱۴۰‬ توسط ستاد ملی کرونا و به منظور تسهیل ارائه خدمات بهداشتی و درمانی و واکسیناسیون گروه‌های هدف به شرح زیر خواهد بود:


۱- تمامی واحد‌های بهداشتی و درمانی (اعم از بیمارستان‌ها، مراکز اورژانس پیش بیمارستانی، پلی کلینیک‌ها و…) و نیز کلیه مراکز منتخب و تجمیعی واکسیناسیون کرونا در روز‌های فوق الذکر همانند روز‌های عادی و در شیفت‌های تعیین شده به فعالیت خود ادامه دهند.

۲- سایر مراکز جامع سلامت بنا به تشخیص رئیس محترم دانشگاه و به منظور جلوگیری از ایجاد خلل در ارائه خدمات در صورت نیاز به فعالیت خود ادامه دهند.

۳- آن دسته از پرسنل ستادی آن دانشگاه / دانشکده / سازمان / انستیتو / هیأت امنا صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران / مرکز، اعم از نیرو‌های فنی و پشتیبانی که در مدیریت بیماری کرونا و به ویژه در امر تدارک و هماهنگی واکسیناسیون کرونا نقش داشته و فعالیت می‌کنند، می‌بایست کماکان و به صورت تمام وقت در محل کار خود حاضر باشند.
سرگردانی شهروندان با تغییر برنامه واکسیناسیون برخی از مراکز شمال شرق تهران

با این همه عکسی در فضای مجازی از یکی از مراکز واکسیناسیون هلال احمر منتشر شده است که در آن یاد داشتی با این عنوان که" واکسیناسیون فقط در روز عاشورا از ساعت ۸ الی ۱۲ انجام می‌شود" این موضوع موجب سرگردانی شهروندانی شده است که برای انجام واکسیناسیون به این مرکز مراجعه کرده اند.

با توجه به تناقض موجود و تاکید بر فعالیت همه مراکز واکسیناسیون همچون روز‌های عادی در تعطیلات جاری، بعد از پیگیری‌هایی که توسط خبرنگار میزان انجام گرفت مشخص شد، طی اطلاعیه و پوستری که از طرف روابط عمومی مرکز بهداشت شمال تهران به مراکز واکسیناسیون در این مناطق ارسال شده است، در طی سه روز چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه هفته جاری برنامه واکسیناسیون مراکز تغییر کرده است.

از این رو مرکز دارویی و درمانی هلال ایران که به عنوان پایگاه واکسیناسیون شمال شرق تهران به انجام خدمت رسانی می‌پرداخته است تنها در روز پنجشنبه ۲۸ مرداد ماه پذیرای شهروندان برای انجام واکسیناسیون خواهد بود.
برنامه اعلامی به این مرکز طبق زمان بندی روابط عمومی مرکز بهداشت شمال تهران بوده است و از این رو این تعطیلی خود خواسته نبوده است و برای تمکین از برنامه محوله به این مرکز صورت گرفته است.

با توجه به اینکه در ابتدا وزیر محترم بهداشت به تداوم فعالیت تمام وقت تمامی واحد‌های بهداشتی و درمانی و مراکز واکسیناسیون در روز‌های تعطیل همانند روز‌های عادی، تاکید کرده است لذا تناقض پیش آمده موجب سرگردانی شهروندانی خواهد شد که بدون اطلاع رسانی قبلی به این مراکز مراجعه کرده و با اطلاعیه فوق مواجه شده اند.

از طرفی دیگر با توجه به تاکید همه جانبه بر تسریع واکسیناسیون عمومی برای عبور از خیز سهمگین بیماری لذا شایسته است با توجه به نامه و تاکیدات وزرات بهداشت این مهم فوریت و قطعیت بیشتری نیز در عمل بیابد، و از سویی اگر قرار است فعالیت مراکزی محدود و موقتی باشد پیش از مراجعه شهروندان این اطلاع رسانی در سطح گسترده تری صورت گیرد.
منبع: میزان

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار