گوناگون

افزایش مراجعه بیماران به بیمارستان‌ها / تهران لب مرز پیک چهارم کرونا

افزایش مراجعه بیماران به بیمارستان‌ها / تهران لب مرز پیک چهارم کرونا

پارسینه: متخصص بیماری‌های عفونی از نزدیک شدن تهران به پیک چهارم کرونا خبر داد و گفت: بیمارستان های خصوصی به ویژه پس از تورهای قشم و کیش افزایش بیمار داشته اند.

مینو محرز با تایید مطالعات مرکز سی دی سی آمریکا مبنی بر اینکه تماس با سطوح آلوده به ویروس کرونا، راه اصلی انتقال کرونا نیست در برنامه «تهران ما سلامت» رادیو تهران گفت: در حال حاضر ثابت شده که ویروس از طریق سطوح آلوده منتقل نمی‌شود، ولی این نکته به معنی آن نیست که دست‌ها آلوده نمی‌شوند بلکه دست‌ها قبل از اینکه به صورت و چشم مالیده شوند باید حتما شسته و یا ضدعفونی گردند. ضمن اینکه این ویروس از طریق سطوح کالا‌هایی که از فروشگاه‌ها خریداری می‌شوند و یا از طریق غذا قابل انتقال نیست. این ویروس از طریق هوا منتقل می‌شود.

وی درباره درصد ایمنی واکسن‌های کرونا گفت: احتمال ابتلاء به بیماری پس از تزریق واکسن در تمامی واکسن‌ها مصداق دارد. به عنوان مثال برخی افراد پس از تزریق واکسن آنفلوآنزا به این بیماری به صورت خفیف مبتلا می‌شوند. واکسن‌ها ۱۰۰ درصد ایمنی ندارد. درصد بسیار کمی از مردم پس از واکسناسیون به بیماری مبتلا می‌شوند.

عضو کمیته علمی کرونا با تاکید بر اینکه نباید هر واکسنی را تزریق کرد گفت: فقط واکسنی که مورد تایید وزارت بهداشت است باید استفاده شود. من نگران افرادی هستم که میلیون‌ها تومان پول می‌دهند تا واکسن‌های بازار ناصر خسرو را تزریق کنند. این کار فاجعه است. واکسن، دارو نیست که به طور عادی بتوان آن را در بازار آزاد فروخت. نگهداری واکسن نیاز به زنجیره سرد دارد و نگهداری آن مشکل است. این واکسن‌ها تقلبی است. مردم برای تزریق واکسن عجله نکنند فعلا از ماسک استفاده کنند و موارد بهداشتی و فاصله فیزیکی را مد نظر داشته باشند.

محرز تاکید کرد: با توجه به پیک‌هایی که در کشور داشتیم تعداد زیادی از مردم درگیر این بیماری شده اند، اما حتی افرادی که مبتلا شده اند ایمنی صد در صدی نخواهند داشت حتی بیماری می‌تواند دوباره شعله ور شود. ما هنوز نمی‌دانیم مصونیتی که واکسن ایجاد می‌کند چقدر است؛ بنابراین حتی با استفاده از واکسن هم تا همه واکسینه نشده اند باید از ماسک استفاده شود و اصول اولیه هم رعایت گردند. هنوز هیچ آینده‌ای از این ویروس را متصور نیستیم.

وی درباره ورودی بیماران سرپایی به بیمارستان‌ها خاطرنشان کرد: تعداد مراجعه خیلی زیاد شده است. بیمارستان‌های خصوصی به ویژه پس از تور‌های قشم و کیش افزایش بیمار داشته اند. بیمارستان‌های خصوصی و شمال شهر پر هستند و مراجعه به بیمارستان‌های معین بیشتر شده است. تراکم جمعیت در اماکنی مثل بازار که تهویه ندارد. بسیار خطرناک است. هرچه تجمع بیشتر باشد تعداد مبتلایان بیشتر خواهند شد.

محرز در ادامه به پیک چهارم کرونا خبر داد و گفت: من نگران تبلیغات تور‌های مسافرتی هستم و اینکه می‌گویند برخی شهر‌ها زرد است و می‌توان به آنجا سفر کرد، باعث می‌شود رنگ این شهر‌ها هم قرمز شود. من از مردم خواهش می‌کنم برای حفظ جان خود و هموطنان امسال را مثل سال گذشته به مسافرت نروند. ان شاء الله در سال آینده با واکسیناسیون وضع بهتر می‌شود.

وی تاکید کرد: ما اصلا با سفر رفتن موافق نیستیم.

عضو کمیته علمی کرونا بر استفاده از دو ماسک توأمان تاکید کرد و گفت: استفاده از دو ماسک سه لایه جراحی می‌تواند درصد انتقال ویروس را تا ۹۷ درصد کاهش دهد به شرطی که به خوبی استفاده شود. اگر از ماسک پارچه‌ای استفاده می‌کنیم باید به همراه آن از ماسک جراحی سه لایه هم استفاده کرد.
منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار