گوناگون

دلایل خونریزی بینی/ خونریزی بینی چه زمانی خطرناک است؟

دلایل خونریزی بینی/ خونریزی بینی چه زمانی خطرناک است؟

پارسینه: بیشتر بزرگسالان و کودکان حداقل یک بار در زندگی خود خونریزی بینی را تجربه می کنند. در بیشتر موارد، خونریزی پس از چند دقیقه مراقبت از خود متوقف می شود.

خونریزی بینی می تواند ترسناک باشد، به ویژه هنگامی که در کودکان رخ دهد. اما در شرایطی که خونریزی بینی می تواند به طور ناگهانی و بدون دلیل مشخص شکل بگیرد، بیشتر موارد جدی نیستند و به طور معمول با مراقبت خانگی بهبود می یابند.

چه زمانی باید نگران خونریزی بینی باشید؟

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "هلث لاین"، پوشش داخلی بینی انسان حاوی چندین رگ خونی است و یک آسیب دیدگی یا تحریک جزئی نیز برای بروز خونریزی کفایت می کند.

خونریزی بینی بین کودکان و بزرگسالان شایع است، اما برخی موارد جدی‌تر هستند که در این موارد به تماس با پزشک نیاز خواهد بود.

چه زمانی باید نگران خونریزی بینی باشیم؟

بیشتر بزرگسالان و کودکان حداقل یک بار در زندگی خود خونریزی بینی را تجربه می کنند. در بیشتر موارد، خونریزی پس از چند دقیقه مراقبت از خود متوقف می شود. در مواقع دیگر، خونریزی بینی دارای علائمی است که برای بررسی دقیق باید با پزشک صحبت کرد.

چه زمانی برای خونریزی بینی کودکان با پزشک تماس بگیریم

قابل درک است که خونریزی بینی در کودکان می تواند موجب وحشت والدین یا مراقبین کودک شود. به خاطر داشته باشید که خونریزی بینی بین کودکان شرایطی شایع است. البته، این به معنای آن نیست که باید همه موارد خونریزی بینی را نادیده گرفت.

در برخی موارد، خونریزی بینی خفیف است و با چکیدن قطره خون یا جریان کم خون از بینی کودک مواجه می شوید. خونریزی ممکن است از یک یا هر دو سوراخ بینی رخ دهد. مراقبت خانگی فوری به توقف خونریزی کمک می کند.

اما در شرایط زیر باید با پزشک صحبت کنید:

- خونریزی بینی پس از گذشت 20 دقیقه اعمال فشار مستقیم متوقف نشده است، به ویژه اگر کودک دارای یک آسیب دیدگی در سر یا صورت باشد. آسیب دیدگی های جدی می توانند بر بینی یا جمجمه تاثیر بگذارند.

- یک شی در بینی کودک گیر کرده است.

- کودک دارای علائم دیگر مانند سرگیجه، سردرد، خستگی، استفراغ، یا دشواری در تنفس است. این می تواند نشان دهنده از دست دادن بیش از حد خون، یا نشت خون به گلو باشد.

چه زمانی برای خونریزی بینی بزرگسالان با پزشک تماس بگیریم

اگر به عنوان یک بزرگسال به خونریزی بینی عادت کرده اید، نباید برخی علائم خاص را نادیده بگیرید.

- همانند کودکان، اگر خونریزی بینی پس از 20 دقیقه اعمال فشار مستقیم متوقف نشد، یا خون بسیار زیادی را از دست داده اید (بیش از یک فنجان) با پزشک تماس بگیرید.

- اگر دشواری در تنفس، حالت تهوع، یا استفراغ به واسطه نشت خون به گلو را تجربه می کنید باید با پزشک صحبت کنید.

- یک آسیب دیدگی جدی در سر یا صورت گه موجب خونریزی بینی شده است نیز به مراقبت پزشکی نیاز دارد.

- اگر خونریزی از دیگر قسمت های بدن، به عنوان مثال، گوش یا رکتوم، را تجربه می کنید، این می تواند نشان دهنده خونریزی داخلی، مشکلات لخته شدن خون، یا اختلال رگ های خونی باشد.

برای خونریزی بینی مکرر، حتی در موارد جزئی، هم بزرگسالان و هم کودکان باید توسط پزشک معاینه شوند. این شرایط می تواند نشان دهنده مشکلی جاری در بینی، مانند توده ها یا پولیپ های بینی باشد.

هشدار

اگر خون زیادی از دست داده اید، به بخش اورژانس بیمارستان مراجعه کنید. رانندگی نکنید و از فردی دیگر بخواهید تا شما را به اورژانس منتقل کند یا با مرکز اورژانس تماس بگیرید.

دلایل خونریزی بینی

اگر خود یا فرزندتان با خونریزی بینی مواجه شدید، دچار هراس نشوید. عوامل مختلفی می توانند موجب خونریزی خفیف شوند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- وارد کردن انگشت درون سوراخ بینی

- آسیب دیدگی جزئی بینی

- سرماخوردگی، سینوزیت، و آلرژی ها

- هوای خشک

- فین کردن بسیار شدید

- استفاده بیش از حد از اسپری های ضد گرفتگی بینی

- ارتفاع بالا

- محرک های شیمیایی

- داروهای رقیق کننده خون

- انحراف تیغه بینی

- استرس

- بارداری

بهترین روش درمان برای خونریزی بینی عادی چیست؟

در ادامه چند نکته خودمراقبتی برای درمان خونریزی بینی گاه به گاه در بزرگسالان و کودکان ارائه شده است.

صاف بنشینید. نشستن در حالتی که پشت صاف است و سر اندکی به عقب خم شده است به تخلیه خون از بینی کمک می کند و از نشت آن به گلو پیشگیری می کند. نشت خون به گلو می تواند موجب حالت تهوع و استفراغ شود.

از سرمادرمانی استفاده کنید. استفاده از یک کمپرس سرد روی پل بینی به انقباض رگ های خونی در بینی کمک می کند که می تواند خونریزی را متوقف کند.

یک بار آرام فین کنید. این کار به پاکسازی لخته های خون در سوراخ های بینی کمک می کند.

برای پنج دقیقه بینی خود را فشار دهید. به آرامی قسمت نرم بینی خود را برای حداقل پنج دقیقه بدون این که آن را رها کنید، فشار دهید. فشار روی تیغه بینی تواند جریان خون را متوقف کند. در صورت نیاز این کار را تا 15 دقیقه تکرار کنید.

از یک دستمال مرطوب استفاده کنید. گاز استریل یا دستمال را درون سوراخ بینی خود یا فرزندتان قرار ندهید. در عوض، یک پارچه مرطوب را روی بینی قرار دهید تا به جذب خون کمک کند.

در موارد خونریزی شدید بینی یا خونریزی مکرر، پزشک شما ممکن است درمان های دیگر از جمله موارد زیر را توصیه کند:

- عمل جراحی برای اصلاح انحراف تیغه بینی

- تنظیم دوز داروی رقیق کننده خون

- استفاده از یک تکنیک سوزاندن برای مسدود کردن رگ خونی

بهترین روش برای پیشگیری از خونریزی بینی چیست؟

اگر شما یا فرزندتان خونریزی بینی را تجربه می کنید - شاید به دلیل سینوزیت، آلرژی ها یا شرایط شناخته شده دیگر - در ادامه چند نکته برای کاهش دفعات آن ارائه شده است.

- از قطره های بینی سالین طبق دستورالعمل ارائه شده برای مرطوب نگه داشتن مسیر بینی استفاده کنید.

- زمانی که آلرژی یا سرماخوردگی دلیل خونریزی بینی است از یک دستگاه مرطوب کننده هوا استفاده کنید.

- از فین کردن شدید پرهیز کنید.

- برای ترک سیگار تلاش کنید زیرا سیگار کشیدن می تواند موجب خشکی و تحریک مسیر بینی شود.

- ناخن های فرزند خود را کوتاه کرده و وی را از وارد کردن انگشت به درون سوراخ بینی منع کنید.

- هنگام ورزش از یک محافظت صورت استفاده کنید.

- هنگام عطسه دهان خود را باز کنید تا از آسیب دیدن رگ های خون در بینی پیشگیری شود.

منبع: عصر ایران

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار