گوناگون

کرونای انگلیسی ریه را چقدر درگیر می‌کند؟

کرونای انگلیسی ریه را چقدر درگیر می‌کند؟

پارسینه: فوق تخصص بیماری‌های عفونی کشورمان با اشاره به علائم بیماری کرونای انگلیسی گفت: درگیری ریوی در کرونای انگلیسی حداکثر بین ۳ تا ۵ روز بعد از ابتلاء رخ می‌دهد.

مسعود مردانی در گفتگو با برنامه «تهران ما سلامت» رادیو تهران درباره تفاوت سرفه‌های برونشیتی و کرونا گفت: برونشیت در اصطلاح لغوی به معنای التهاب برونش است. دستگاه تنفسی ما از یک براشه تشکیل می‌شود که یک قسمت آن به ریه راست و قسمت دیگر به ریه چپ می‌رود که به درخت برونشیت اتصال پیدا می‌کند. گهگاه به دلیل وجود ویروس ها، باکتری‌ها و قارچ‌ها درخت برونشیت دچار التهاب و حساسیت می‌شوند که به آن برونشیت می‌گویند. این بیماران معمولا از سرفه‌های خشک شکایت دارند. تب زیادی ندارند و اگر سیگاری نباشند تنگی نفس مختصری دارند اگرچه این تنگی نفس در افرادی که سیگار می‌کشند بیشتر است. ریه این افراد در عکس طبیعی است و احتمال بیماری برونشیت در این افراد تشخیص داده می‌شود که با تجویز دارو درمان می‌شود.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی با تاکید بر اینکه بیماران کرونایی هم می‌توانند سرفه‌های خشک داشته باشند گفت: بیماران کرونایی معمولا شرح حالی از مواجهه با بیماران برای پزشک تعریف می‌کنند. این بیماران در حین سرفه متوجه می‌شوند که حس بویایی و چشایی خود را از دست داده اند و یا این حس‌ها دچار اشکال شده اند. بیماران کرونایی عمدتا تب می‌کنند در صورتیکه بیماران برونشیتی معمولا تب ندارند. عمدتا در برونشیت سرفه خشک داریم، ولی در مواردی که عفونت ثانویه وجود داشته باشد سرفه‌ها همراه خلط زرد مایل سبز است.

وی افزود: افراد سیگاری، کسانی که زمینه بیماری‌های آلرژیک دارند، افرادی که در معادن، کوره‌ها و نانوایی‌ها کار می‌کنند و به صورت عموم کسانی که در معرض آلاینده‌ها هستند می‌توانند دچار برونشیت حاد شوند. ولی فقط این افراد دچار برونشیت نمی‌شوند، ولی افراد سالم بدون هیچ بیماری زمینه‌ای هم می‌توانند بعد از سرماخوردگی، آنفلوآنزا و حتی کرونا دچار برونشیت شوند. به همین دلیل این بیماری طیف گسترده‌ای دارد.

مردانی، عضو کمیته علمی کرونا با اشاره به اینکه ضعف، بیحالی و خستگی از علامت‌های جدید کرونا نیست گفت: بیماری‌هایی شبیه سرماخوردگی و آنفلوآنزا دوره محدودی بین ۳ تا ۵ روز دارد، ولی بیماری کرونا حدود ۲ تا ۳ هفته طول می‌کشد و بیمار علامت‌های مختلفی را تجربه می‌کند. بسیاری از افراد فکر می‌کنند ضعف، بیحالی و خستگی از علامت‌های جدید کرونا است، ولی اینطور نیست ممکن است بیمار در بدو ابتلا تب نداشته باشد، ولی بعدا این علامت ظاهر شود و یا اینکه تنگی نفس در دوره‌های مختلف نمایان شود. درگیری ریوی در کرونای چینی در روز ۸ تا ۱۴ اتفاق می‌افتد، ولی درگیری ریوی در کرونای انگلیسی حداکثر بین ۳ تا ۵ روز بعد از ابتلاء رخ می‌دهد؛ بنابراین نشانه‌های متفاوت کرونا در طیف گسترده و به هم پیوسته قرار دارد. در سال گذشته اگر فردی اختلال در حس‌های بویایی و چشایی داشت باید آزمایش می‌داد، اما امروزه همه می‌دانند این علامت مختص کرونا است.

مردانی در ادامه این گفتگو اظهار داشت: بسته به نوع کرونا علامت‌ها هم متفاوت است به عنوان مثال در کرونا‌های جهش یافته مثل کرونای انگلیسی ممکن است علائم کلاسیک تب، سرفه و کاهش اکسیژن در ابتدای بیماری باشد و در ادامه نباشد و برعکس این هم اتفاق می‌افتد در کرونای معمولی روز ۸ تا ۱۴ ریه گرفتار شود، ولی در کرونای انگلیسی همان روز‌های اول ریه درگیر می‌شود. مردم به منابع‌ها و تریبون انتشار خبر دقت کنند.

وی با اشاره به آخرین مطالعات سازمان بهداشت جهانی مبنی بر انتقال ویروس کرونا از طریق هوا و ذرات تنفسی گفت: حدود ۴ هفته پیش هم سازمان بهداشت جهانی و هم سازمان سی دی سی آمریکا ذکر کردند که سطوح منبعی برای آلودگی بیماران کرونایی محسوب نمی‌شوند. چون ممکن است ویروس بر روی سطوح بی اثر شود. البته این به معنای آن نیست که آلودگی در سطوح وجود ندارد. ما کماکان شستشوی دست‌ها را توصیه می‌کنیم، چون یکی از راه‌های انتقال بیماری‌های دستگاه تنفسی فوقانی از جمله کرونا است. ولی نیازی نیست مثلا برای خرید از دستکش استفاده کنیم. در حال حاضر بهترین کار رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک است.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی در انتهای این گفتگوی رادیویی خاطرنشان کرد: شرایط شهر تهران با دیگر نقاط کشور تفاوتی ندارد به ویژه اینکه وضعیت این شهر بدتر هم هست، چون با تعطیلات نوروز عده‌ای به تهران وارد و برخی خارج می‌شوند و می‌توانند بیماری را منتقل کنند من از مردم خواهش می‌کنم رفت و آمد‌ها را به حداقل برسانند.
منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار