گوناگون

راهنمای خانه‌ تکانی در سایه کرونا

راهنمای خانه‌ تکانی در سایه کرونا

پارسینه: نوروز امسال، خانه را با هدف حذف ویروس کرونا پاکسازی کنید.

خانه تکانی نوروز امسال از چند نظر با سال‌های گذشته فرق دارد. نخست این‌که نمی‌توانیم از کسی کمک بگیریم؛ به این دلیل که ممکن است باعث گسترش ویروس کرونا شود. دوم این‌که‌باید لباس‌ها، کفش‌های زمستانی را پیش از سپردن به انباری، ضدعفونی کرده و بعد جمع‌آوری کرد و سوم این‌که‌بهتر است به شکل خاص‌تری فضای منزل را تمیز کرد؛ بنابراین می‌خواهیم با هم نکته‌هایی را در این خصوص مرور کنیم تا ضمن خستگی کمتر، تمیزکاری با کیفیت بهتری انجام شود.

امسال، از موادشوینده و ضدعفونی‌کننده بیشتری استفاده می‌کنیم؛ بنابراین پیش از شروع کار خانه‌تکانی به این موارد دقت کنید.
ماسک: حتما ماسک بزنید. به این دلیل که استفاده مکرر از موادشوینده و ضدعفونی‌کننده در طول سال، ریه‌ها را حساس کرده؛ به‌ویژه اگر به کرونا مبتلا شده‌اید.

دستکش بلند: بیش از یک سال است پوست دست دائما با الکل و دیگر ضدعفونی‌کننده‌ها در تماس است؛ بنابراین حتما از دستکش بلند استفاده کنید که کار چند روز پشت سر هم، به پوست دست‌ها کمتر آسیب بزند. دستکش با پوشش کرکی باشد.

لباس کار بپوشید: مطمئنا بعد از کار لباس‌ها را تعویض کرده و دوش می‌گیرید، اما بهتر است یک دست لباس برای این کار درنظر بگیرید. تا همه لباس‌ها آلوده نشوند؛ به‌ویژه که احتمال وجود ویروس در هر گوشه‌ای دور از انتظار نیست. لباس را در فضای آزاد بگذارید و فردا دوباره همان را بپوشید.

دور بریزید: بعد از تمام‌شدن خانه‌تکانی، تمام ابزار مانند دستمال‌ها، اسکاچ، سر جاروی دستی و... را دور بیندازید. با این کار کاملا از پخش ویروس جلوگیری کرده‌اید.

لباس‌ها را به انبار ببرید
به احتمال زیاد امسال بسیاری از لباس‌ها، چکمه و... زمستانی را از داخل کمد بیرون نیاورده‌اید. برای به انبار بازگرداندن همان‌هایی که امسال زمستان از آن‌ها استفاده کرده‌اید، این موارد را رعایت کنید.

جیب‌ها را خالی کنید: حتما داخل جیب‌ها را بگردید تا ماسک، دستمال و.. داخل آن نمانده‌باشد.

خشکشویی ندهید: بهتر است امسال از سپردن لباس‌ها به خشکشویی خودداری کنید. شسته شدن لباس‌ها همراه هم می‌تواند مناسب نباشد. به داخل و خارج لباس‌ها، الکل اسپری کنید. آن‌ها را به چوب‌رختی آویزان کرده و در فضای آزاد بگذارید. اگر فضای خارج منزل ندارید، داخل یکی از اتاق‌ها این کار را انجام دهید و برای چند ساعت پنجره را باز بگذارید. سپس آن‌ها را داخل نایلون تازه و تمیز یا کاور گذاشته و به انباری ببرید

کفش‌ها را تمیز کنید: ماسک بزنید. دستکش بپوشید. سپس کف کفش‌ها را کاملا تمیز کنید. به آن‌ها اسپری الکل بزنید. بعد از چند ساعت، آن‌ها را داخل نایلون مناسب گذاشته و به انبار ببرید. هیچ کفشی را بدون تمیز کردن به انباری نبرید.

بشویید: لباس‌های زمستانی را بشویید. بعد از خشک شدن کامل، آن‌ها را داخل نایلون گذاشته و به انبار ببرید. این شست‌وشو شامل شال سر و شال گردن، دستکش، پلیور‌های زمستانی و... می‌شود.

به کیف‌ها دقت کنید: اگر از کیفی زیاد استفاده کرده‌اید، فرصت خوبی برای ضدعفونی کردن یا شستن آن است.
خانه را با آداب جدید بتکانید

شستن دیوارها، پرده‌ها، فرش و موکت و... از آداب خانه‌تکانی نوروز است. برای این که در حین تمیز کردن، ویروس کرونا را هم کاملا بزدایید، به این موارد دقت کنید.

ضدعفونی کنید: محلول یا قرص مناسب و متناسب با مقدار توصیه شده، به آب مورد استفاده برای شستن فرش، موکت، مبل و صندلی، دیوار و... اضافه کنید. درحین کار حتما پنجره‌ها را باز کنید.

پودر لباس‌شویی کفایت می‌کند: اغلب شوینده‌های ماشین لباس‌شویی، حاوی ضدعفونی‌کننده هستند. اما اگر روی این مساله تاکید دارید، می‌توانید در زمان شستن پرده‌ها، روتختی و ملحفه‌ها و.. ضدعفونی‌کننده را به لباس‌شویی اضافه کنید.

بشویید: رومیزی‌های کوچک و بزرگ را بشویید.

تزئینات را تمیز کنید: ظرف‌های دکوری، لوستر، آباژور، بوفه‌ها و... را با دستمال نم‌دار حاوی ضدعفونی‌کننده تمیز کنید.

آشپزخانه را با روش جدید تمیز کنید
طبیعی است آشپزخانه و سطوح آن در طول این یک سال و خرده‌ای، بار‌ها ضدعفونی و شسته‌شده‌اند. اما برای خانه‌تکانی نوروز به این موارد توجه کنید.

کابینت‌ها را خالی کنید: زیرانداز داخل کابینت‌ها را تعویض کنید.

قفسه‌ها را فراموش نکنید: طی این یک سال، حتما میز یا پیشخوان آشپزخانه را بار‌ها ضدعفونی کرده‌اید. اما برای خانه‌تکانی نوروز، روی قفسه‌های آشپزخانه را با دستمال نم‌دار حاوی ماده ضدعفونی‌کننده، تمیز کنید. این کار را حتما در طول امسال انجام نداده‌اید.

دکوری‌ها را تمیز کنید: اگر وسایل دکوری داخل آشپزخانه دارید، حتما آن‌ها را با دستمال نم‌دار حاوی ضدعفونی‌کننده تمیز کنید. اگر امکان شستن دارند، آن‌ها را بشویید.

چند پیشنهاد تکمیلی

گل و گیاه بخرید: گیاهان آپارتمانی برای تصفیه هوای خانه بخرید.
سنسوریا، ابلق، بامبو، داوودی و... گزینه‌های مناسب هستند.
خلوت کنید: تا جایی که ممکن است خانه را خلوت کنید تا مکان‌های
احتمالی آلودگی با ویروس کرونا کاهش یابد. برای مثال تعداد وسایل دکوری را کاهش دهید.
دم دری را جمع کنید: یکی از کانون‌های تجمع ویروس، فرش دم‌دری منزل است. حتما آن را بشویید و از ورودی بردارید.
تغییر دکوراسیون: امسال هم با وجود کرونا باید نوروز در منزل بمانیم؛ بنابراین حتما دکور منزل را با جابه‌جایی وسایل تغییردهید تا حس بهتری داشته‌باشید.

منبع: روزنامه جام جم

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار