گوناگون

زالی: حمل‌ونقل عمومی مهمترین محل انتقال کرونا در تهران است

زالی: حمل‌ونقل عمومی مهمترین محل انتقال کرونا در تهران است

پارسینه: فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: حمل‌ونقل عمومی به دلیل فراهم نبودن زیر ساخت‌های لازم برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی مهمترین محل برای انتقال ویروس کووید-۱۹ است.

علیرضا زالی فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران افزود: در تهران تمام عوامل خطری که در موج سوم شیوع کرونا، موجب افزایش بار بیماری شده، شناسایی و سهم و وزن اثربخشی آن‌ها مشخص شده است.

وی با بیان اینکه مهمترین عامل همچنان وسایط نقلیه عمومی است، یادآورشد: متاسفانه به دلیل مشکلات زیر ساختی، با وجود تلاش‌های شبانه روزی در شهرداری تهران، فاصله گذاری اجتماعی در مترو با محدودیت‌های بسیار جدی مواجه است.

زالی در این باره افزود: به خصوص در ساعات پیک که شهروندان از مترو استفاده می‌کنند فاصله گذاری اجتماعی مخدوش می‌شود و مساله مدیریت فضای مترو نیازمند یک عزم جدی برای فراهم سازی زیرساخت‌های مناسب در مترو و حمل و نقل عمومی است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: دوستان در مترو در تلاش هستند که با یک سری اقدامات مانند ضد عفونی مستمر واگن‌ها این مساله را بهبود بخشند.

به گفته وی، سهم حمل و نقل عمومی در شیوع بیماری کرونا در حدود ۳۵ درصد است.

زالی خاطر نشان کرد: از سوی دیگر، همچنان مساله و دغدغه جدی ما، بحث تجمعات خانوادگی است.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران تاکید کرد: در موج سوم تفاوت میزان مبتلایان و مراجعان به مراکز بهداشتی در این بود که اعضای خانواده بیشتر با هم مبتلا شده بودند که این نشان دهنده سهم قابل توجه دورهمی‌های خانوادگی در ابتلا به این بیماری است.

وی ادامه داد: نکته سوم موثر در انتقال ویروس کرونا حضور افراد در فضا‌های سربسته به علت قرار گرفتن در فصل سرماست.

زالی اضافه کرد: در فصل سرما بسیاری از فرصت‌های فضای باز را از دست داده ایم و مردم اکنون، چون مجبورند در فضای مسقف و سربسته دورهم جمع شوند، احتمال شیوع بیماری افرایش می‌یابد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه مساله دیگر عدم انجام صحیح و کامل محدودیت‌ها در تهران است گفت: این موضوع به ویژه در تغییر ساعت کار کارمندان و به خصوص عدم همکاری بخش خصوصی در تقلیل تعداد کارمندان و ساعت کار آنان، مشهود و موثر بوده است.

وی اعلام کرد: شلوغی سطح شهر و تردد‌های بالایی که در سطح شهر رخ می‌دهد با وجود رعایت ۸۵ درصدی پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک، نیز در شیوع بیماری موثر است.

زالی افزود: استفاده از ماسک در کاهش میزان مرگ و میر کمک کرد، اما این خود به تنهایی کافی نیست و مهمترین فاکتور در کنار رعایت پروتکل‌های بهداشتی این است که زمینه مراودات اجتماعی به حداقل برسد.
منبع:ایرنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار