گوناگون

در خانه سنگ روینده بکارید!

در خانه سنگ روینده بکارید!

پارسینه: برگ‌ها بسیار گوشتالود هستند و تعداد آن‌ها بستگی به گونه لیتوپس دارد. بعضی از گونه‌های لیتوپس تنها یک جفت برگ دارند، بدون نشانه‌ای از ظهور برگ‌های جدید! اما برخی دیگر تعداد بیشتری برگ به نمایش می‌گذارند.

در خانه سنگ روینده بکارید!
دوست دارید سنگ خوش آب و رنگی در خانه داشته باشید که رشد هم بکند؟! به نقل از فوت و فن ساکولنت لیتوپس یا کاکتوس سنگی ظاهری درست مانند یک تکه سنگ دارد! ساکولنت لیتوپس ظاهر غیر معمولی دارد که درست مانند سنگریزه است. زادگاه این گیاه عجیب در جنوب آفریقا است. این گیاه بامزه رشد بسیار کندی دارد. ممکن است چند سال طول بکشد تا گیاه بتواند بزرگ شود و گلدانش را پر کند! ساختار لیتوپس شامل دو قسمت است، برگ‌های گوشتی سطح زمین که به وسیله یک ریشه بلند به ساقه زیرزمینی متصل شده‌اند. برگ‌ها بسیار گوشتالود هستند و تعداد آن‌ها بستگی به گونه لیتوپس دارد. بعضی از گونه‌های لیتوپس تنها یک جفت برگ دارند، بدون نشانه‌ای از ظهور برگ‌های جدید! اما برخی دیگر تعداد بیشتری برگ به نمایش می‌گذارند.


سنگ روینده بکارید!
این گیاه برای کلکسیون داران گیاهی عالی است و تنها چیزی که باید مراقبش باشید مقدار آبیاری آن است. اگر آبیاری زیاد صورت گیرد برگ‌ها متلاشی می‌شوند و گیاه از پایین شروع به مردن می‌کند.

اگر شرایط محیطی خوبی برایش فراهم کنید، گیاه در اواسط تا اواخر تابستان گل‌هایی به رنگ سفید یا زرد که از وسط برگ‌ها ظاهر می‌شوند، تولید می‌کند.
شرایط رشد

- نور

کاکتوس سنگی در مکانی روشن با نور مستقیم بهترین رشد را دارد پس تا جایی که امکان دارد برای گیاه نور فراهم کنید. اگر نور به اندازه کافی نباشد گیاه برگ‌هایی دراز با طرح‌های رنگ و رو رفته تولید می‌کند. اگر در خانه آفتاب ندارید از پرورش آن خود داری کنید.

- آبیاری

لیتوپس چرخه آبیاری معینی در طول سال دارد که باید کاملا از آن پیروی کنید. در فصل تابستان که گیاه درحال استراحت است، اگر برگ‌ها در حال چروکیده شدن هستند، اشکالی ندارد که گیاه را اندکی آبیاری کنید. اما در کل گیاه در طول تابستان و زمستان نباید آبیاری شود. در بین دو آبیاری اجازه دهید خاک گیاه خشک شود. در هنگام ظهور برگ‌های جدید آبیاری را متوقف کنید تا برگ‌ها خوب توسعه یابند سپس دوباره آبیاری را انجام دهید.

- دما

در تابستان هوای گرم را دوست دارد (دمای معمول خانه مناسب است) و دما‌های کمتر در فصل زمستان را تحمل می‌کند

- خاک

برای کاشت لیتوپس از خاک کاکتوس یا مخلوط‌های خاکی با زهکشی خوب با مقداری شن استفاده کنید.

- کود دهی

این گیاه نیاز به کود دهی ندارد!
تکثیر


لیتوپس عموما از طریق دانه‌اش تکثیر می‌شود و دو تا سه سال طول می‌کشد تا گیاه بالغ شود و گل دهد. بعد از گل دهی کپسول دانه روی گیاه شکل می‌گیرد که با کاشت آن در فصل بهار یا پاییز گیاه‌تان تکثیر می‌شود. روش دیگر تکثیر این گیاه تقسیم بوته است که در زمان خواب گیاه انجام می‌گیرد.


تعویض گلدان

لیتوپس گیاهی بسیار آرام رشد است که به خاطر همین جثه کوچک، گیاهی عالی برای نگهداری درون آپارتمان‌های کوچک است. گیاهان مسن‌تر دسته‌ای از گیاهان مانند سنگریزه‌هایی کنار هم تشکیل می‌دهند که بسیار زیبا و دیدنی است! در کل گلدان این گیاه را هنگامی تعویض می‌کنند که مشکلی داشته باشد (به طور مثال خاکش خوب نباشد) و یا آنقدر رشد کرده باشد که دیگر جایی برای رشد بیشتر در گلدانش باقی نمانده باشد. پس لیتوپس هر چند سال یک بار به تعویض گلدان نیاز دارد.
چند نکته…

لیتوپس هر سال یک دسته جدید برگ تولید می‌کند. برگ‌های جدید در فصل پاییز ظاهر می‌شوند و در طول زمستان و تابستان رشد می‌کنند. در اواخر تابستان گیاه به دوره کمون یا خواب وارد می‌شود. در این زمان آبیاری باید محدود یا متوقف شود تا برگ‌ها از بین نروند.

- گل‌ها در اواخر تابستان یا پاییز ظاهر می‌شوند و در ابتدا مانند یک جوانه راه خود را از میان برگ‌ها به بیرون باز می‌کنند. در این مدت می‌توانید گیاه را آبیاری کنید.
منبع: فوت و فن

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار