گوناگون

خسارت جبران‌ناپذیر نابه‌سامانی اینترنت برای کودکان

خسارت جبران‌ناپذیر نابه‌سامانی اینترنت برای کودکان

پارسینه: بنا به گفته یک مخصص روانشناسی برخی از خانواده‌های ایرانی به دلیل فقر سواد رسانه‌ای، کودکان را در فضای مجازی رها می‌کنند که این رفتار علاوه بر آسیب‌های جسمانی سبب بروز مخاطرات گوناگون برای روان کاربران خردسال می‌شود.

حسین روزبهانی در خصوص وضعیت کشور‌های دیگر خصوصاً کشور‌های غربی دروضع قوانین محدود کننده اینترنت برای کودکان اظهار کرد: برخی مردم فکر می‌کنند این نوع قوانین که جنبه مراقبتی دارد و به نوعی از حقوق کودکان و به معنای عام از حقوق عامه صیانت می‌کند فقط در ایران وضع می‌شود درحالیکه در کشور‌های غربی خصوصا در آمریکا سال‌ها پیش قوانین سفت و سختی برای محدودیت دسترسی کودکان به اینترنت وضع شده و حتی این موضوع برایشان خیلی مهم است و آن‌ها در طول چند سال اخیر به بستر خانواده اهمیت زیادی داده‌اند.

وی ادامه داد: من به عنوان روانشناس خانواده از این موضوع و این تصمیمی که گرفته شده استقبال می‌کنم. متاسفانه در کشور ما به جای اینکه اول فرهنگ استفاده از یک امکان یا ابزار بیاید خود فناوری وارد می‌شود و بعد که کاملا در همه لایه‌های زندگی مردم راه پیدا کرده آن وقت است که پس از گذشت سال‌ها و آسیب‌های زیاد، تازه به فکر فرهنگ‌سازی آن میفتیم.

مدیریت درستی بر فضای مجازی کشور اعمال نشده است

این استاد دانشگاه آزاد اسلامی گفت: درمورد اینترنت خصوصاً اینترنت کودک یا نحوه استفاده کودک و نوجوان ما از اینترنت و فضای مجازی هم همینطور هست و ما نتوانسته‌ایم مدیریت درستی داشته باشیم.

روزبهانی با اشاره به مواجه شدن خانواده‌ها با مشکلات زیاد به خاطر فقر سواد رسانه‌ای و فرهنگی بیان کرد: الان متاسفانه باید گفت که خیلی از خانواده‌های ما هنوز نمی‌دانند که چگونه و با چه ابزاری می‌توانند به راحتی و بدون دغدغه ابزار‌های ارتباطی را در اختیار کودک قرار دهند و نگرانی نداشته باشند.

رها کردن کودکان در اینترنت خیانت به حق آن‌هست

این روانشناس عنوان کرد: یکی از ایراد‌های خانواده‌های ما این است که فکر می‌کنند اگر کودک در فضای مجازی باشد و غرق در اینترنت باشد همین حد کافی است و نیازی به جنب و جوش کودک ندارد. این بزرگترین صدمه در حق کودکان است ما با این رفتار نمودار رشد کودک را تغییر می‌دهیم و به جای اینکه کودک درک کند در سن مثلا ۳ یا ۵ سالگی چه بازی‌هایی می‌تواند انجام بدهد یا به جای اینکه برای کودکان خود وقت بگذاریم و با آن‌ها بازی کنیم متاسفانه بچه‌ها را رها کردیم وفکر می‌کنیم به همین صورت که کودک در گوشه‌ای بنشیند و با انواع محتوا‌ها در فضای مجازی و اینترنت سرگرم باشد کافی است.

وی از این وضع بی‌قانونی که می‌تواند خسارت‌های جبران ناپذیری را برای کودکان داشته باشد ابراز نگرانی کرد و افزود: این که کودکان ایرانی بدون هیچ محدودیتی در فضای اینترنت باشند آسیب‌های زیادی برایشان دارد از جمله آسیب به چشم و کمر و نمودار رشد کودک و همچنین آسیب‌های فضای مجازی که امکان دارد درحین بازی و دیدن کارتون لینکی یا نوتیفیکیشنی برای کودک ارسال و کودک هم از سرکنجکاوی وارد آن شود و بعد از آن معلوم نیست چه مخاطرات دیگری در پی داشته باشد.

منبع: خبرگزاری آنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار