گوناگون

چگونه اسراییل، عملکرد موفق موشک‌های ایران را اثبات کرد؟ + تصاویر

چگونه اسراییل، عملکرد موفق موشک‌های ایران را اثبات کرد؟ + تصاویر

واحد جنگ‌روانی ارتش رژیم اسراییل، به تازگی تصاویری از آن‌چه که «بقایای موشک‌های پدافند شده‌ی ایران» می‌نامد منتشر کرده است.

پارسینه: ارتش اسرائیل مدعی‌است باقیمانده‌ی موشک‌های پدافند شده‌ی ایرانی را به نمایش گذاشته که سیستم‌های پدافندی اسراییل ۹۹ درصد آن‌ها را منهدم کرده‌اند. اما رژیم اسراییل یک واقعیت نظامی را به مخاطبان خود نمی‌گوید.

برای درک این واقعیت، باید کمی با نحوه‌ی عملکرد موشک‌های بالستیک آشنا شویم.

یک موشک بالستیک از دو بخش کلی تشکیل شده است که اگر بخواهیم نام گذاری آن‌ها را ساده‌تر کنیم، می‌توان گفت آن دو بخش شامل کلاهک جنگی و بدنه می‌باشد.

کلاهک جنگی بخشی‌ست که وظیفه‌ی انهدام هدف را بر عهده دارد و بدنه نیز محفظه‌ای است که سیستم‌های مورد نیاز برای رسیدن کلاهک به هدف را حمل می‌کند؛ مانند مخازن سوخت، پیشران‌ها، بخش‌های الکترونیکی و بخشی از سیستم هدایت فیزیکی و‌….

1


بدنه‌ی یک موشک بالستیک براساس برد آن، می‌تواند یک تا چند پیشران را با خود حمل کند. این پیشران‌ها به صورت عمودی و در داخل بدنه نصب شده و براساس برد موشک، تعداد آن‌ها بین یک تا ۴ عدد متفاوت است. هر یک از این مراحل، یا به عبارت بهتر، هر یک از قسمت‌ها‌ی بدنه، بعد از شلیک و در مراحل پرواز موشک، فعال شده تا کلاهک را به هدف برساند. هر مرحله که شامل یک پیشران و سیستم تزریق سوخت می‌باشد، براساس زمان‌بندی خاص، بعد از اتمام ماموریت، طی فرایندی از بدنه‌ی اصلی جدا شده و همزمان پیشران مرحله‌ی بعد فعال می‌شود تا موشک به پرواز خود ادامه دهد و کلاهک را به هدف برساند.

2

به شکل ساده‌تر، در طول پرواز و به‌منظور رسیدن کلاهک به هدف، بخش‌هایی از بدنه‌ی موشک که دربردارنده‌ی پیشران است، به تدریج از بدنه‌ی اصلی جدا شده و بر روی زمین سقوط می‌کنند. در مرحله‌ی آخر پروازی نیز آخرین پیشران از کلاهک جدا می‌شود و از این قسمت به بعد، کلاهک وارد فاز شیرجه بر روی هدف می‌شود.

موارد فوق‌الذکر یک روند کاملا ساده و روتین از مراحل عملکرد یک موشک بالستیک ساده است. موشک‌های بالستیک پیشرفته‌تر و هایپرسونیک مراحل پیچیده‌تر پروازی را طی می‌کنند که موضوع این گزارش نیست.

3

حال بر گردیم به اتاق جنگ روانی ارتش اسراییل. همانطور که در ابتدای گزارش گفته شده، ارتش اسراییل با به نمایش گذاشتن بخش‌هایی از موشک‌های شلیک شده در جریان عملیات موفق «وعده‌ی صادق»، مدعی‌ست که این بخش‌ها بقایای موشک‌های پدافند شده‌ی ایرانی هستند که بر روی زمین سقوط کرده‌اند. تصاویر منتشر شده توسط ارتش اسراییل از این بقایا شامل یک استوانه‌ی حدودا ۱۰ متری است که کاملا سالم می‌باشد و اثری از ترکش، پارگی بدنه، فرورفتگی و هیچ گونه آسیب ناشی از اصابت موشک پدافندی بر روی آن دیده نمی‌شود و حتی بدنه انسجام فیزیکی خود را حفظ کرده است. پس این بقایا نمی‌توانند حاصل از اصابت و پدافند شدن به وسیله‌ی واحد‌های پدافندی ارتش اسراییل باشند.

photo_2024-04-19_13-25-42


با مرور دوباره بر عملکرد یک موشک بالستیک ساده و نگاهی به تصاویر منتشر شده از بقایای موشک‌های ایرانی و توجه به سالم بودن ساختار این بقایا، می‌توان به راحتی متوجه شد رژیم در واقع بدنه‌ی یکی از مراحل پروازی موشک ایرانی، موشک بالستیک رضوان را که براساس برنامه‌ریزی و مسیر پروازی، به صورت خودکار از کلاهک جدا شده را به‌عنوان موشک پدافند شده، جا زده است.

photo_2024-04-19_13-26-07

به عبارت دیگر آن‌چه اسراییل به نمایش گذاشته نه بقایای پدافند شده‌ی موشک، بلکه بخشی از بدنه‌ی موشکی است که به صورت خودکار و در مرحله‌ی شیرجه بر روی هدف، از کلاهک جدا شده و بر روی زمین سقوط کرده.

photo_2024-04-19_13-26-07 (2)


این بدان معناست که با وجود فعال بودن سیستم‌های پدافندی برد بلند ارتش اسراییل که مسئولیت مقابله با موشک‌های بالستیک را بر عهده دارند، موشک‌های ایران به آسمان اراضی اشغالی رسیده، خود را بر روی اهداف مورد نظر رسانده، مراحل جدایش پیشران (بدنه) از کلاهک جنگی را با موفقیت انجام داده و کلاهک را به سمت هدف رها کرده‌اند. در واقع دستگاه جنگ روانی ارتش اسراییل با نمایش بدنه‌ی جدا شده و سقوط کرده‌ی موشک‌‌ها، اثبات کرد موشک‌های ایرانی فرایند پروازی خود را به درستی و طبق زمان‌بندی انجام داده و موفق شده آخرین مرحله‌ی پیشران را از کلاهک جدا و کلاهک جنگی را به سمت هدف رها کنند.

 

البته باید به این موضوع اشاره شود که که مطالب فوق‌الذکر بدان معنا نیست سیستم‌های پدافندی ارتش اسراییل، که جزو پیشرفته‌ترین‌ها در دنیا هستند، در مقابله با موشک‌های بالستیک ایرانی، چه در مرحله‌ی پرواز و چه در مرحله‌ی شیرجه‌ی کلاهک، دست‌آوردی نداشته است. اما باید متوجه بود که افسانه‌ی «۹۹٪ پدافند موفق» مانند دیگر افسانه‌های رژیم، دروغی زاییده‌ی دستگاه تبلیغات یهودیان است.

 

ارسال نظر

 • Kian m 40

  این کچل صهیون بی پدر و مادر که عکس یادگاری گرفته جزو وطن فروش های تراز اول رژیم کودک کش اسقاطیل هست

 • سعید خان

  اقتصادم درست کنیر من به عنوان یه منتقد قدیمی حکومتتون دیگه حرفی نمیزنم

  • یار ایران خشم ایران

   هر چیزی جای خود داره. امنیت و نظامی جای خود، اقتصاد هم جای خود. فعلا داریم از موفقیت بخش نظامی و امنیتی و اقتدار حرف میزنیم. چرا بالافاصله طبق عادت خودتحقیری و سمت خالی لیوان را دیدن، به اقتصاد گیر میدین. بخش اقتصاد دست کس دیگه است ، برو به اون بگو. اقتدار و امنیت هم دست کسانی هست که کارشون را درست انجام دادند. پس قدردان باش.

 • رصا

  فکر نمیکردم اسرائیلی های صهیونیسم اینقدر حواس پرت و احمق باشند. انگار این بدنه موشک‌ها تازه در کارگاه مونتاژ شده اند. حتی یک ذره لهیدگی و قلپ شدگی ندارند. نمایش مسخره ای بود. مخصوصا کچل آخری که همیشه زر مفت میزند

 • قاسم

  حرف شما صحیح هست ولی من تعجب میکنم چرا اسراعیل هنوز پابرجاست

 • محمد مهدی اسلامی

  __ بسمه تعالی __ من اسرائیلیم از من کنید گوش __ بدانید ما همه هستیم چون موش __ کسی را این بداند کی زند چوش __ تو ایرانی که هستی صاحب هوش __ خودت دانی که ما را نیست هیچ توش __ کتاب خاله می خوانیم هر روز __ تمایان کرده باشیم خویش مرموز __ نیفزودیم ولی غیر از جهالت __ لذا در دست اربابیم یک آلت __ شما هم گر کتاب خاله خوانید __ مثال ما شوید و در بمانید __ کتاب خاله جان خیلی قشنگ است __ برای هر که بی مغز و مشنگ است __

 • محمد مهدی اسلامی

  __ بسمه تعالی __ جناب سروش جان ، جون احساس می کنم آن فرستاده ی قبلی طبق معمول خالی از اشکال نیست ، مجدداََ این را تقدیم می کنم ، پس لطفاََ اصلاح بفرمائید .متشکرم . من اسرائیلیم از من کنید گوش __ بدانید ما همه هستیم چون موش __ کسی این را بداند کی زند چوش __ تو ایرانی که هستی صاحب هوش __ خودت دانی که ما را نیست هیچ توش __ کتاب خاله می خوانیم هر روز __ تمایان کرده باشیم خویش مرموز __ نیفزودیم ولی غیر از جهالت __ لذا در دست اربابیم یک آلت __ شما هم گر کتاب خاله خوانید __ مثال ما شوید و در بمانید __ کتاب خاله جان خیلی قشنگ است __ برای هر که بی مغز و مشنگ است __

  • علی

   برادر جان جناب اسلامی
   بگویم بهر تو چندین کلامی
   سگ هاری است اسرائیل وحشی
   که جزو وحشیگری اش نیست نقشی
   از آن بد تر خود امپریالیست است
   توی وحشیگری او بیست بیست است
   ولی جان برادر او به ما چه
   غریب اجنبی با آشنا چه
   من ایرانی بخواهم شاد و آباد
   همه اندر رفاه و جمله آزاد
   برای من بود در اصل بی شک
   که باشد کشورم آباد و هم تک
   دلار هفت تومن هفتاد هزاری
   فقط آرد بلا و زهرماری
   فساد و رشوه و هم اختلاس است
   تمام مملکت هول و هراس است
   اگر که بنگری بر فقر و فحشا
   ببینی رفته او تا عرش اعلی
   ادارات قضایی پر ز مجرم
   پر از پرونده های پوچ و مبهم
   چه زیبا گفت آن انسان معصوم
   برای مردم ایران محروم
   چراغی را که بر خانه روا هست
   به مسجد بردنش زشت و ادا هست
   بلی جان برادر فکر ملت
   بود بهتر از صدها جور عبادت

 • پر

  این مرحله دوم موشک هست که بعد سرجنگی اون مثل یک تیکه آهنگ هست عسل سرجنگی هست که اونم به حذف خورده پس خفه

 • علی

  وای خدا مگه گفتن این موشک زدن اینا چه داغونای هستن معلومه اسراییل کلن قاطعی پاتی شده چون از اسراییل بعید بود که بدنه موشک خب جدا میشه اتفاقا گفتم‌ عجب بدنه ی کاش ماشین کلن بدنه موتور کلن سپاه تو صنعت ماشین هم بخدا کار کنه بدنه از اون بالا افتاده یه خش نیفتاده اسراییل اینو زده بدنش یه خش نداره اسراییل نوار غزه نمی تونه تصرف کنه میدونه جنگ با ایران یعنی جنگیدن زمینی با لبنان خود حماس میتونه استفاده کنه دوباره وارد اراضی اشغالی شه آمریکا پایگاهاش می ترسه تو عراق مقاومت عراق همین الانش دارن هی میزنن آمریکا هم میدونه اینجا مهمان آمریکا اونور دنیاست اینجا چند پادگان داره اگه خاک آمریکا اینجا بود خدایی من وحشت میکردم ولی آمریکا تو کشورها پایگاه داره کشورها از ترس مردم خودشون کشورشون محل جنگ نمیکنن

 • سیدجلیل

  اگه این ابگرمکن مال ایران باشه مایه خجالته اگه نباشه هم نیازی به این همه توضیح نیست کسی که بایدبدونه میدونه چه گندی زده یا کارش خیلی درست بوده ومردم نیازی به این همه توضیح نداره به فکرمعیشت وخانه مردم باشیدازاین چیزهانون واب درنمیادبرایه مردم کاشکی این همه توضیح درمرودابگرمکن میدین یه بارم ازوضعیت اصف بارمردم حرف بزنید

 • امیر

  ما شهر موش هارو به آتیش کشیدیم ، موش های موذی سگیونیست

 • جابر

  اگ ۹۹ درصد زدن
  پ چرا پهپادشاهد۱۳۶ که موتور سیکلت هست روی قدس رژه میرفتن

 • علی

  برادر جان جناب اسلامی
  بگویم بهر تو چندین کلامی
  سگ هاری است اسرائیل وحشی
  که جزو وحشیگری اش نیست نقشی
  از آن بد تر خود امپریالیست است
  توی وحشیگری او بیست بیست است
  ولی جان برادر او به ما چه
  غریب اجنبی با آشنا چه
  من ایرانی بخواهم شاد و آباد
  همه اندر رفاه و جمله آزاد
  برای من بود در اصل بی شک
  که باشد کشورم آباد و هم تک
  دلار هفت تومن هفتاد هزاری
  فقط آرد بلا و زهرماری
  فساد و رشوه و هم اختلاس است
  تمام مملکت هول و هراس است
  اگر که بنگری بر فقر و فحشا
  ببینی رفته او تا عرش اعلی
  ادارات قضایی پر ز مجرم
  پر از پرونده های پوچ و مبهم
  چه زیبا گفت آن انسان معصوم
  برای مردم ایران محروم
  چراغی را که بر خانه روا هست
  به مسجد بردنش زشت و ادا هست
  بلی جان برادر فکر ملت
  بود بهتر از صدها جور عبادت

 • عماد

  رژیم اشغالگر صهونیستی و سایر حامیان آن می دانند اگر تعرض دیگری به خاک و منافع جمهوری اسلامی انجام بدهند دوباره ابابیل و سجیل ها به سراغش خواهند رفت .

 • حیدر

  زنده باد دلاورمردان هوافضای سپاه وارتش قهرمان دست بوس شماییم یا علی مدد

 • Javid Iran 313

  لعن و نفرین به مختلسین مخلص نما و مذهبی نما های باجناق باز و آمریکا و انگلیس و اسرائیل و روسیه و چین و همه به جز کانادا

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار