گوناگون

کیف فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی بالاخره پیدا شد+عکس

کیف فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی بالاخره پیدا شد+عکس

پارسینه: کیف ابزار گمشده فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی در یک تصویر جدید تلسکوپی می‌درخشد.

دو فضانوردی که در ایستگاه فضایی بین‌المللی در حال پیاده‌روی فضایی بودند، به‌طور بی خطر کیف ابزاری را از دست دادند. این جسم براق که با دوربین شکاری قابل مشاهده است، در فیلمی که توسط پروژه تلسکوپ مجازی در روز چهارشنبه(۱۵ نوامبر) گرفته شده بود، نمایان شد.
جیانلوکا ماسی(Gianluca Masi) بنیانگذار پروژه در بیانیه‌ای در کنار تصویر نوشت: تصویر بالا از یک تصویربرداری دو ثانیه‌ای حاصل شده است. این جسم مانند یک نقطه نورانی تیز در مرکز به نظر می‌رسد در حالی که سایر ستاره‌ها خط‌های کشیده در پس زمینه از خود به جای گذاشته‌اند.
آژانس فضایی ناسا در روز یکم نوامبر نوشت، فضانوردان ناسا یاسمین مقبلی و لورال اوهارا در حال انجام یک تعویض قطعه آرایه خورشیدی چالش برانگیز بودند که کیف ابزار آنها به طور ناخواسته در فضا رها و گم شد.
مقامات آژانس فضایی ناسا نوشتند: کنترل کننده‌های پرواز با استفاده از دوربین‌های خارجی ایستگاه کیف ابزار را مشاهده کردند. ابزارها برای بخش‌های بعدی پیاده‌روی فضایی مورد نیاز نبود. کنترل ماموریت مسیر کیف را تجزیه و تحلیل کرد و تشخیص داد که خطر تماس مجدد با ایستگاه کم است و خدمه و ایستگاه فضایی در امنیت هستند و نیاز به انجام اقدامی نیست.
کیف ابزار سرگردان برای چند ماه در اطراف سیاره ما شناور خواهد بود، تا زمانی که اتمسفر زمین آن را برای سوختن ایمن در ارتفاع تقریبا ۷۰ مایلی(۱۱۳ کیلومتری) از زمین به سمت سیاره ما بکشد. این کیف تا هفته گذشته تقریبا در فاصله ۲۵۸ مایلی(۴۱۵ کیلومتری) از سطح زمین قرار داشت.
در حال حاضر، کیف ابزار با نام ۵۸۲۲۹/۱۹۹۸-۰۶۷WC در فهرست اشیاء مصنوعی قرار گرفته است.
کیف فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی بالاخره پیدا شد+عکس
ناسا با دقت تمام زباله‌های فضایی را که در یک فضای چند مایلی اطراف ایستگاه فضایی قرار می‌گیرد، رصد می‌کند. این مجموعه مداری در طول ۲۴ سال خدمت خود تقریبا ۴۰ بار تغییر مسیر داده است تا از برخورد با زباله‌های فضایی جلوگیری شود.
همانطور که تعداد پرتاب‌ها و ماهواره‌ها در مدار رو به افزایش است، احتمال برخورد زباله‌های فضایی نیز در حال افزایش است. مدل‌های آژانس فضایی اروپا نشان می‌دهد که ممکن است میزانی در حدود ۱۳۰ میلیون قطعه زباله فضایی بزرگ‌تر از یک میلی‌متر وجود داشته باشد. با این حال، تعداد موارد فضایی قابل ردیابی بسیار کمتر است.
اتحادیه دانشمندان نگران می‌گویند که تا یکم ژانویه سال ۲۰۲۳، ۶۷۱۸ ماهواره که بیشتر آنها ماهواره‌های استارلینک هستند در مدار قرار خواهند داشت.
فضانوردان قبل از اینکه در فضا اقدام به پیاده‌روی فضایی کنند، ده‌ها ساعت روی زمین تمرین می‌کنند. از جمله مواردی که آنها در زمین به آن می‌پردازند نحوه جابه‌جایی ایمن و استفاده از هرگونه تجهیزات در اطراف این مجموعه ۳۵۶ فوتی(۱۰۹ متری) است. اما گاهی اوقات، با وجود تمام تلاش‌ها، هنگام استفاده از دستکش‌های حجیم لباس‌های فضایی ممکن است برخی از ابزارها یا سایر اقلام کوچک از دست بروند.
به عنوان مثال، در سال ۲۰۰۸، فضانورد ناسا، هایدماری استفانیشین-پایپر، مشغول تعمیر یک دنده گیر کرده در یک پنل خورشیدی ایستگاه فضایی بین‌المللی بود و یک کیف ابزار دیگر از دستش رها شد. دو سال قبل از آن، پیرس سلرز، فضانورد فقید ناسا، یک اسپاتول را در حین تعمیر سپر حرارتی در طی ماموریت STS-۱۲۱ شاتل فضایی دیسکاوری در فضا گم کرد.
منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار