گوناگون

کشف فصلی از انجیل که ۱۵۰۰ سال پنهان مانده بود

کشف فصلی از انجیل که ۱۵۰۰ سال پنهان مانده بود

پارسینه: یک مورخ اتریشی می‌گوید فصلی از کتاب مقدس را پیدا کرده است که بیش از ۱۵۰۰ سال پنهان شده بود.

به گزارش «پارسینه»، دانشمندی که از عکاسی فرابنفش استفاده می‌کند می‌گوید نسخه قدیمی یک فصل از کتاب مقدس را پیدا کرده که بیش از ۱۵۰۰ سال در زیر بخش دیگری از متن پنهان بود.

گریگوری کسل، مورخ آکادمی علوم اتریش، این کشف را در مقاله‌ای در مجله «مطالعات عهد جدید» (New Testament Studies) در اوایل سال جاری اعلام کرد. مطالعات عهد جدید یک مجله دانشگاهی معتبر است که توسط انتشارات دانشگاه کمبریج منتشر شده است.

به گفته کسل، او از عکاسی فرابنفش برای دیدن متن قبلی که در زیر سه لایه از کلمات که بر روی یک پالیمپسست نوشته شده بود، استفاده کرد. پالیمپسست یا «طِرس»، صفحه‌ای از یک نسخه خطی، مثل یک طومار یا یک کتاب است، که متن آن خراشیده یا شسته شده و مجدداً مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما اغلب آثاری از نوشته اصلی زیر آن نمی‌ماند.

پالیمپسست در زمان‌های قدیم به دلیل کمیاب بودن پوست استفاده می‌شد. در این روش کلمات به طور مکرر روی مواد نوشته می‌شوند تا زمانی که چندین لایه از کلمات، کلمات قبلی را بپوشاند.

کسل در بیانیه‌ای خبری گفت، متنی که در کشف او توضیح داده شده، نسخه‌ای طولانی از فصل ۱۲ انجیل متی است که در اصل بخشی از ترجمه‌های سریانی قدیم کتاب مقدس در ۱۵۰۰ سال پیش است. او گفت که این متن را در نسخه خطی موجود در کتابخانه واتیکان کشف کرده است.

بر اساس اخبار منتشره، این نسخه خطی یک «دروازه منحصر به فرد» برای درک نخستین مراحل تکامل متنی کتاب مقدس ارائه می‌دهد و تفاوت‌هایی را با ترجمه‌های مدرن متن نشان می‌دهد.

به عنوان مثال، در آیه ۱ فصل ۱۲ نسخه یونانی متی - که رایج‌ترین نسخه امروزی است - آمده است: «در آن زمان، عیسی در روز سبت (شنبه) از میان کشتزار‌ها میگذشت و شاگردانش، چون گرسنه بودند، شروع به چیدن و خوردن خوشه کردند.» با این حال، ترجمه سریانی تازه کشف شده کمی متفاوت است. می‌گوید: "شروع به چیدن خوشه ها، مالیدن آن‌ها در دست، و خوردن کردند.»

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار