گوناگون

کشف سه گونه جدید شبیه به شیاطین ژاپنی!+ عکس

کشف سه گونه جدید شبیه به شیاطین ژاپنی!+ عکس

پارسینه: سه گونه جدید از کرم‌های نادری که در تاریکی می‌درخشند، در ژاپن کشف شده‌اند که «شباهت چشمگیری» با شیاطین توصیف‌شده در افسانه‌های باستانی این کشور دارند.

گونه‌های تازه کشف‌شده که Polycirrus onibi، Polycirrus aoandon و Polycirrus ikeguchii نام دارند، به خانواده‌ای از جانوران معروف به پرتاران (نوعی کرم حلقوی) تعلق دارند که معمولاً در آب‌های کم‌عمق ژاپن یافت می‌شوند. این موجودات درخششی آبی و بنفش از خود تولید می‌کنند، به‌طوری‌که شب‌ها مانند روشنایی مرداب مه آلودی به‌نظر می‌رسند.

به نقل از دیجیاتو؛ محققان با توجه به همین ویژگی کرم‌ها، پیشنهاد کرده‌اند که ممکن است آن‌ها الهام‌بخش داستان‌های باستانی درباره شیاطین ژاپنی یا «یوکای» باشند.

ارتباط نامگذاری کرم‌ها با افسانه‌ها و شیاطین باستانی

همچنین نام این کرم‌ها نیز از افسانه‌های باستانی ژاپنی الهام گرفته شده است. به عنوان مثال، onbi (یا آتش شیطان) یک یوکای به شکل توپ نورانی کوچک و شناوری است که در کوه‌ها و جنگل‌های دورافتاده ظاهر می‌شود تا مسافران ناآگاه را به بیراهه بکشاند. Aoandon تجسمی از وحشت انسانی است که از ترس افرادی که برای بازگوکردن داستان ارواح به دور فانوس‌های آبی جمع شده‌اند، ساخته شده است. بااین‌حال، Ikeguchi هیچ اشاره‌ای به فرهنگ‌های باستانی ژاپنی ندارد. درعوض نام آن به احترام مدیر سابق آکواریوم Notojima که به کشف کرم کمک کرده، انتخاب شده است.

کشف سه گونه جدید شبیه به شیاطین ژاپنی!+ عکس

کرم‌های Polycirus به‌دلیل شاخک‌هایی که از دهانشان بیرون آمده، به این صورت نامگذاری شده‌اند که به آن‌ها اجازه می‌دهد رسوبات رودخانه را برای پیداکردن غذا کنکاش کنند.

اکنون محققان قصد دارند متوجه شوند که این کرم‌های تازه کشف‌شده چگونه می‌توانند نور خود را ایجاد کنند. «نائوتو جیمی»، سرپرست تیم تحقیق و استادیار زیست‌شناسی دریایی در «دانشگاه ناگویا»، در بیانیه خود توضیح می‌دهد که زیست‌تابی (تولید و انتشار نور توسط موجودات زنده) گنجینه‌ای جالب و غیرمعمول از شیمی است و درک مکانیسم‌های آن به تحقیقات درزمینه علوم پزشکی و زیستی کمک می‌کند.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار