گوناگون

میلیونها سال وقت برای بازگشت انسان به یک ثانیه قبل/ اتصال گوشی های اندروید به اینترنت ماهواره!

میلیونها سال وقت برای بازگشت انسان به یک ثانیه قبل/ اتصال گوشی های اندروید به اینترنت ماهواره!

پارسینه: شرکت کوالکام فناوری‌ای با نام اسنپدراگون ستلایت را توسعه داده است تا تراشه‌های آیندۀ ساخت این شرکت برای موبایل‌های اندرویدی امکان اتصال به ماهواره را برای ارسال پیام داشته باشند.

با استفاده از این پردازنده و تراشه‌های جدید، نسل‌های بعدی موبایل‌های اندرویدی امکان ارتباط دوطرفه با ماهواره خواهند داشت. شرکت مدیاتک، دیگر سازندۀ پردازنده و تراشه‌های جهان، هم به‌دنبال توسعۀ چنین تراشه‌هایی است تا ارتباط دستگاه‌های موبایلی را با ماهواره‌ها امکان‌پذیر کند.

این در حالی است که شرکت اسپیس‌ایکس متعلق به ایلان ماسک قصد دارد امکان اتصال مستقیم موبایل به اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را فراهم کند. شرکت «تی‌موبایل» آمریکا در این کار با اسپیس‌ایکس همراهی می‌کند.

هم‌اکنون برای دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای استارلینک تجهیزاتی مانند آنتن مخصوص نیاز است، اما شرکت اسپیس‌ایکس به دنبال آن است که بتواند خدمات اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را مستقیم از طریق موبایل‌ها ارائه دهد.

البته سرعت این اینترنت کمتر از حالتی خواهد بود که از تجهیزات مخصوص استفاده می‌شود. برخی دانشمندان مدعی شده‌اند که توانسته‌اند راهی برای سفر در زمان پیدا کنند که در رایانه‌های کوانتومی مؤثر خواهد بود.

روزنامه اسپانیایی ال‌پاییس گزارش داد که تیم آکادمی علوم اتریش و دانشگاه وین ادعا می‌کنند راهی برای افزایش سرعت، کاهش سرعت و حتی معکوس‌کردن ساعت یک سیستم معین با بهره گیری از خواص غیرعادی دنیای کوانتومی یافته‌اند.

تیم آکادمی علوم اتریش و دانشگاه وین می‌گویند که راهی برای سفر در زمان یافته‌اند. میگوئل ناواسکوئز، محقق مؤسسه اپتیک کوانتومی و اطلاعات کوانتومی آکادمی علوم اتریش، گفته است: «در دنیای کوانتومی، ما یک کنترل از راه دور برای دستکاری فیلم داریم. می‌توانیم به صحنه قبلی برگردیم یا از چند صحنه جلوتر بگذریم.»

این تیم می‌گوید که توانسته‌اند با استفاده از یک سوئیچ کوانتومی، فوتونی را به حالت اولیه قبل از عبور از یک کریستال بازگرداند.

با توسعه این سیستم می‌توان از نظر تئوری به زمان گذشته سفر کرد. البته این محققان می‌گویند با این‌که از نظر تئوری این کار عملی است، ولی در واقعیت شانس بسیار کمی برای انجام آن وجود دارد.

ناواسکوئز به ال‌پاییس گفته است «سفر انسان در زمان با چنین موفقیتی از نظر تئوری امکان‌پذیر خواهد بود، اما با پروتکل‌های موجود، احتمال موفقیت بسیار بسیار کم است».

این محققان می‌گویند انسان یک سیستم فیزیکی است که حاوی حجم عظیمی از اطلاعات است. میلیون‌ها سال طول می‌کشد تا یک فرد کمتر از یک ثانیه جوان شود.

اما این دستاورد کمک بزرگی به توسعۀ کامپیوتر‌های کوانتومی خواهد کرد. برای مثال، حالت‌های کیوبیت یک پردازنده کوانتومی را می‌توان معکوس کرد.

رایانه‌های کوانتومی به بیت‌ها این قابلیت را می‌دهند که هم‌زمان هم صفر باشند هم یک، درحالی‌که در روش سنتی هر بیت یا صفر است یا یک و با استفاده از سیستم دو-دویی زبان رایانه‌ها شکل می‌گیرد.

منبع: Rferl

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار