گوناگون

سیاره ای فراخورشیدی در نزدیکی زمین کشف شد

سیاره ای فراخورشیدی در نزدیکی زمین کشف شد

پارسینه: ستاره‌شناسان یک سیاره فراخورشیدی مشابه زمین به نام «Wolf ۱۰۶۹ b» را در فاصله ۳۱ سال نوری از زمین کشف کردند.

به گزارش پارسینه به نقل از ایسنا، اگرچه ستاره‌شناسان تاکنون بیش از ۵۲۰۰ سیاره فراخورشیدی را کشف کرده‌اند که کمتر از ۲۰۰ مورد آن‌ها سنگی هستند، اما همچنان کشف یک سیاره فراخورشیدی جدید همیشه هیجان‌انگیز است.

در یک مطالعه جدید، گروهی متشکل از ۵۰ ستاره‌شناس از سراسر جهان وجود سیاره فراخورشیدی Wolf ۱۰۶۹ b را که به دور یک ستاره کوتوله قرمز به نام Wolf ۱۰۶۹ می‌چرخد و تنها ۳۱ سال نوری از زمین فاصله دارد را تأیید کردند. چیزی که این کشف را به‌ویژه جالب می‌کند، این است که Wolf ۱۰۶۹ b به طور بالقوه یک دنیای سنگی است که جرم آن تقریباً ۱.۲۶ برابر و اندازه آن ۱.۰۸ برابر جرم زمین است. Wolf ۱۰۶۹ b همچنین در منطقه قابل سکونت ستاره خود می‌چرخد و همین امر آن را به یک گزینه اصلی برای وجود آب مایع در سطح آن تبدیل می‌کند.

«دایانا کوساکوفسکی»، ستاره‌شناس مؤسسه نجوم ماکس پلانک در آلمان، گفت: هنگامی که ما داده‌های ستاره Wolf ۱۰۶۹ b را تجزیه و تحلیل کردیم، سیگنال واضح و کم دامنه‌ای از سیاره‌ای با جرم تقریباً زمین کشف کردیم. این سیاره در مدت ۱۵.۶ روز در فاصله‌ای معادل یک پانزدهم فاصله بین زمین و خورشید به دور ستاره مذکور می‌چرخد.

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد Wolf ۱۰۶۹ b این است که به صورت کشندی به ستاره مادر خود قفل می‌شود، به این معنی که یک طرف همیشه در نور روز و طرف مقابل همیشه در تاریکی است.

قفل کشندی (Tidal locking) یا قفل گرانشی زمانی پیش می‌آید که در اثر شیب نیروی کشندی، یک کره یا جرم آسمانی همیشه به سوی کره یا جرم آسمانی دیگری رو کرده باشد. آشناترین نمونه این پدیده همبستگی جزر و مدی کنونی ماه نسبت به زمین است.

کشف قابل توجه Wolf ۱۰۶۹ b با ابزار CARMENES تلسکوپ ۱۱.۵ فوتی (۳.۵ متری) رصدخانه کالاار آلتو در اسپانیا ممکن شد. CARMENES می‌تواند اجرام نجومی را با استفاده از دو طیف‌نگار مجزا در کانال‌های بصری و نزدیک به فروسرخ رصد کند. این ابزار، Wolf ۱۰۶۹ b را با استفاده از روش تشخیص سیاره فراخورشیدی معروف به سرعت شعاعی که تکان‌های کوچکی را در مکان ستاره ناشی از گرانش سیاره تشخیص می‌دهد، کشف کرد.

با توجه به فاصله نسبتاً کوتاه آن از زمین، یعنی ۳۱ سال نوری، Wolf ۱۰۶۹ b اکنون ششمین سیاره فراخورشیدی نزدیک به جرم زمین دارای احتمال حیات است.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار