گوناگون

چگونه در مهمانی‌ها خجالتی نباشیم؟

چگونه در مهمانی‌ها خجالتی نباشیم؟

افراد خجالتی کسانی هستند که اعتماد به نفس پایینی دارند و یا ترسو هستند؛ با ۱۲ روش یاد می‌گیرید که چطور در مهمانی‌ها و جمع‌های دوستانه خجالتی نباشید.

به گزارش تبیان، خجالت واقعا گاهی اوقات می‌تواند افراد را از زندگی باز دارد؛ بخشی از آن به این علت است که افراد خجالتی از حضور در موقعیت‌های اجتماعی اجتناب کرده و حرفشان را نمی‌زنند و بخشی از آن به این علت است که این افراد میزان زیادی استرس مزمن را تجربه می‌کنند.

اگر شما هم خجالتی هستید بد نیست بدانید که از هر ۱۰ نفر ۴ نفر خودشان را خجالتی می دانند. اما خبر موثر این هست که با گذاشتن وقت، تلاش و تمایل برای تغییر، می‌توان بر خجالتی بودن غلبه کرد.

اگر خجالتی بودن شما خیلی شدید باشد شاید به کمک یک دکتر یا مشاور احتیاج داشته باشید، اما بیشتر افراد خودشان می‌توانند این مشکل را حل کنند.

می‌توانید نخستین قدم‌هایتان رابا دقت به این ۱۲ تکنیکی که برایتان عنوان می شود بردارید.

 

۱.به کسی نگویید

اصلا ضروری نیست که خجالتی بودن‌تان را همه جا جار بزنید.‌کسانی که به شما نزدیک هستند خودشان از این موضوع خبر دارند و کسانی که نزدیک نیستند هم شاید اصلا آن قدر با شما تعامل نداشته باشند که این موضوع را متوجه شوند.

خجالتی بودن‌تان به این توی چشمی هم که خودتان فکر می‌کنید، نیست.

 

۲. آرام باشید

اگر دیگران بحث خجالتی بودن شما را پیش کشیدند خیلی معمولی باشید. اگر ضروری شد راجع به آن صحبت کنید اصلا نقطه ضعف نشان ندهید.

 

۳. گاهی خودتان را توجیه کنید

مثلا اگر در شرایط ناراحت و معذب صورت‌تان سرخ می‌شود سریعا به خجالتی بودن ربطش ندهید؛ می تواند این طور باشد که «من همیشه صورتم زود سرخ می‌شه.»

 

۴. از برچسب زدن اجتناب کنید

به خودتان برچسب خجالتی بودن یا هر چیز دیگری نزنید. خودتان را همچون فردی ناب دسته بندی کنید نه یک نفر که حتما صفتی بد و آزاردهنده دارد.

 

۵. دست از حال گیری خودتان بردارید

گاهی اوقات ما واقعا بدترین دشمن خود هستیم. نگذارید اعتراض کردن خودتان از خودتان به حدی برسد که مخل کار و زندگیتان شود.

۶. نقاط قوت خودرا بشناسید

لیستی از تمام ویژگی‌های مثبت خود تهیه کنید و حتی اگر ضروری شد از رفقا و خانواده‌تان کمک بگیرد و هر هنگام که احساس ناامنی کردید این لیست را مرور کنید. بگذارید یادتان بیاید که چه میزان نکات مثبت دارید.

 

۷. روابط‌تان را آگاهانه انتخاب کنید

افراد خجالتی روابطی کمتر اما عمیق‌تر دارند که این یعنی باید بیشتر در گزینه دوست و شریک‌ زندگیتان دقت کنید.

وقت‌تان را در زندگی برای کسانی که قدرشناس، صمیمی و دلگرم کننده می‌باشند صرف کنید.

 

۸. از افرادی که دیگران را دست می اندازند و اذیت می کنند اجتناب کنید

همیشه چند نفری هستند که دوست دارند بی‌رحم باشند و دیگران را بی جهت اذیت می‌کنند و برایشان مهم نیست که چه رفتاری درست هست و چه رفتاری نیست و حتی صدمه زدن به احساسات و روح و روان دیگران ذره‌ای برایشان اهمیت ندارد.

سعی کنید بطور صحیح فاصله‌تان را با این افراد حفظ کنید.

 

۹. با دقت نگاه کنید

برخی از ما فکر می‌کنیم که وضعیت‌مان خیلی خراب هست و بقیه از ما خیلی بهترند.

این جور وقت‌ها بد نیست با دقت نگاهی به دیگران بیندازید تا مشاهده نمایید انها هم مشکلات شخصیتی و ناامنی‌های خودشان را دارند و شما در این بین تنها نیستید.

 

۱۰. به ذکر داشته باشید که یک لحظه‌ی بد به معنای یک روز بد نیست

گاهی اوقات دریک موقعیت، خیلی خجالتی می‌شوید یا حتی برخی وقت‌ها آن صحنه را مدام در ذهنتان مرور می‌کنید و بیشتر و بیشتر اعصاب خودتان را خرد کرده و روزتان را خراب می‌کنید. اما این همه کشمکش ضروری نیست.

آن لحظه هرچه بوده تمام شده پس بهتر هست که سعی کنید از بقیهٔ روزتان لذت ببرید.

 

۱۱. خیال بافی نکنید

افراد خجالتی گاهی احساس عدم تایید یا ردشدگی می‌کنند، حتی دوران‌هایی که این موارد اصلا درست و حقیقی نیستند. مردم احتمالا بیش از آن چه که شما فکر می کنید شما را دوست دارند و برایتان اهمیت قائلند، پس الکی برای خودتان خیالات منفی نبافید.

 

۱۲. لیست درست کنید

لیستی از تمام وحشت‌ها و نگرانی‌هایتان تهیه کنید. آنها را نام ببرید و برنامه ریزی کنید که چطور می‌خواهید آن ها را از بین ببرید و به جلو حرکت کنید.

خجالتی بودن نباید شما را از رسیدن به موفقیتی که می خواهید باز دارد و چه شما خجالتی هستید چه نه، می توانید از تکنیک‌های گفته شده بهره ببرید.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار