گوناگون

بهترین روش جوان‌سازی پوست

پیری امری اجتناب ناپذیر است. ولی ما می‌توانیم هر کاری لازم است برای مراقبت از خود انجام دهیم و تا جایی که ممکن است روند پیری را به تعویق بیندازیم. یکی از نشانه‌های بارز پیری هم در صورت و پوست نمایان می‌شود. بنابراین راه‌های زیادی برای جوان ماندن آن وجود دارد که گاهی ما را به اشتباه می‌اندازد.

پیری پوست بخش طبیعی از زندگی است و باید آن را پذیرفت. اما توجه به شادابی و بهره مند بودن از طراوت جوانی به ویژه در ظاهر و پوست چیز مهمی است که نباید از آن غافل ماند.

البته انتخاب روش درست و بهترین محصولات مراقبت از پوست با توجه به شرایط فردی نیز باید مورد توجه واقع شود. ضمن آنکه عوامل مهم دیگری نیز مانند سبک زندگی، رژیم‌های غذایی، ورزش، سفر و استفاده از هوای تمیز موضوع مهم دیگری است که باید مد نظر قرار گیرد. البته برای انتخاب بهتر و اصولی‌تر هم بهتر است حتماً با متخصص پوست مشورت کرد.

روش‌های مختلف جوان‌سازی پوست

دکتر محمد حسن ناصح، متخصص پوست، مو و زیبایی، عضو هیات مدیره و سخنگوی انجمن متخصصان پوست ایران در مورد راه‌های جوان‌سازی پوست می‌گوید: جوان‌سازی پوست عملی است که با هدف کاهش یا بازگرداندن اثرات پیری بر پوست انجام می‌شود. روش‌های مختلفی هم برای جوان‌سازی پوست وجود دارد، اما هیچ کدام از آن‌ها در انسان‌ها اثبات شده یا ایمن نیستند.

به گفته دکتر ناصح، بعضی از این عوامل عبارتند از عوامل زیادی می‌توانند در شادابی و جوان بودن پوست مؤثر باشند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توانیم به این عوامل اشاره کنیم:

-ژنتیک: ژنتیک عامل بسیار مهمی در چگونگی جنس پوست به شمار می‌رود. بنابراین در بعضی افراد به دلیل ویژگی‌های ژنتیکی، زودتر از دیگران نشانه‌های پیری پوست مشاهده خواهد شد.

- قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش: تابش اشعه‌های مختلف خورشید می‌تواند تأثیر زیادی بر پوست داشته باشد. مثلاً اشعه فرابنفش باعث تخریب کلاژن و الاستین در پوست می‌شود و به این ترتیب سرعت پیری پوست را افزایش خواهد داد.

-سبک زندگی: سبک انتخابی شما برای زندگی از جمله عوامل بسیار مهم در چگونگی نوع پوست شما خواهد بود. مثلاً تغذیه نامناسب، داشتن استرس بیش ازاندازه و بودن در مشاغل پر خطر، خواب و استراحت ناکافی، مصرف سیگار، الکل و آلودگی هوا می‌توانند بر سلامت پوست تأثیر منفی بگذارند.

سن شروع جوان سازی

سن شروع جوان‌سازی پوست بستگی به وضعیت پوست و عوامل مؤثر بر آن دارد. به طور کلی توصیه می‌شود که از ۲۰ سالگی به بعد به مراقبت از پوست خود اهمیت بدهید و از کرم‌های ضد آفتاب، مرطوب‌کننده‌ها و محصولات ضد پیری مناسب استفاده کنید.

اما اگر نشانه‌های پیری پوست مانند چین و چروک، شل شدن پوست، لکه‌ها و تیرگی پوست را مشاهده کردید، می‌توانید از روش‌های جوان‌سازی پوست مانند هایفوتراپی، کربوکسی تراپی، مزوتراپی، میکرونیدلینگ، تزریق بوتاکس، تزریق ژل و تزریق چربی استفاده کنید.

انتخاب روش مؤثر

دکتر ناصح می‌گوید: برای انتخاب بهترین و موثرترین روش جوان‌سازی پوست برای خود، بهتر است از پزشک متخصص پوست مشاوره بگیرید. توجه داشته باشیم هیچ گاه نمی‌توان به توصیه دیگران اقدام به عمل‌های جراحی به منظور جوان‌سازی پوست کرد. چون عوامل بسیار زیادی برای مؤثر واقع شدن این کار وجود دارد که همه آن‌ها باید توسط پزشک متخصص بررسی و انتخاب شود.

 

 

 

منبع: همشهری

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار