گوناگون

روش های موثر خانگی سفید کردن دندان

روش های موثر خانگی سفید کردن دندان

پارسینه: زرد شدن دندان ها به تدریج باعث ایجاد پلاک بر روی آنها شده و در صورت عدم توجه به این موضوع ممکن است نهایتا پوسیدگی و خرابی دندان ها را در پی داشته باشد. در ادامه به بررسی مهمترین دلایلی که باعث می‌شوند دندان ها به تدریج زرد شده و زیبایی آنها تحت تاثیر قرار گیرد، می‌پردازیم.

داشتن دندان های سفید ضمن اینکه لبخند شما را زیباتر نشان می‌ دهد ارتباط مستقیمی با سلامت دهان و دندان نیز دارد. در بسیاری دندانپزشکی ها از جمله دندانپزشکی شبانه روزی غرب تهران خدمات موثری در خصوص سفید کردن دندان ها به مراجعان ارائه می‌شود. البته به جز مراکز دندانپزشکی برخی راه های خانگی نیز برای سفید کردن دندان ها وجود دارد. اما قبل از اینکه به بررسی هر یک از روش های دندانپزشکی و خانگی موثر برای سفید کردن دندان ها بپردازیم بهتر است ابتدا با علت زرد شدن دندان ها بیشتر آشنا شویم.

زرد شدن دندان ها و بررسی علل مختلف آن

زرد شدن دندان ها به تدریج باعث ایجاد پلاک بر روی آنها شده و در صورت عدم توجه به این موضوع ممکن است نهایتا پوسیدگی و خرابی دندان ها را در پی داشته باشد. در ادامه به بررسی مهمترین دلایلی که باعث می‌شوند دندان ها به تدریج زرد شده و زیبایی آنها تحت تاثیر قرار گیرد می‌پردازیم.

ایجاد لکه بر روی دندان ها بعد از صرف غذا

برخی از غذاها و نوشیدنی ها به دلیل رنگی که دارند، بر روی سفیدی دندان ها تاثیر نامطلوبی گذاشته و باعث زرد شدن آنها می‌شوند. چای، قهوه، نوشابه، نوشیدنی ها و شربت های رنگی، الکل، قطره آهن برای کودکان و… از جمله این موارد به شمار می‌آیند. علاوه بر این استفاده از دخانیاتی مانند قلیان، سیگار و سایر مواد حاوی تنباکو نیز در زرد شدن دندان ها موثر هستند. با توجه به این موارد بایستی بعد از مصرف مواد غذایی فوق از تمیز کردن و مسواک کردن دندان ها غافل نشوید. همچنین با ترک و عدم استعمال دخانیات می‌توانید به سفید ماندن و سلامت دندان های خود کمک کنید.

تحلیل مینای دندان ها با افزایش سن

دندان ها از چند لایه تشکیل شده‌اند که یکی از مهم‌ترین این لایه ها به تاج دندان اختصاص دارد. مینای دندان در واقع بر روی تاج دندان قرار گرفته و در حالت معمول دارای رنگ سفید است. به جز مواد غذایی و موارد بهداشتی، استحکام مینای دندان به واسطه افزایش سن به تدریج کاهش می‌یابد. با کاهش ضخامت مینای دندان روند زرد شدن آن نیز سرعت می‌ یابد.

ارتودونسی و مشکل زرد شدن دندان ها

از دیگر مواردی که باعث می‌شود دندان ها زرد و بدرنگ شوند انجام ارتودنسی است. ارتودنسی یکی از درمان های دندانپزشکی است که انجام آن برای برخی افراد ضروری خواهد بود. بنابراین نمی‌توان به دلیل زرد شدن دندان ها از انجام ارتودنسی خودداری کرد. مهمترین دلایلی که باعث می‌شود بعد از ارتودنسی دندان ها زرد شوند عبارتند از:

 • به دلیل براکت موجود بر روی دندان ها، تمیز شدن و مسواک کردن دندان ها به درستی انجام نشود.
 • نوع ماده‌ای که از آن برای تولید چسب براکت بر روی دندان ها استفاده شده است. دندانپزشکی شبانه روزی غرب تهران با استفاده از بهترین مواد و چسب براکت در امور ارتودنسی مانع از ایجاد چنین مشکلاتی برای دندان ها می‌شود.
 • مصرف دهانشویه هایی که دارای ترکیبات ستیل پیریدینیوم کلراید و کلرهگزیدین هستند.
 • استفاده از دخانیات و باقی ماندن آثار نیکوتین بر روی براکت‌های ارتودنسی.

خدمات دندانپزشکی برای سفید کردن دندان ها

در بسیاری از دندانپزشکی ها خدمات مختلفی در خصوص سفید کردن دندان ها به مراجعان ارائه می‌شود که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

جرم گیری دندان ها

جرم و ایجاد پلاک بر روی دندان ها از جمله موارد مهمی است که باعث می‌شود دندان ها به تدریج زرد شوند. وجود جرم علاوه بر زردی دندان ها باعث آسیب هایی به لثه و در نهایت خرابی دندان ها می‌شود. با انجام پالیش و جرم‌گیری دندان ها در دندانپزشکی شبانه روزی غرب تهران می‌توان از زرد شدن و روند خرابی دندان ها جلوگیری کرد.

بلیچینگ روشی موثر برای سفید کردن دندان ها

از روش های موثر دندانپزشکی برای سفید شدن دندان ها می‌توان به بلچینگ اشاره کرد که در طی آن دندان ها سفید و درخشان می‌شوند.

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر علاوه بر اینکه زردی دندان ها را برطرف می‌کند شکل و نظم دندان ها را نیز بهبود داده و لبخند شما را زیباتر می‌کند.

لمینت دندان ها

از روش های رایج برای سفید کردن دندان ها می‌توان به لمینت کردن آنها اشاره کرد. یک دندانپزشک متخصص و متبحر لمینت دندان‌ها را به گونه‌ای انجام می‌دهد که علاوه بر سفید شدن، دندان ها از ظاهری یک دست و مرتب نیز برخوردار شوند.

روش های موثر خانگی جهت سفید کردن دندان ها

با وجود خدمات دندانپزشکی، برخی افراد تمایل دارند در منزل و شخصاً اقدام به سفید کردن دندان های خود کنند. در ادامه روش های طبیعی و موثر خانگی برای داشتن دندان هایی سفید و زیبا را معرفی و مورد بررسی قرار می‌دهیم.

ترکیب نمک دریا و جوش شیرین

نمک دریا و جوش شیرین از مواد موثری هستند که با ترکیب آنها می‌توانید در منزل دندان های خود را درخشنده و سفید کنید. برای این امر کافی است نصف قاشق چای‌خوری نمک دریا را با یک قاشق جوش شیرین و مقداری آب ترکیب و مخلوط کنید. سپس خمیر مورد نظر را روی مسواک قرار داده و به مدت دو دقیقه دندان هایتان را مسواک کنید.

ترکیب پراکسید هیدروژن و جوش شیرین

پراکسید هیدروژن از عناصر تاثیرگذار بر روی جرم دندان است که با ترکیب جوش شیرین می‌تواند خمیر مناسبی برای سفید کردن دندان ها باشد. مقداری پراکسید هیدروژن را با یک قاشق چای‌خوری جوش شیرین مخلوط کرده و خمیر را بر روی مسواک قرار دهید. بعد از دو دقیقه مسواک کردن دندان های خود را شسته و مجدداً با خمیر دندان، مسواک زده و بشویید.

البته روش موثر و با دوام تر برای سفید کردن دندان ها مراجعه به دندانپزشکی شبانه روزی غرب تهران است.

استفاده از پودر زردچوبه

پودر زردچوبه محصولی گیاهی و کاملاً طبیعی است که با تهیه خمیر آن می‌توانید دندان های خود را در منزل سفید کنید. برای این امر کافی است کمی از خمیر زردچوبه را بر روی مسواک قرار داده و دندان هایتان را به خوبی مسواک بزنید. البته بعد از مصرف زردچوبه بایستی مجدداً دندان های خود را با استفاده از خمیر دندان مسواک کنید.

ترکیب آبلیمو و جوش شیرین

آبلیمو و جوش شیرین ترکیب بسیار مناسبی برای سفید کردن دندان ها و از بین بردن جرم تشکیل شده بر روی آنها است. برای استفاده از این روش خمیری از جوش شیرین و آب لیمو را تهیه کرده و سپس دندان هایتان را مسواک کنید.

ترکیب سرکه و جوش شیرین

سرکه سیب بهترین نوع سرکه است که می‌توانید با جوش شیرین مخلوط کرده و از خمیر به دست آمده برای مسواک کردن و سفید شدن دندان هایتان استفاده کنید.

زغال سنگ فعال

زغال سنگ فعال ماده موثر و مناسبی است که از آن می‌توانید برای سفید شدن رنگ دندان هاتان استفاده کنید. در این روش مقداری از پودر زغال سنگ را بر روی مسواک قرار داده و دندان هایتان را به مدت ۲ دقیقه مسواک کنید.

تهیه سفید کننده دندان خانگی با استفاده از اسانس های روغن

روغن و عصاره گیاهانی از جمله نعنا، نارگیل، چوب دارچین و ترکیب آن با جوش شیرین بهترین سفیدکننده خانگی است که می‌توانید به وسیله آن رنگ دندان هایتان را سفید کنید. همچنین می‌توانید روغن های فوق را با مقداری پودر زردچوبه مخلوط کرده و از آن برای سفید کردن دندان استفاده کنید.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار