گوناگون

کشف کوهی با دو برابر ارتفاع برج خلیفه+عکس

کشف کوهی با دو برابر ارتفاع برج خلیفه+عکس

پارسینه: به گفته مؤسسه اقیانوس اِشمیت، یک پروژه نقشه برداری از بستر اقیانوس آرام، کوهی را شناسایی کرده که دوبرابر بلندتر از برج خلیفه در دبی است

به گزارش پارسینه و به نقل از صد آنلاین، این کوه دریایی با ارتفاع ۱۶۰۰ متر، وسعت ۵.۴ مایل مربع را پوشش می دهد و در عمق ۱.۵ مایلی زیر سطح دریا در آب های بین المللی پنهان است.
این کوه توسط تیمی در کشتی تحقیقاتی فالکور، حدود ۸۴ مایل دریایی خارج از ناحیه اقتصادی انحصاری گواتمالا کشف شد.
جیوتیکا ویرمانی، مدیر اجرایی موسسه اقیانوس اشمیت، گفته است: «این کوه دریایی به ارتفاع بیش از ۱.۵ کیلومتر که تاکنون زیر امواج پنهان بوده، نشان می دهد ما هنوز چه چیزهایی را کشف نکرده ایم. زندگی کردن در عصری که فناوری به ما اجازه می دهد برای نخستین بار از این بخش های شگفت انگیز سیاره نقشه برداری کنیم و آنها را ببینیم، هیجان انگیز است!»
کوه های دریایی کوه های زیر آب هستند که معمولاً بعنوان آتشفشان آغاز می شوند. بیشتر کوه های دریایی بقایای آتشفشان های خاموش هستند. آنها بطور معمول، مخروطی شکل هستند، ولی ویژگی های برجسته ی دیگری هم دارند، مثلاً دهانه ها و برآمدگی های خطی و برخی به نام گویوت، قله های بزرگ و مسطح دارند.
تصور می شود شمار کوه های دریایی که دست کم ۱۰۰۰ متر ارتفاع دارند بیش از ۱۰۰۰۰۰ باشد. با وجود فراوانی آنها، کم تر از یک دهم درصد از کوه های دریایی در جهان کاوش شده اند.
کشف کوهی با دو برابر ارتفاع برج خلیفه+عکس
کوه های دریایی برای دانشمندان مهم هستند، چون به واحه های حیات خدمت می کنند و میزبان مرجان های اعماق دریا، اسفنج ها و انبوهی از بی مهرگان هستند.
کوه دریایی تازه کشف شده ظاهر کلاسیک آتشفشانی دارد. این ظاهر شامل یک شکل دایره شیب دار و یک قله عموماً صاف می شود که توسط یک قله ثانویه و مجزا و یک دهانه که بقایای منشاء و فعالیت آتشفشانی آن است، متمایز شده است.
این کوه دریایی در حوضه گواتمالا در منطقه ای از بستر دریا قرار دارد که تقریبا ۲۰ میلیون سال قدمت دارد و به احتمال زیاد دیگر فعالیت آتشفشانی ندارد.
فالکور از زمان شروع به کار در ماه مارس، مجموعه ای از اکتشافات را در بستر دریا انجام داده است، از جمله دو کوه دریایی کشف نشده دیگر در ذخیره گاه دریایی جزایر گالاپاگوس، سه میدان گرمابی جدید، یک اکوسیستم جدید زیر دریچه های گرمابی و دو صخره مرجانی بکر آب سرد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار