گوناگون

علائم هشدار دهنده سرطان روده

علائم هشدار دهنده سرطان روده

پارسینه: میزان شیوع بیماری سرطان روده در دهه های اخیر رو به افزایش است.

دکتر مونا ملک زاده مغانی متخصص پرتودرمانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این که سرطان روده بزرگ یا سرطان کولون و یا سرطان رکتوم به رشد توده های سرطانی در روده بزرگ گفته می شود از شیوع بالای این سرطان در دنیا خبر داد


وی افزود: کولون در قسمت انتهایی خود قبل از این که به مقعد برسد در قسمتی به نام رکتوم ممکن است درگیر سلول های سرطانی شود.

کم خونی علامت شایع سرطان روده بزرگ

وی با اشاره به علائم سرطان روده افزود: کم خونی یکی از علائم شایع این سرطان است.

این متخصص پرتودرمانی دانشگاه توضیح داد: زمانی که توده سرطانی در روده ایجاد می شود، این توده مرتبا از بدن خون دریافت و آن را همراه مدفوع دفع کرده و فرد مبتلا را دچار کم خونی می کند.

به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه، بسته به قرارگیری توده سرطانی در سمت راست یا چپ روده علائم می تواند متفاوت باشد.

وی با تاکید براهمیت تشخیص به موقع سرطان روده بزرگ خاطرنشان کرد: در توده های سرطانی که در دراز مدت بزرگ و ایجاد شده و سمت چپ روده را درگیر کرده باشند، علائمی همانند انسداد شایع تر است. وی افزود: یکی از علل این انسدادها این است که توده در مقابل محل رکتوم قرار می گیرد.

دکتر ملک زاده علائمی همانند دفع خون روشن از بدن و یا انسداد روده را نیازمند بررسی و توجه دانست و هشدار داد: این علائم می تواند زنگ خطری برای مراجعه سریع و فوری به پزشک باشد چرا که هر چه زمان تشخیص ودرمان زودتر باشد شانس درمان مبتلایان نیز به مراتب بالاتر می رود.

عضو هیئت علمی دانشگاه کلونوسکوپی را خصوصا در مراحل اولیه بیماری مهمترین راه تشخیص سرطان روده دانست وانجام کلونوسکوپی دوره ای در افراد بالای ۴۵ سال را مورد تاکید قرار داد.

وی افزود: بررسی خون در مدفوع نیز می تواند یکی از راههای شناسایی این بیماری باشد.

متخصص پرتودرمانی دانشگاه تاکید کرد: اگر چنانچه فردی دچار متاستاز شده باشد می توان با روش سی تی اسکن و در ادامه با آزمایش پاتولوژی نیز این ضایعه را تشخیص داد.

دکتر ملک زاده گفت: به عبارتی باید از مقعد تا ابتدای روده تحت آزمایشات دوره ای باشد تا چنانچه فرد به این بیماری مبتلا شد در سریع ترین زمان ممکن درمان ها آغاز شود.

این متخصص پرتودرمانی بررسی ضایعات در محدوده روده را ضروری دانست وادامه داد: ضایعات دربرخی اوقات با تشخیص قطعی توده سرطانی مشخص می شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه انجام غربالگری منظم را راهکار مناسبی برای پیشگیری از سرطانی شدن توده در بیماران مستعد به ابتلا دانست.

متخصص پرتودرمانی دانشگاه با اشاره به این که سرطان روده بزرگ یکی از بیماریهای دستگاه گوارش است ادامه داد: این نوع سرطان یکی از سرطان های شایع در جوامع صنعتی بوده و میزان وقوع آن در دهه های اخیر رو به افزایش است.

وی تاکید کرد: سرطان روده بزرگ از بیماریهایی است که با سبک زندگی و کم تحرکی در ارتباط مستقیم است.

چند روش برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ

دکتر ملک زاده تغذیه را یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در ابتلا به سرطان روده ذکر کرد و توضیح داد: مصرف زیاد چربی ها می تواند فرد را مستعد ابتلا به سرطان روده کند.

ورزش و انجام فعالیت های فیزیکی یکی از مهمترین توصیه های عضو هیئت علمی دانشگاه برای پیشگیری از سرطان روده بود. وی افزود: گنجاندن ساعتی در روز برای ورزش می تواند به میزان قابل توجهی از بروز این بیماری جلوگیری کند.

وی یادآور شد: ورزش کردن، پرهیز از مصرف غذاهای چرب و مصرف ویتامین ها و میوه جات و سبزیجات می تواند به میزان قابل توجهی از بروز این سرطان پیشگیری کند.

متخصص پرتودرمانی دانشگاه درباره درمان های سرطان روده نیز توضیح داد: سرطان روده از معدود سرطان هایی است که حتی اگر متاستاز هم دربدن فرد ایجاد شده باشد به عنوان یکی از سرطان قابل درمان شناخته می شود.

دکتر ملک زاده به شیوع برابر سرطان روده در زنان و مردان اشاره کرد و گفت: این سرطان معمولا با افزایش سن شیوع بیشتری پیدا می کند همچنین این بیماری در برخی افراد به صورت ژنتیکی نیز در سنین پایین تر می تواند ایجاد شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تاکید کرد: سرطان های زودرس روده و یا غده هایی که می توانند تبدیل به توده های سرطانی شوند، نیزممکن است دربرخی افراد در سنین پایین بروز کند بنابراین افراد به محض مشاهده علائم فورا به پزشک مراجعه کنند.

دکتر ملک زاده ادامه داد: افراد باید از سن ۴۵ سالگی غربالگری سرطان روده بزرگ را انجام دهند ولی اگر چنانچه سابقه ژنتیکی این بیماری در افراد درجه یک خانواده وجود دارد باید از سن ۳۵ سالگی آزمایشات تشخیصی آغاز شود.

روش های درمان سرطان کولون را بشناسید

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به این که درمان اصلی سرطان روده معمولا جراحی است خاطرنشان کرد: غیر از قسمت انتهای روده که رکتوم یا راست روده نامیده می شود در مابقی قسمت های روده ابتدا جراحی انجام می شود مگر این که فرد دچار متاستاز شده باشد و بیماری در بدن او پخش شده باشد در اینصورت درمان ها با شیمی درمانی آغاز می شود.

وی تاکید کرد: به طور کلی درمان ها به میزان متاستاز، پیشرفت بیماری و قرار گیری توده بستگی دارد.

به گفته دکتر ملک زاده درمان در ناحیه راست روده فقط در مراحل ابتدایی بصورت جراحی است در غیر اینصورت درمان ها بصورت شیمی درمانی و رادیوتراپی همزمان انجام می شود به این شکل که بیمارتحت رادیوتراپی قرار می گیرد و درادامه شیمی درمانی نیز انجام می شود، درگام بعدی بیمار برای جراحی آماده می شود، بنابراین این روند باعث می شود فعالیت های روده و معقد حفظ و فرد کیفیت زندگی بهتری داشته باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه به روش دیگری برای درمان سرطان روده اشاره کرد وگفت: درمان با داروهای هدفمند یکی دیگر از روش های درمانی موثر در این بیماری است. وی افزود: در صورتیکه جهش درژن های خاصی ایجاد نشده باشد می توان از این درمان نیز بهره برد، این درمان کمک می کند که در صورت متاستاز پاسخ های مناسب تری دریافت کنیم .

وی اضافه کرد: درمان با داروهای هدفمند فقط در بیمارانی استفاده می شود که در وضعیت متاستازیک باشند.

متخصص پرتودرمانی دانشگاه در بخش دیگری توضیح داد: در مطالعاتی مشخص شده سلول های سرطان روده در برخی موارد به درمان های ایمونوتراپی هم پاسخ مثبت می دهند.

وی جراحی را متداول ترین روش درمان سرطان روده دانست و در ادامه رادیوتراپی، شیمی درمانی، درمان هدفمند و ایمونوتراپی را از مهمترین روش های درمانی ذکر کرد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار