گوناگون

صفر تا صد تمیز کردن مبل های خانگی برای عید

صفر تا صد تمیز کردن مبل های خانگی برای عید

پارسینه: روش های مختلف تمیز کردن مبل های چوبی، پارچه ای و چرمی را با مواد مختلف و پاک کردن لکه از روی آن ها وجود دارد.

تمیز کردن مبلمان منزل یکی از مهمترین کارهایی است که باید به طور مرتب انجام شود. مبل‌ها تأثیر زیادی در آراستگی منزل دارند. ذرات گرد و غبار، خرده‌های نان و خوراکی‌هایی، لکه های نوشیدنی و سایر آلودگی‌ها سبب می‌شوند تا مبل‌ نامرتب و کثیف به نظر برسد. بسته به اینکه مبلمان منزل یا محل کار شما چقدر کثیف شده است، شما باید حداقل هر چند ماه یکبار، برای تمیز کردن آن اقدام کنید. در ادامه این مقاله شما را با روش و نکاتی مهم درباره تمیزکردن مبلمان آشنا خواهیم کرد.


هنگام تمیز کردن مبل به چه نکاتی توجه کنیم؟

ساده‌ترین روش برای تمیز کردن مبلمان این است که به طور منظم هر چند وقت یکبار بر روی آن‌ها جارو بکشید. دقت کنید که همه‌ی مناطق مبل را جارو کنید حتی میان شکاف‌ها و اطراف مخده‌ها. قبل از جاروبرقی کردن می‌توانید یک برس هم روی مبل‌ها بکشید.

با توجه به برچسب‌های راهنمای شستشو شما می‌توانید روش مناسب تمیز کردن مبلمان خود را متوجه شوید. اگر مبلمان شما نیاز به یک تمیز کننده حاوی حلال دارد باید آن را تهیه نمایید. هر برچسب معنی منحصر به فردی دارد.

w: یعنی استفاده از مواد شوینده‌ی مبتنی بر آب.
s: یعنی تمیز کردن با استفاده از حلال. تمیز کننده‌ای که خشک و به صورت بدون آب می‌تواند استفاده شود.
ws: یعنی تمیز کننده‌ای که هم مبتنی بر آب است و هم می‌تواند به صورت بدون آب استفاده شود.
x: یعنی تمیز کننده‌ی حرفه‌ای.

تمیز کردن مبل پارچه ای

اگر به هر دلیلی بر روی مبل و یا اساسیه لکه‌ای ایجاد شد آن را به سرعت برطرف کنید. سرعت عمل شما بسیار مهم است. قبل از اینکه لکه به مبل نفوذ کند آن را از بین ببرید. از مالش و پخش کردن لکه خودداری کنید.


روش های تمیز کردن مبل پارچه ای

تمیز کردن مبل نه تنها باعث جذابیت خانه می‌شود بلکه عمر مبلمان را نیز بیشتر می‌کند. تنها با یک روال منظم گردگیری و جاروکشی، می‌توانید مبل‌ها را تمیز نگه دارید. در این قسمت شما را با چند روش برای تمیز کردن مبل پارچه‌ای آشنا خواهیم کرد.


۱. تمیز کردن مبلمان با جوش شیرین

یکی از کاربردهای جوش شیرین، نظافت و شستشو است. در واقع تاثیر فراوان این ماده در لکه‌بری مبل، فرش و حتی لباس بر اعتبار و مزیت این ماده افزوده است. از بین بردن لکه مبل با جوش شیرین از متداول ترین موارد استفاده از جوش شیرین در لکه بری مبل است.

برای تمیز کردن مبل با جوش شیرین معمولا از یک تمیز کننده کمکی دیگر مثل سرکه و یا مایع ظرفشویی نیز استفاده می‌شود؛ برای انجام این کار جوش شیرین را با یکی از این ماده‌‌ها ترکیب کنید و یه قسمت کوچک از مبل که در معرض دید نیست را با آن تمیز کنید؛ اگر نتیجه کار رضایت بخش بود، سایر قسمت‌های مبل را نیز با آن تمیز کنید.

اگر لکه‌های موجود بر روی مبل خیلی سطحی و شبیه به گرد وغبار است، کافی است مقداری جوش شیرین را روی آن ریخته و بعد از گذشت یک ساعت با جاروبرقی سطح مبل را جارو کنید. خواهید دید آثاری از لکه‌ها روی مبل شما دیده نخواهد شد.


۲. تمیز کردن مبلمان با شامپو فرش

پیش از تمیز کردن مبل با شامپو فرش باید توجه داشته باشید که این شیوه برای تمیز کردن مبل پارچه‌ای جواب می‌دهد و مناسب شستن مبل‌های چوبی یا استیل نیست.

برای شستشوی مبل‌ها به یک لگن بزرگ لباسشویی نیاز دارید. ظرف را تا نیمه از آب پر کنید. دمای آب نه خیلی سرد و نه خیلی داغ باشد. آب ولرم برای این کار مناسب است. به برچسب روی شامپو فرش دقت کنید و طبق میزان گفته شده، شامپو را با اندازه مناسب آب مخلوط کنید. از خود درب شامپو هم می‌توانید برای پیمانه زدن استفاده کنید. حالا با دست آب و شامپو را هم بزنید تا حسابی کف کند. برای شستن مبل پارچه ای همین کف روی آب کفایت می‌کند. وقتی کف به اندازه کافی تولید شد نوبت تمیزکاری مبل‌های کثیف است.

⚠ هرگز شامپو فرش و دیگر مواد شوینده را به طور مستقیم روی مبل ها استفاده نکنید. همیشه لازم است تا از یک پارچه تمیز برای شستشو استفاده کنید و پارچه را به مواد شوینده آغشته کنید. با استفاده از یک پارچه کتانی یا نخی بزرگ کف روی آب را بگیرید. با کمک همین کف می‌توانید همه قسمت‌های مبلمان را تمیز کنید. قسمت‌های زیر پشتی‌هایی که جدا می‌شوند را فراموش نکنید. به آرامی و بدون اینکه پارچه را روی مبل ها بسایید، کار تمیز کردم مبلمان را ادامه دهید.

❌ دقت داشته باشید که قبل از استفاده از شامپو فرش، باید کمی از کف را در قسمت پشت مبلمان امتحان کنید. برخی از پارچه‌ها قابلیت شستشو با آب را ندارند و باید خشکشویی شوند.

منظور از آبکشی مبلمان استفاده از شلنگ آب نیست. وقتی همه قسمت‌های مبل را تمیز کردید نوبت به جمع کردن کف روی مبل است. با استفاده از یک پارچه بزرگ و تمیز همه کف‌های اضافی را تمیز کنید.

حالا موقع خالی کردن آب و شامپو فرش است. تشت لباسشویی را با آب تمیز پر کنید و از همین آب برای شستشوی مبل استفاده کنید. پارچه را در آب تشت زده و خوب بچلانید. با همین پارچه نمدار می‌توانید مبلمان را آبکشی کنید.

لازم است تا بارها پارچه را شسته و دوباره پارچه تمیز را روی مبل‌ها بکشید. تا زمانی که همه آلودگی‌ها و شامپو فرش از روی مبل و کاناپه پاک شود، کار را ادامه دهید.


۳. تميز كردن مبل با بخارشو

پیش از اقدام به شستن و تمیز کردن مبل با بخارشو باید کارهای اولیه را به شرح زیر انجام دهید:

ابتدا کوسن‌ها، پشتی و تشک‌هایی که امکان جدا شدن دارند را از مبل جدا کنید و کنار بگذارید.

تمیز کردن مبل چرمی


جاروبرقی را روشن کرده و تمام گوشه‌ها و زوایای مبل را تمیز کنید. سعی کنید هیچ خرده آشغال، مو و گرد و غباری روی سطح روکش مبل باقی نماند. زیرا در صورت خیس شدن، تمیز کردن مبل سخت‌تر می‌شود.
این نکته را خاطرنشان کنیم که برای تمیز کردن روکش مبل، از سری جاروبرقی مناسب استفاده کنید تا آسیبی به سطح روکش مبل وارد نشود. شستشوی مبلمان مهمترین بخش نظافت منزل در برای خانه تکانی عید نوروز به حساب می‌آید.

گاهی شدت کثیفی برخی از لکه‌ها روی مبل بیشتر بوده و نیاز است که برای تمیز کردنشان، از مواد شوینده مناسب برای شستن مبل استفاده کنید. پس قبل از هر کاری، ابتدا کمی مایع مبل شوی روی پارچه مبل اسپری کنید و اجازه دهید تا لکه در مایع حل شود. گاهی هم برای تمیز کردن لکه‌ها می‌توانید از سرکه، الکل، جوش شیرین و یا نشاسته ذرت استفاده کنید. این قبیل مواد، پاک‌کننده‌های بی‌ضرر و پرقدرتی هستند.
برخی از انواع روکش‌های مبل، دارای پرزهای بلندی هستند که درصورت استفاده طولانی و یا ریختن مواد چسبناک، بهم می‌چسبند و ظاهر ناخوشایندی به خود می‌گیرند. برای برطرف کردن این مشکل، بهتر است از یک برس نرم استفاده کنید تا تمام پرزهای روکش مبل را از هم باز کنید. فقط مراقب بافت پارچه باشید تا آسیب نبیند.

⚠ به دفترچه راهنمای بخارشو توجه کنید. قبل از هر کاری باید آن را مطالعه کنید که آیا می‌توان با آن مبل هم بشویید؟ پس از اطمینان از این موضوع مراحل زیر را دنبال کنید:

بخارشو را برای شستن مبل‌ها آماده کنید.
داخل مخزن بخارشو را به میزان استاندارد از آب و مواد شوینده مخصوص پر کنید. توجه کنید که باید با توجه به راهنمای دفترچه، مخزن را پر کرد.
از ریختن مواد شوینده بیش از حد استاندارد داخل بخارشوی خودداری کنید. سری مناسب برای شستن مبل را به بخارشوی وصل کرد و کار را شروع کنید.
برای شستن مبل بهتر است از کوسن‌ها و تشک‌های جدا شروع کنید. ابتدا کوسن‌ها را با دقت تمام بشویید و کنار بگذارید. سپس به سراغ تشک‌هایی که از قبل جدا کرده‌اید رفته و تمام قسمت‌ها و گوشه و کنارها را تمیز کنید.
دکمه بخار را بزنید و سپس آب و بخار را روی سطح پارچه بپاشید.
به سراغ مبل رفته و بخارشو را روشن کنید. قسمت‌های پشتی مبل بسیار ضخیم هستند. اگر این قسمت‌ها خیلی کثیف نشده و نیازی به شستن ندارند، بهتر است آنها را نشویید. زیرا این ضخامت موجب دیرتر خشک شدن فوم شده و با گذشت زمان فرسوده می‌شوند. یادتان باشد، بعد از شستن، آب اضافی را بگیرید.
تمام قسمت‌های مبل را با دقت و با بخار بشویید و لکه‌ها را تمیز کنید. اگر روی قسمتی از مبل لکه بیشتری وجود دارد، مدت زمان زیادی روی آن تمرکز نکنید و مقدار زیادی آب و مایع شوینده به خورد مبل ندهید، زیرا خشک شدن آن زمان‌بر خواهد شد.
آن قسمت را بشویید و به سراغ قسمت‌های دیگر بروید. بعد دوباره به سراغ لکه رفته و یک بار دیگر آن را بشویید.
بعد از شستن مبل‌ها، کوسن و تشک‌های مبل، باید زمان دهید تا کامل خشک شوند. باد کولر، پنکه و پنجر‌های باز، گزینه‌های خوبی برای تسریع در فرایند خشک شدن مبل‌ها هستند. شاید خشک شدن مبلمان زمان زیادی نیاز داشته باشد، که بهتر است صبور باشید و از نشستن روی مبل‌ها خودداری کنید.

شستن مبلمان با جنس مخمل سخت تر از بقیه مبلمان های دیگر هستند. اما هر کاری یک راه چاره دارد. برای شستن مبل مخمل با بخارشوی بهتر است در ابتدا مطمئن شوید که مبل شما رنگ پس نمی‌دهد.

گاهی بعد از خشک شدن مبل متوجه لکه‌هایی می‌شوید که همچنان سرسختانه باقی مانده‌اند. برای رهایی از این لکه‌ها مراحل زیر را دنبال کنید:

یک تکه اسفنج برداشته و مقداری ترکیب آب و صابون آماده کنید.
اسفنج را داخل محلول فرو کرده تا کامل مواد را به خود بگیرد. آن را خارج کنید و خوب بفشارید تا آب اضافی خارج شود.
سپس به‌آرامی روی لکه بکشید. حرکت دورانی دست، به تمیز شدن لکه کمک می‌کند.
در نهایت با یک پارچه مرطوب، کف را از روی مبل تمیز کنید.
محلول سرکه و آب و یا الکل هم گزینه‌های مناسبی هستند. اما اگر این مواد کارساز نبودند، به سراغ شوینده‌های فرش و مبل بروید.


تمیز کردن مبلمان چرمی

همانطور که خانه و سایر لوازم خانه را جارو می‌کنید مبل‌ها را نیز جارو بکشید. مخده‌ها را بردارید و مطمئن شوید که همه جای مبل حتی گوشه‌های مخفی و دور از دسترس را نیز جارو کنید. سپس مراحل زیر را دنبال کنید:

در یک سطل به میزان مساوی آب و سرکه مخلوط کنید. سپس یک تکه پارچه‌ی تمیز را به این محلول بدست آمده آغشته کنید و توجه کنید که پارچه فقط مرطوب باشد نه خیس.
بعد از اینکه پارچه را با محلول مخصوص مرطوب کردید آن را بر روی مبل‌ها بکشید.
استفاده از آب به تنهایی برای پاک کردن گرد و غبار است. برای جلوگیری از جذب گرد و غبار به مبل باید آن را پس از کشیدن دستمال مرطوب با یک پارچه‌ی خشک به‌طور کامل پاک کنید.
به میزان مساوی آب لیمو و کرم تارتار را با هم ترکیب کنید. این ترکیب بسیار برای از بین بردن لکه‌ها از روی مبلمان به رنگ سفید و بژ موثر است.
بعد از تمیز کردن مبل با این ترکیب ۱۰ دقیقه صبر کنید. سپس مبل را با یک پارچه‌ی تمیز پاک کنید.
استفاده از الکل و پنبه نیز برای برطرف کردن لکه‌های جوهر بسیار کاربردی است. بعد از استفاده از الکل و تمیز کردن، وسیله مربوطه را با هوای داغ خشک کنید.
ترکیب یک واحد از سرکه با دو واحد روغن برزک برای چرم بسیار خوب است. این ترکیب را خوب مخلوط کنید و با یک پارچه آن را به مدت ۱۰ دقیقه بر روی مبل مالش دهید. این کار چرم گاومیش را بسیار تمیز می‌کند.

مبلمان چرمی را دور از نور خورشید نگهداری کنید و زمانی که در اتاق نیستید پرده‌ها را بکشید. همچنین توجه داشته باشید که مبل‌های چرمی را دور از وسایل گرمایشی قرار دهید. نور خورشید و وسایل گرمازا عمر چرم را کم کرده و آن را خراب می‌کنند.


تمیز کردن مبل چوبی

یک قاعده‌ی کلی برای تمیز کردن وسایل چوبی وجود دارد و آن این است که نباید برای تمیز کردن مبل یا وسایل چوبی زیاد از آب استفاده کنید. استفاده از آب زیاد و خیس ماندن مبل باعث باد کردن و تغییر حالت چوب مبل می‌شود.

همچنین سعی کنید از پاک کننده‌های خفیف برای تمیز کردن مبلمان چوبی استفاده کنید. در نظر داشته باشید که نحوه‌ی استفاده از ماده‌ی تمیز کننده با توجه به مقاومت مبل و رنگ شدگی آن نیز متفاوت است. با دقت به این نکات، مراحل تمیز کردن مبل‌های چوبی به شرح زیر خواهد بود:

با استفاده از یک پارچه تمامی سطوح مبل را از گرد و غبار پاک کنید. برای غبار زدایی از روی مبلمان چوبی از گردگیرهای دستی استفاده نکنید؛ چرا که ممکن است بر روی آن خش بیندازید. تنها با یک تکه پارچه‌ی تمیز گردگیری را انجام دهید.
قبل از استفاده از هر گونه پاک کننده ابتدا مقداری از آن را بر روی نواحی مخفی از مبل مانند پایین و پایه‌ها که دور از دید هستند امتحان کنید تا مطمئن شوید که مبلمانتان در مقابل استفاده از آن ماده واکنش نمی‌دهد.
با استفاده از تینر نقاشی می‌توانید چوب و وسایل چوبی را به خوبی پاک کنید و جلا دهید. بعد از پاک کردن مبل باقی مانده‌ی مواد را با یک پارچه‌ی مرطوب تمیز کنید.
برای تمیز کردن مبل می‌توانید از ترکیب تروپنتین و روغن برزک نیز استفاده نمایید. برای درست کردن این ترکیب باید سه چهارم فنجان روغن برزک جوشیده را با یک چهارم فنجان تروپنتین مخلوط کنید. این ترکیب می‌تواند جایگزین روغن‌های تجاری مخصوص پاک کردن مبلمان چوبی باشد.
با استفاده از روغن و پروپنتین می‌توانید مبلمان چوبی را به خوبی تمیز کنید. از یک پد پشمی و پولیش نیز می‌توانید استفاده کنید.
استفاده از پد پشمی و روغن و مالش آن برای چند دقیقه بر روی مبل چوبی دوام آن را بیشتر می‌کند و آن را از آسیب محفوظ می‌کند.
استفاده از واکس و روغن باعث می‌شود که چرم ترک نخورد. با یک دستمال روغن را به سطح مبل بمالید.
با یک پارچه‌ی توری واکس را روی مبل بزنید. استحکام و دوام آن بیشتر خواهد شد.


تمیز کردن رنگ‌های اکریلیک موجود در مبل

با یک پارچه‌ی تمیز اقدام به تمیز کردن رنگ‌های اکریلیک به کار رفته در مبل کنید. سعی کنید با گردگیری مرتب از کثیف شدن پارچه‌ی مبلمان جلوگیری کنید. همچنین مراقب باشید که بر روی مبل‌ خش نیفتد.
استفاده از شیشه پاک کن‌ها باعث می‌شود که به مرور زمان رنگ مبل از بین برود و مبل خراب شود. بنابراین از شیشه پاک کن برای تمیز کردن مبلمان استفاده نکنید. همواره از تمیز کننده‌های مخصوص مبل برای تمیز کردن آن استفاده کنید.
برای تعمیر خش‌ها در مبل‌هایی که در رنگ آمیزی آن‌ها از رنگ اکرولیک استفاده شده است، می‌توانید از پولیش پلاستیکی استفاده کنید.


تمیز کردن ویکرهای موجود در مبلمان

ویکر در واقع اشاره به روش مورد استفاده در ساخت و ساز مبل دارد. ویکر (کنده کاری روی مبل) می‌تواند از کاغذ؛ چوب دستی و یا بامبو باشد. بنابراین بسته به متریالی که در ساخت مبل بکار رفته تمیز کردن آن هم تغییر می‌کند.

در هنگام تمیز کردن مبل کوسن‌ها را بردارید و هر اینچ از مبل را به خوبی تمیز کنید.
برای تمیز کردن مبل می‌توانید از سری مخصوص و برس دار جاروبرقی استفاده نمایید
همچنین برای زدودن گرد و غبار از همه‌ی نقاط مبل می‌توانید از یک قلموی نرم کمک بگیرید.
ابتدا یک واحد آمونیاک را با دو واحد آب مخلوط کنید و کمی مایع ظرفشویی و سفید کننده نیز به این ترکیب اضافه کنید. این مخلوط برای تمیز کردن مبلمان مناسب است. برای تمیزکاری از یک فلموی نرم و یا پارچه استفاده کنید
چون از آمونیاک استفاده می‌کنید حتما از دستکش استفاده نمایید. ترکیب سفید کننده و آمونیاک گاز‌های فوق العاده سمی تولید می‌کند. اگر در حین کار احساس سرگیجه و تهوع داشتید بلافاصله محیط را ترک کنید و هوای تازه دریافت نمایید.
با ملایمت اقدام به تمیز کردن مبل‌ها کنید. استفاده از هر گونه وسیله‌ی ساینده باعث آسیب رسیدن به مبل می‌شود.
برای تمیز کردن قسمت‌هایی که در ساخت آن‌ها از چوب‌های ظریف و کاغذی استفاده شده تنها از یک دستمال مرطوب استفاده کنید.
نیازی نیست که ویکر‌های مبل را مرتبا تمیز کنید. پاک کردن آن‌ها یک یا دو بار در سال کافی است.
برای خشک شدن مبل چوبی آن را در معرض نور خورشید قرار دهید چرا که خشک شدن مبل چوبی بسیار طول می‌کشد. اما نور خورشید خشک شدن را سرعت می‌دهد.
به هیچ وجه روی مبلی که کاملا خشک نشده نباید بنشینید.
قرار گرفتن مداوم مبلمان و صندلی در زیر نور خورشید هم باعث آسیب دیدن مبل می‌شود. بنابراین هر چند وقت یکبار مبل‌ها را گردش دهید و محل قرارگیری آن‌ها را عوض کنید.
رطوبت به تدریج باعث اعوجاج و از بین رفتن چوب مبل می‌شود. مراقبت از مبلمان چوبی به نحوی است که نباید آن را در محل مرطوب و یا خیلی خشک نگه دارید.
حتی اگر شما در بیابان زندگی می‌کنید باید هر از گاهی یک دستمال مرطوب را بر روی ویکر‌های مبلتان بکشید. زیاد ماندن مبل چوبی در آفتاب نیز باعث ترک خوردن و خراب شدن آن می‌شود.


سخن آخر

مبل ها تأثیر زیادی در آراستگی منزل دارند اما در صورتی که مبل ها کثیف و پر از لکه باشند ، زیبایی منزلتان را از بین می برند. بسیاری از افراد روش تمیزکردن مبل در منزل را نمی دانند و نظافت مبل را یکی از مشکل ترین بخش های نظافت منزل می دانند. شستشوی مبل اصولی دارد که اگر این اصول را رعایت نکنید و تمیز کردن مبل را به طور صحیح انجام دهید، به پارچه مبل آسیب می رسد.بنابراین روش تمیزکردن مبل در منزل را بیاموزید و با این روش اصولی که در این مطلب آورده ایم ، به نظافت مبل های خود بپردازید.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار