گوناگون

رایج ترین علت های اختلاف زوجین و رفع آنها با چند راهکار ساده

رایج ترین علت های اختلاف زوجین و رفع آنها با چند راهکار ساده

پارسینه: زندگی کردن بدون مشکل غیر ممکن است و فقط میزان مشکلات است که کمتر و یا بیشتر می شود. حتی خوشبخت ترین زوج ها نیز در زندگی خود به مشکل برمی خورند. در این مطلب 15 تا از رایج ترین مشکلات زناشویی و راه حل های ساده برای رفع آنها که باید بلد باشید را به شما خانواده های محترم آموزش می دهیم.

پارسینه: معمولا دوران بعد از ازدواج و روزهای اول زندگی دورانی است که یک زن و مرد از نظر عاطفی و احساسی بیشتر به مشکل برمی خورند و بعد از مدتی که با خصوصیات اخلاقی هم آشنا می شوند مهارت کنترل احساسات یکدیگر را پیدا می کنند و از این بابت بسیار خوشحال می شوند. با وجود اینکه مراجعه به مشاوران متخصص و با تجربه می تواند در این زمینه به آنها کمک کند اما با بهره گیری از اطلاعاتی که در این پست می خواهیم به شما ارائه دهیم نیز در کمترین زمان و بدون پرداخت هیچ هزینه ای می توانید بهترین نتیجه رضایت بخش را بگیرید.

با اینکه مشکلات زندگی زناشویی دامنه گسترده ای دارند اما برخی از عوامل موثر در موفقیت رابطه زناشویی ممکن است بسیار ساده و در عین حال تاثیرگذار باشند؛ مثل کنار گذاشتن تلفن همراه هنگام صحبت کردن با همسر، بهره مندی از تفریحات مشترک و استفاده مداوم از واژه هایی مثل "لطفاً" و "متشکرم". از طرف دیگر، برخی عوامل موفقیت از پیچیدگی های بیشتری برخوردارند. به عنوان مثال آگاهی از روحیات همسر مستلزم آزمون و خطا و در نظر گرفتن شرایط و عوامل مختلف است. یکی از موضوعات مهمی که در رابطه با زندگی مشترک مطرح می شود، مسئله جر و بحث زوجین است که در نوع شدید آن ممکن است جدایی زن و شوهر را در پی داشته باشد. مهمترین مشکلات و راهکارهای حل آنرا در ادامه می خوانید.

رایج ترین مشکلات زندگی زناشویی:

1- انجام کارهای خانه

خیلی از خانم ها از انجام تنهایی کارهای منزل خسته می شوند. ممکن است در یک خانواده زن و مرد هر دو شاغل باشند و حتی بیشتر از یک شغل در بیرون از خانه داشته باشند، اما فراموش نکنید که کارهای خانه نیز باید به‌صورت عادلانه میان شما تقسیم شود.

راه حل این مشکل:

این مشکل بیشتر همت آقایان را می طلبد. در انجام کارهای خانه احساس مسئولیت داشته باشید و برنامه‌ریزی درستی انجام دهید. مسئولیت‌ها را عادلانه تقسیم کنید تا طرف مقابل رنجیده نشود. همچنین سایر راه‌حل‌های موجود را برای انجام کارهای خانه درنظر بگیرید. برای مثال اگر هردوی شما انجام کارهای خانه را دوست ندارید، از یک شرکت خدمات منزل کمک بخواهید یا اگر کارهای داخل منزل برای یکی از شما خسته‌کننده است، می‌توانید رختشویی یا کارهای مربوط به حیاط را به آن فرد بسپارید.

2- اهمیت ندادن به خانواده توسط یکی از زوج‌ها

بها دادن به خانواده باعث حفظ و بقای آن می شود. اگر واقعا می‌خواهید در زندگی، عشق را حفظ کنید، این ارتباط را با منیت از بین نبرید و آن را در مرکز اولویت و توجه خود قرار دهید؛ در عمل هم به این موضوع اهمیت دهید. «کارن شرمن» می‌گوید: رابطه‌ها به مرور ممکن است کدر شوند، پس باید رابطه‌ی خود و همسرتان را در اولویت قرار دهید.

راه حل این مشکل:

بخاطر آوردن کارهایی که در روزهای اول آشنایی یکدیگر انجام می دادید و تکرار آنها خالی از لطف نیست. مثلاً می توانید از هم قدردانی کنید، از همسرتان تعریف کنید، در طول روز باهم تماس بگیرید و به هم ابراز علاقه کنید. همان‌طور که برای کارهای مهم برنامه‌ریزی می‌کنید، تاریخ و ساعت مشخصی برای باهم‌بودن‌تان تعیین کنید. به همسرتان احترام بگذارید و از عبارت «متشکرم» استفاده کنید تا همسرتان بداند که هنوز هم برای شما مهم است.

3- کمرنگ شدن روابط عاطفی

تفاوت های رفتاری ناشی از تربیت شما و همسرتان در دو خانواده متفاوت ممکن است باعث ایجاد سوءتفاهم و مختل شدن رابطه عاطفی تان شود. هریک از زوجین فکر می کنند دیگری او را دوست ندارد. وقتی یکی از آنها ناراحت شود، صدایش را بالا می برد و این داد زدن او باعث می شود که دیگری از دست وی دلخور شود.

راه حل این مشکل:

برای مقابله با فریاد زدن طرف مقابل، ابراز مداوم عشق چاره کار است. فریاد زدن ممکن است در واقع درخواست کمک باشد. شاید فرد با این رفتار می خواهد بگوید راهی برای برطرف کردن نیازهایم ندارم، تحت فشارم و دارم کنترلم را از دست می دهم.

4- اعتماد نداشتن

اعتماد درعین اینکه جزء جدایی‌­ناپذیری از یک رابطه است باعث تداوم زندگی مشترک می گردد. اگر احساس می­‌کنید مسائل مهمی وجود دارد که باعث سلب اعتماد شما از همسرتان می­‌شود و یا موارد حل‌نشده‌­ای هست که مانع از اعتماد شما به یکدیگر می­‌شود، نکات زیر برای شما مفید خواهد بود.

راه حل این مشکل:

شما می‌توانید با رعایت موارد زیر، مسئله‌ی اعتماد را در روابط خود عملی کنید:

 1. وقت­‌شناس باشید.
 2. به گفته‌های خود عمل کنید.
 3. هرگز دروغ نگوید، نه به همسرتان نه به دیگران (حتی دروغ­‌های کوچک مصلحتی)
 4. منصف باشید، حتی اگر در حال مشاجره­ با همسرتان هستید.
 5. نسبت به احساسات طرف مقابل حساس باشید. مختارید با او مخالفت کنید، اما هرگز احساساتش را نادیده نگیرید.
 6. وقتی قول می­‌دهید با او تماس بگیرید، حتما این­ کار را انجام بدهید.
 7. اگر قادر نیستید به­‌موقع به خانه بازگردید، حتما همسرتان را در جریان قرار دهید.
 8. به خط‌ قرمزهای همسر خود احترام بگذارید.

5- قدرناشناسی:

بیشتر آقایان به علت مشغله کاری فراوانی که دارند از ابراز محبت و قدردانی از همسرشان غافل می شوند. چنانچه احساس کنیم همسرمان به تلاش های ما توجهی ندارد، یا حتی بدتر، فقط ما را به علت کارهایی که انجام نداده ایم، سرزنش می کند، علاقه مان را به انجام آن کارهایی که روابطمان را شکوفا می کند، از دست خواهیم داد و دلخور و تحریک پذیر می شویم. درنهایت هم این احساس به ما دست می دهد که قدرمان را نمی دانند. یکی از شایع ترین مشکلات در ازدواج، ندانستن قدر همسر و کاهش حساسیت به نیازهای او در طول زمان است. بدون اینها فرد شروع به احساس تنها بودن، نادیده گرفته شدن و قدرنشناسی می کند.

راه حل این مشکل :

راه حل این مشکل چندان سخت نیست. با دادن یک هدیه یا یک تشکر ساده سپاسگزاریتان را نسبت به همسرتان نشان دهید. برای بهبود رابطه تان وقت بگذارید، به عنوان نمونه قراری برای رفتن به یک رستوران بگذارید. ممکن است آنقدر نسبت به همسرتان دلخور و خشمگین باشید که سپاسگزاری او برایتان مشکل باشد. حتی اگر این چنین است توصیه این است که سپاسگزاری تان را انجام دهید. هر بار با انجام این کار دیوار دلخوری و خشم اندکی پایین می آید. همچنین با به یاد آوردن چیزهایی در همسرتان که زمانی دوست داشتید و گفتن آنها به او و چیزهایی در رفتار او که شما را آزار می دهد در یک زمان آرام، صمیمیت خودتان را با همسرتان بیشتر کنید.

6- رفتار سلطه جویانه

شکایت از مردسالاری یا زن سالاری در برخی خانواده ها وجود دارد. (یک بررسی میزان آن را ۴۰ درصد نشان داده است). معمولا از اینکه به ما بگویند چه کاری باید انجام دهیم، خوشمان نمی آید. در این مورد هم ممکن است مشکل اصلی رفتار همسرتان نباشد، بلکه برچسبی است که شما به آن می زنید. شاید همان رفتاری که یک فرد آن را به عنوان زیر سلطه بودن تفسیر می کند، برای فردی دیگر به معنای عشق و مراقبت باشد. هنر شما این است که حتی هنگامی که طرف مقابل با شما همکاری نمی کند، او را قانع کنید با شما رابطه برقرار کند.

راه حل این مشکل :

برای اینکه رابطه تان با همسرتان بهبود یابد، بهترین راه این است که فرض را بر آن بگذارید که او در انجام کارهایش حسن نیت دارد. به جای اینکه از اول رفتارهای همسرتان را سلطه گرانه بدانید، از خودتان سوال کنید چه عواملی انگیزه این رفتارها شده است. مثلاً اگر همسرتان مخالف بیرون رفتن شما با دوستانتان است، ممکن است علت این مخالفت سلطه گری اش نباشد و صرفا انگیزه این رفتار ترسش از تنها ماندن و طردشدن یا تمایل شدیدش به محافظت از شما باشد. به جز نسبت دادن نیت خیر به رفتارهای همسرتان از خودتان بپرسید او چه نیازهایی داشته است که شما برآورده نکرده اید.

7- اهمیت ندادن به حرف طرف مقابل

هرکسی می خواهد حرف هایش شنیده شود اما همسران در ازدواج های دچار مشکل اغلب به نحوی درست و موثر به یکدیگر گوش فرا نمی دهند. هنگامی که درست به حرف های یکدیگر گوش نمی دهیم، با شنیدن یک کلمه تحریک می شویم و از ادامه بحث سرباز می زنیم. هنگامی که شخصی حرفش شنیده نمی شود احساس می کند در مورد خصوصی ترین بخش های خودش با دیگری سهیم نمی شود، زیرا نمی خواهد در معرض آسیب قرار گیرد. اما هنگامی آنها حس کنند که حرف های شان شنیده می شود، مکالمه عمیق تر می شود.

راه حل این مشکل :

با همسرتان به توافق برسید تا در نوبت های ۳ تا ۵ دقیقه ای بدون قطع حرف دیگری به سخنان او گوش کنید. هنگامی که شروع به شنیدن می کنید، دیدگاه جدیدی از همسرتان به دست می آورید.

8 - مقصر دانستن یکدیگر

در ازدواج های ناشاد که افراد درگیر مشاجره های حل و فصل نشده و دلخوری های سرکوب نشده هستند اغلب به جای اینکه مسوولیت شان را قبول کنند، همسرشان را مقصر می دادند. اما مقصر دانستن طرف مقابل مشکلی را حل نمی کند با این کار تنها اختلافات بالا می گیرد.

راه حل این مشکل :

سعی کنید موضوع های اساسی را که واقعا بر سر آن نزاع دارید پیدا کنید. به عنوان نمونه آیا احساس می کنید حرف های شما شنیده نمی شود و مورد عشق و احترام همسرتان قرار ندارید. اگر در یافتن این موضوعات اصلی مورد اختلاف دچار مشکل هستید، از خودتان سوال کنید این اختلاف چه چیز و چه کسانی را به یادتان می آورد؟ هنگامی که متوجه شدید چه چیزی عامل این اختلاف است، می توانید الگوهای فکری و رفتاری تان را تغییر دهید.

9- اختلاف های شخصیتی و یا فرهنگی

یکی از دلایل دلخوری، تفاوت شخصیت و اختلاف طبقات فرهنگی است. ممکن است شما از خصوصیتی در همسرتان شکایت داشته باشید که همسرتان هم از وجود خصوصیت متضاد آن در شما ناراحت باشد. برای مثال ممکن است از اینکه همسرتان زیادی اجتماعی است ناراحت باشید، اما همسرتان هم از اینکه شما زیادی منزوی هستید، دلخور باشد.

راه حل این مشکل :

کافی است که تفاوت های شخصیتی میان خودتان و همسرتان را درک کنید تا از بسیاری از این دلخوری های جلوگیری شود و در این صورت قبول خواهید کرد که تفاوت با یکدیگر چیز بدی نیست و امری اجتناب ناپذیر است. ما در بسیاری از اوقات دچار این اشتباه می شویم که گمان می کنیم همسرمان همان نیازهای ما را دارد یا اینکه نیازهایی که متفاوت از نیازهای ما باشد، کمتر اعتبار دارند یا برآورده کردن آنها چندان ارزشمند نیست. حتی باحسن نیت ترین افراد تمایل دارند به همسرانشان چیزی را بدهند که خودشان به آن علاقه دارند، نه چیزی را که آنها دوست دارند!

10- عدم صمیمیت

وجود صمیمیت در روابط شخصی باید دوطرفه باشد. اگر شما همه نیازهای همسرتان را برآورده و هر روز او را سرشار از عشق و مهربانی کنید، هر دو احساس صمیمیت و نزدیکی خواهید کرد. در خیلی از موارد می شنویم یکی از همسران از اینکه طرف مقابل ناگهان او را ترک کرده است، شکایت می کند و می گوید علت این رفتار را درک نمی کند. این همسر می گوید: «من همه چیز به او داده بودم» اما مشکل این است او همه چیز را به همسرش داده بود، به جز چیزهایی که او به آنها نیاز داشت!

راه حل این مشکل :

مشاور به شوهر توصیه کرد: «در آینده هر وقت همسرت دنبالت راه افتاد تا درباره پول با تو صحبت کند، او را در آغوش بگیر!» زن معتقد بود شوهرش از عهده انجام چنین کاری بر نمی آید اما شوهر گفت حتما این کار را انجام خواهد داد و موفق هم شد. این شگرد ساده توانست به طور موفقیت آمیزی الگوی رفتاری برخورد عصبانیت آمیز این دو را تغییر دهد و شکل صمیمانه و بازیگوشانه ای به آن دهد. هنوز یک ماه نگذشته بود که زن باردار شد.

11- کینه توزی:

ممکن است گاهی مشکلی رخ دهد که به دلایلی حل نشود و یا اگر هم حل شده باشد بخوبی نتوانسته باشید همسرتان را خوشحال کنید و از دلش درآورید و همین موضوع بعد از گذشت مدتی باعث می شود که همسرتان از شما کینه داشته باشد.

راه حل این مشکل :

معذرت خواهی کنید و نگذارید مشکل حل نشده باقی بماند. اختلاف های شما دو نفر هر چه بیشتر حل نشده بماند، احساس خشم و نارضایتی تان بیشتر خواهد شد. خشم حل نشده و احساس آزردگی ِالتیام پیدا نکرده می تواند رشد و بعدها کنترل بحث های تان را دشوارتر کند، استرس تان بیشتر خواهد شد و سلامت رابطه تان به خطر خواهد افتاد. در ضمن با گذشت زمان به یادآوردن آن چه اتفاق افتاده نیز سخت می شود و ممکن است دیگر به راحتی نتوانید روی فاکتورهای اصلی اختلاف تان توافق کنید.

پس بعد از دعوا و بعد از این که خونسردی تان را به دست آوردید، موضوع را به میان بکشید و روی آن کار کنید. این وقفه به خصوص برای مردها مفید است چون یک مرد وقتی که کمی استراحت می کند مغزش برای مدتی از آن موقعیت رها می شود. سپس می تواند با ذهنی بازتر و احساسی گرم تر به موقعیت برگردد و نگاه منطقی تری به آن چه روی داده، داشته باشد و راه حل را همراه با همسرش پیدا کند.

12- خیانت کردن یکی از زوجین

تعداد مردان خیانتکار به‌ مراتب از زنان خیانتکار بیشتر است. این قبیل افراد دلایل متعددی برای توجیه اقدام غیر‌اخلاقی خود ذکر می‌کنند. عده‌ای بیماری و ناتوانی جسمی یا روحی همسرشان را بهانه می‌کنند و عده‌ای دیگر انسان‌های خودشیفته و مغروری هستند که فکر می‌کنند همسرشان به خیانت آنها پی نخواهد برد. کارشناسان معتقدند کسانی که به لحاظ اقتصادی به همسران شان وابسته‌اند، بیشتر در خطر اقدام به خیانت قرار دارند. آمارها نشان می‌دهد چنانچه سطح درآمد یک مرد از همسرش پایین‌تر باشد، احتمال ارتکاب خیانت از سوی او به‌ مراتب بیشتر از عکس این حالت است. شاید علت این باشد که جامعه به مردان می‌آموزد مرد باید نان آور خانه باشد.

راه حل این مشکل :

امید است مرد یا زن خیانت دیده همسر خیانتکار را ببخشد و این بحران هر چند سخت از سر گذرانده شود. در این موارد مراجعه به مشاور خانواده نیز توصیه می‌شود

13- پنهان کاری و دروغ گفتن:

برخی از افراد دروغ‌‌های کوچکی می‌گویند، چون به این ترتیب می‌توانند خود را از خطر درامان نگه دارند. این یعنی طرف مقابل شما ظرفیت پذیرش حقیقت را ندارد و با شنیدن واقعیت‌ها یا از کوره درمی‌رود یا اظهار ناراحتی شدید و افسردگی می‌کند یا اینکه اگر مساله به خود شما ربط داشته باشد ممکن است او با خشونت یا رفتاری آسیب زننده با شما برخورد کند. پنهانکاری همواره با ترس آشکار شدن همراه است. پس در واقع شما هرگز در امان نیستید. اگر مساله‌ای خارج از تحمل شریک شماست این مشکل شخصی اوست و راه‌حل آن بدون شک پنهانکاری، دروغ و وارونه کردن واقعیت‌ها نخواهد بود.

راه حل این مشکل :

چنانچه ریشه های دروغ در زندگی شخصی شما رخنه کرد بدانید که اساس زندگی شما هم متزلزل خواهد شد. شما باید بدانید که اگر راستگویی شما به دیگری جراحتی وارد کند بازهم ارزشمند است. در سال‌های اول درک و شناخت ناقص از هم باعث می شود که افراد نسبت به هم اعتماد نداشته باشند و هر از چندگاهی چیزهایی از گذشته یا حال را پنهان کنند. اما یک رابطه خوب با هیچ آدمی با دروغگویی بهتر نمی‌شود. شما هرگز نمی‌توانید با یک دروغ در خودتان یا دیگری احساس مثبت ایجاد کنید. اگر نمی‌توانید راست بگویید حداقل سکوت کنید. اگر دلیلی برای دروغ گفتن وجود ندارد تمرین کنید تا این عادت را از سرتان بیندازید. اگر دلیلی برای دروغگویی وجود دارد به جای کار کردن روی دروغ‌های بهتر و موثرتر روی حل مشکل کار کنید.

14- مشکلات مالی:

مسائل مالی ممکن است در دوران نامزدی هم نمایان شوند. به‌هرحال همسران باید به‌صورت جدی در مورد این مسائل باهم صحبت کنند.

راه حل این مشکل :

 1. در مورد وضع اقتصادی خود با صداقت صحبت کنید. اگر وضع مالی شما دچار مشکل شده است، بهتر است تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید.
 2. قبل از ازدواج درباره‌ی این مسئله مفصل صحبت کنید. ممکن است تأمین مخارج زندگی فقط برعهده‌ی یکی از شما باشد. در این مورد به توافق برسید.
 3. اجازه بدهید همسرتان از درآمد و بدهی‌های شما آگاه شود. در‌صورت‌ لزوم صورتحساب‌های بانکی، قبض‌های پرداختی و برگه‌های مربوط به بیمه و … را به او نشان دهید و او را در جریان امور مالی منزل قرار دهید.
 4. دنبال مقصر نگردید و از سرزنش یکدیگر پرهیز کنید.
 5. یک حساب مشترک ایجاد کنید و پس‌اندازهای خود را در آن حساب قرار دهید.
 6. اجازه دهید طرف مقابل در صورت تمایل، استقلال مالی داشته باشد و مبلغی را برای نیازهای خود کنار بگذارد.

15- خودخوری و اقرار نکردن :

هر زوجی با چالش هایی روبه رو میشود اما اگر در مورد این مشکلات با همسرش صحبت نکند، تنش ناشی از این اختلاف زناشویی و فاصله پیدا کردن میان آنها افزایش خواهد یافت. افرادی که در خانواده هایی بزرگ می شوند که در مورد بیان مشکل شان با دیگران به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کرده اند، به راحتی می توانند به نحوی سازنده با همسرشان صحبت کنند اما بسیاری از افراد در دوران کودکی، این مهارت های ارتباطی را نیاموخته اند و نیاز به ابزارهایی دارند تا بتوانند درباره موضوعات حساس به طریقی ایمن سخن بگویند.

راه حل این مشکل :

برای حل این مشکل می توانید مهارت های ارتباطی تان را بهبود بخشید. برای این کار می توانید به کتاب هایی که در این مورد نوشته شده اند، رو بیاورید. مشاوران ازدواج یک گزینه خوب دیگر است. البته باید توجه داشته باشید مشاور ازدواجی را انتخاب کنید که بتواند به طور موثری مهارت های ارتباطی را به شما بیاموزد.

منبع/ هنر فردی

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار