گوناگون

تقویت عملکرد مغز با مصرف این ویتامین

تقویت عملکرد مغز با مصرف این ویتامین

پارسینه: بر اساس داده ها، حدود ۵۵ میلیون نفر در سراسر جهان دچار زوال عقل هستند؛ رقمی که انتظار می رود طی سال های آینده افزایش یابد. به منظور یافتن درمان هایی برای به تاخیر انداختن یا جلوگیری از زوال عقل، دانشمندان ابتدا باید عواملی که در ایجاد این اختلال، نقش دارند را بهتر درک کنند.

در ادامه مقاله ای درباره تقویت عملکرد مغز با مصرف این ویتامین می خوانید. محققان دانشگاه تافتس، برای اولین بار سطوح ویتامین D را در بافت مغز، به ویژه در بزرگسالانی که از درجات متفاوتی از زوال شناختی رنج می‌برند، بررسی کرده اند. آن‌ها دریافتند، افرادی که دارای سطوح بالاتری از ویتامین D در مغز خود بودند، عملکرد شناختی بهتری داشتند.

به نقل از سیناپرس؛ پژوهشگران گفته اند: یافته‌های ما نقش مواد مغذی در محافظت از مغز در برابر بیماری‌هایی مثل آلزایمر و زوال عقل، را برجسته می‌کند. ویتامین D نقش مهمی در تقویت پاسخ‌های ایمنی و حفظ استخوان‌های سالم، دارد. نور خورشید یکی از منابع اصلی ویتامین D است. علاوه بر این، ویتامین D در مواد غذایی مختلفی از جمله ماهی‌های چرب و نوشیدنی‌های غنی شده (مانند شیر یا آب پرتقال) یافت می‌شود و برای تقویت عملکرد مغز بهتر است این ویتامین مصرف شود.

محققان توضیح داده اند: تا به حال مطالعات متعددی به بررسی نقش عوامل رژیمی یا تغذیه‌ای در عملکرد شناختی افراد مسن پرداخته اند، ما به دنبال کشف این بودیم که آیا ویتامین D در مغز نیز وجود دارد یا خیر، و در صورت وجود، غلظت‌های مختلف این ویتامین، چگونه بر زوال شناختی تاثیر می‌گذارند.

دانشمندان، سطوح ویتامین D را در چهار ناحیه مختلف مغز جستجو کردند؛ که دو مورد از این ناحیه ها، با تغییرات مرتبط با بیماری آلزایمر و یک ناحیه با زوال عقل عروقی مرتبط بودند. به گزارش سیناپرس، ناحیه دیگری که مورد مطالعه قرار گرفت، هیچ گونه ارتباط شناخته شده‌ای با زوال شناختی مرتبط با آلزایمر یا جریان خون، نداشت.

نتایج بررسی‌ها نشان داد: ویتامین D واقعاً در بافت مغز وجود دارد و سطوح بالای ویتامین D در هر کدام از چهار ناحیه مغز، عملکرد شناختی را به طور قابل توجهی بهبود می‌بخشد.

محققان اظهار داشته اند: با این حال، ارتباطی میان سطوح ویتامین D در مغز با هیچ یک از نشانگر‌های فیزیولوژیکی مرتبط با اختلال آلزایمر در مغز، از جمله تجمع پلاک‌های آمیلوئیدی یا زوال عقل با اجسام لویی، دیده نشد. علاوه بر این هیچ شواهدی مبنی بر ارتباط ویتامین D با سکته مغزی مزمن، یافت نشد. این بدان معنی است که ما هنوز نمی‌دانیم، ویتامین D دقیقا چگونه بر عملکرد مغز تأثیر می‌گذارد.

پژوهشگران افزوده اند: ما اکنون می‌دانیم که مقادیر معقولی از ویتامین D در مغز انسان وجود دارد که با بهبود عملکرد شناختی، مرتبط است. با این حال، نیاز است که قبل از شروع به طراحی مداخلات آتی، تحقیقات بیشتری در این زمینه، انجام گیرند. نتایج تحقیقاتی در مجله Alzheimer's & Dementia منتشر شده اند.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار