گوناگون

روش های صحیح نگهداری آبغوره خانگی

روش های صحیح نگهداری آبغوره خانگی

پارسینه: آبغوره دارای فواید زیادی است و بسیاری از بیماری‌ها را درمان می‌کند، بسیاری از خانم‌های ایرانی در خانه به تهیه آبغوره اقدام می‌کنند تا از بی ضرر بودن آن اطمینان داشته باشند و یک آبغوره سالم و طبیعی تهیه کنند.

آبغوره خانگی دارای فواید زیادی است و بسیاری از بیماری‌ها را درمان می‌کند، بسیاری از خانم‌های ایرانی در خانه به تهیه آبغوره اقدام می‌کنند تا از بی ضرر بودن آن اطمینان داشته باشند و یک آبغوره سالم و طبیعی تهیه کنند. بعد از تهیه آبغوره نکته‌ای که حائز اهمیت می‌باشد نگهداری آن است، زیرا آبغوره فاسد موجب خطراتی مانند مسمومیت و ابتلا به سرطان می‌شود.

به نقل از نمناک؛ در این بخش از نکات خانه داری می‌خواهیم به طرز تهیه آبغوره از ابتدا تا انتها و همچنین نگهداری آن بپردازیم پس با ما همراه شوید تا بتوانید یک آبغوره عالی خانگی درست کنید و طریقه نگهداری از آن را بدانید.

نکاتی برای قبل از درست کردن آبغوره خانگی


قبل از درست کردن آبغوره، غوره‌های خراب را از غوره‌های سالم جدا کنید و سپس غوره‌های سالم را در ظرفی بریزید و بشویید و صبر کنید خشک شوند، برای خشک شدن غوره‌ها به ۱۴ الی ۲۴ ساعت زمان نیاز است. مرحله خشک کردن غوره اهمیت زیادی دارد، زیرا اگر آبی روی غوره بماند آبغوره کپک می‌زند.

شیشه مناسب برای نگهداری آبغوره چگونه باید باشد؟

از شیشه‌های کوچک برای نگهداری آبغوره استفاده کنید تا پس از باز کردن هر شیشه محتوی آن زود مصرف شود. شیشه انتخابی برای نگهداری آبغوره باید دهانه تنگ باشد تا آبغوره کپک نزند.

نکته: برای نگهداری آبغوره از بطری پلاستیکی استفاده نکنید، زیرا باعث واکنش مواد اسیدی آبغوره با دیواره بطری می‌شود و موجب سرطان زا شدن آن می‌گردد. بهتری ظروف برای نگهداری آبغوره، ظروف شیشه‌ای تیره هستند، زیرا این ظرف نور کمی از خود عبور می‌دهند.

روش‌های استریل کردن شیشه نگهداری آبغوره خانگی

روش اول:با استفاده از آبجوش

شیشه نگهداری آبغوره را بشویید و در قابلمه به صورت افقی بگذارید سپس داخل قابلمه را آب هم دمای شیشه پر کنید و روی شعله اجاق گاز بگذارید، درب شیشه را نیز به داخل قابلمه جهت استریل شدن بیاندازید.

صبر کنید تا آب به جوش آید، سپس اجازه دهید شیشه‌ها یک ربع در آب جوش بماند اکنون شیشه را در آورید و صبر کنید تا خشک بشود.

توجه: در این روش افزایش دمای شیشه و آب یکسان است به همین علت شیشه نمی‌شکند.

از آبغوره خانگی چگونه نگهداری کنیم

روش دوم:با استفاده از فر

شما می‌توانید شیشه نگهداری آبغوره را بعد از شستن به مدت یک ساعت در فربگذارید، باید توجه کنید فر نباید خیلی داغ باشد، زیرا ممکن است شیشه‌ها بشکند.

روش سوم:با استفاده از مایکروفر

شیشه نگهداری آبغوره خانگی را بعد از شستن به مدت دو دقیقه در مایکروفر با درجه بالا بگذارید.

طریقه ریختن آبغوره خانگی درون شیشه

پس از استریل کردن و خشک شدن شیشه، آبغوره را آرام داخل شیشه بریزید و سعی کنید شیشه تا لبه پر نشود و کمی از لبه شیشه خالی بماند؛ این کار سبب می‌شود اکسیژن به داخل آبغوره را پیدا نکند و آبغوره کپک نزند، پس از ریختن آبغوره در ظرف روی آن نایلون یا سلفون بکشید و در شیشه را محکم ببندید.

برای جلوگیری از ورود هوا به داخل آبغوره و کپک زدن آن می‌توانید بصورت سنتی از خمیر استفاده کنید و دور تا دور آن را خمیر بزنید و یا اینکه دور تا دور درپوش شیشه را چند دورنوار چسب برق کاری بچسبانید.

ویژگی محل نگهداری آبغوره خانگی

در قدیم ظرف نگهداری آبغوره خانگی را به خاطر خوشرنگ شدن جلوی نور مستقیم آفتاب می‌گذاشتند، اما امروزه این کار را مضر می‌دانند، زیرا قرار دادن آبغوره در آفتاب باعث ایجاد تغییرات شیمیایی در آن می‌شود. علت‌های دیگر قرار ندادن آبغوره در آفتاب، از بین رفتن ویتامین c آبغوره در گرما و نورآفتاب و اسیدیته شدن آن است.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار