گوناگون

دلایل زرد شدن منی مردان و روش های درمان

دلایل زرد شدن منی مردان و روش های درمان

پارسینه: در حالی که مایع منی معمولا به رنگ سفید مایل به خاکستری است، گاهی اوقات به رنگ های دیگر نیز (اغلب زرد) دیده می شود. در این مطلب دلایل زرد شدن منی و اسپرم را بررسی می کنیم.

رنگ ادرار و رنگ مایع منی میتوان مثل شناسنامه سلامت جنسی مردان در نظر گرفت ،اگر زرد شدن مایع منی یک بار اتفاق بیافتد، و دیگر تکرار نشود این مورد زیاد نگران کننده نیست ولی در بعضی مواقع ممکن است که این اتفاق بارها تکرار شود و نشانه ای از عدم سلامت شما باشد و شما باید حتما پیگیر دلیل این موضوع باشید.

ساعدنیوز نوشت: مایع منی سالم معمولا به رنگ سفید یا سفید خاکستری است. تغیر رنگ مایع منی ممکن است شما را در مورد وضعیت سلامتی خود دچار شک و تردید کند. گاهی این تغییر رنگ مساله مهمی نیست اما همچنین می تواند نشان دهنده یک مشکل بالینی باشد.

مایع منی چیست؟

مایع منی ، مایع ژل مانندی است که جنسیت مذکر هنگام انزال یا رها سازی جنسی از بدن ساطع می کند. مایع منی حاوی اسپرم است که می تواند تخمک زنان را بارور کند.چندین اندام جنسی در بدن جنسیت مذکر وظیفه تولید مایع منی و انتقال مایع منی برای انزال را بر عهده دارند.اختلال یک یا بیشتر، از اندام های جنسی می تواند منجر به اختلال در تغییر رنگ مایع منی ، مثل زرد شدن مایع منی می شود.

عوامل موثر بر سلامتی اسپرم

عوامل بسیاری فرایند تشکیل اسپرم را تحت تاثیر قرار می دهند. برخی از این عوامل می توانند تعداد اسپرم ها را کاهش داده یا در عملکرد آن ها اختلال ایجاد کنند. از جمله این عوامل می توان موارد زیر را نام برد:

 • عوامل سبک زندگی و سلامتی
 • قرار گیری در معرض مواد شیمیایی صنعتی
 • دمای بیش از حد بیضه ها
 • استرس
 • مصرف تنباکو
 • وزن
 • تشعشعات یا اشعه ایکس
 • سو مصرف دارو یا الکل
 • شغل یا حرفه
دلایل رنگ زرد اسپرم
 1. رژیم غذایی : خوردن بعضی مواد غذایی که دارای رنگدانه های زرد هستند، ممکن است رنگ اسپرم را تغییر دهد.افراط در خوردن بعضی از غذاهایی که حاوی گوگرد هستند مانند سیر و پیاز و بروکلی و حتی میوه موز هم می تواند دلیل دیگری باشد برای زرد شدن رنگ اسپرم. اما در این بین غذاهای دارای رنگ های مصنوعی را فراموش نکنید. بعضا دیده می شود که رنگ های مصنوعی که در انواع خوراکی ها استفاده می شوند، می توانند بر روی رنگ ادرار و یا منی تاثیر بگذارند.
 2. فعالیت جنسی نامنظم :فعالیت جنسی نامنظم می تواند اختلالاتی را در مردان ایجاد کند. از جمله اختلال نعوظ و انزال و یا تغییر رنگ مایع منی در آن ها. مردانی که فعالیت جنسی منظمی ندارندف ممکن است در مواقعی به هنگام انزال شاهد زرد شدن رنگ اسپرم خود باشند.
 3. سن :یکی از عوامل مهمی که می تواند روی کیفیت و رنگ اسپرم تاثیر بگذارد، سن مردان است. معمولا با بالا رفتن سن علاوه بر این که کیفیت اسپرم ها کاهش پیدا می کند و قدرت باروری مردان کمتر می شود، ممکن است در مواقعی شاهد رنگ زرد اسپرم هم باشیم.
 4. مشروبات الکلی و یا مصرف مواد مخدر: مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر عوامل بسیار موثری در تغییرات ناگهانی در سیستم ارگان های داخلی بدن هستند. برخی بیش تر و برخی کم تر. یکی از این تغییرات ممکن است در سیستم تناسلی و عملکرد جنسی به وجود بیاید. مثلا در بین مواد مخدر مصرف ماری جوانا بیش ترین تاثیر را در زرد شدن رنگ اسپرم دارد.
 5. وجود ادرار در مجرای ادرار: به دلیل اینکه ادرار و مایع منی مردان هر دو از یک مجرا عبور می کنند، در مواقعی ممکن است ترکیب ادرار و مایع منی، دلیل رنگ زرد اسپرم باشد.
 6. بیماری زردی (یرقان): علت بیماری زردی، تجمع بیلی روبین در کبد است. بیلی روبین یک نوع رنگدانه زرد رنگ است. در مواقعی که آهن از خون خارج می شود، بیلی روبین در جریان خون باقی می ماند. زمانی که کبد توانایی از بین بردن آن را ندارد، این ماده در کبد جمع می شود و عمکلرد آن را دچار اشکال می کند. البته بیماری زردی علائم دیگری هم دارد اما یکی از علائمش در مردان می تواند به صورت رنگ زرد اسپرم نمایان شود.
 7. وجود عفونت های مسری جنسی :بعضی بیماری های مقاربتی باعث زرد شدن رنگ اسپرم می شوند. در چنین شرایطی معمولا مایع منی بوی تند و نامطبوعی دارد.
 8. التهاب در بدن :در مواقعی که بدن دچار التهاب شود، باعث ایجاد گلبول های سفید بیش تری در بدن می شود. وقتی این گلبول های سفید ازطریق مایع منی خارج می شوند، باعث تغییر رنگ اسپرم شده و آن ها را از رنگ سفید و خاکستری به رنگ زرد تبدیل می کنند. شناخته شده ترین نوع ایجاد التهاب در بدن لکوسیتوسپرمی است. عوامل بسیاری موثر در به وجود آمدن لکوسیتوسپرمی هستند از جمله عفونت، اختلالات سیستم ایمنی بدن (خود ایمنی)، تورم اندام تناسلی مردان، انزال زیاد و مکرر و …
 9. عفونت پروستات: در مواقعی که باکتری های موجود در ادرار وارد پروستات شده و به آن قسمت نشت کند، امکان عفونت پروستات وجود دارد. البته باید به خاطر داشت که هر گونه عفونت یا بیماری، علائم دیگری به غیر از زرد شدن رنگ اسپرم هم دارد. در صورت تداوم و بروز علائم بیش تر، بهتر است به پزشک مراجعه کنید و نسبت به درمان اقدام نمایید.

درمان رنگ زرد اسپرم

با توجه به منشاء و دلیل رنگ زرد اسپرم، درمانی که برای آن در نظر گرفته می شود قطعا متفاوت خواهد بود. برخی از روش های درمانی به شرح زیر هستند:

 • تغییر رژیم غذایی و مصرف سبزجات و مایعات فراوان : در مواردی که رنگ زرد اسپرم ناشی از مواد غذایی باشد، با تغییر منو غذایی و نوشیدن آب فراوان، می توان این عارضه را برطرف کرد. البته بعضی از مواد غذایی نقش مهمی در سلامت و تقویت اسپرم دارند. خواص زعفران برای اسپرم مردان بسیار موثر بوده و مشکلات ناشی از اختلالات جنسی مردان را نیز درمان می کند.
 • قطع مصرف کافئین و الکل و مواد مخدر : یقینا مصرف نکردن این موارد به طور کلی، بر سلامت عمومی بدن نیز تاثیر مثبتی خواهد داشت.
 • مصرف دارو و آنتی بیوتیک و ضد ویروس ها: در مواقع عفونت و التهابات ناشی از آن، مصرف دارو این مشکل را رفع خواهد کرد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار