گوناگون

روش های تنظیم هورمون تستوسترون در مردان

روش های تنظیم هورمون تستوسترون در مردان

پارسینه: کمبود تستوسترون باعث عملکرد ضعیف بیضه ها میشود و سندروم کمبود آندروژن یا هایپوگنادیسم را به وجود می‌آورد.

تستوسترون هورمونی مردانه است که توسط بدن انسان تولید می ­شود. این هورمون عمدتا در مردها توسط بیضه­ ها تولید می­ شود. علائم تستوسترون پایین در مردان می تواند نشانه ای از مشکل در عملکرد جنسی آقایان باشد. از این رو در این مطلب قصد داریم در موردروش های تنظیم هورمون های مردانه صحبت کنیم.

تستوسترون چیست ؟!

تستوسترون هورمونی است که سبب افزایش ویژگی های جنسی مردانه می شود. هورمون ها همان پیام رسان های شیمیایی هستند که سبب شروع تغییرات مورد نیاز در بدن می شوند. خانم ها نیز معمولا هورمون تستوسترون را تولید می کنند اما میزان آن کمتر است. تستوسترون نوعی هورمون آندروژن است (یعنی هورمونی که مسئول شکل گیری ویژگی های مردانه است)، که توسط انواعی از سلول ها در بیضه تولید می شود که به آن ها سلول های لیدیگ می گویند. این هورمون پس از آن که تولید شد وارد گردش خون می شود تا عملکرد خود را ایفا کند و میزان آن در بدن توسط مغز و غذه هیپوفیز کنترل می شود.

فواید تستوسترون

تستوسترون در مردان تنظیم کردن برخی از اعمال بدن را برعهده دارد که تنها یکی از آن ها تولید اسپرم است. سایر فواید تستوسترون شامل موارد زیر است:

 • تحریک میل جنسی
 • تراکم استخوان
 • توزیع چربی
 • اندازه و قوت عضله
 • تولید گلبول قرمز

بدون میزان کافی از تستوسترون مرد ها نابارور می شوند؛ زیرا تستوسترون به بلوغ اسپرم ها کمک می کند که همان عمل باروری مردان هستند.علاوه بر هورمون جنسی مردانه بودن، تستوسترون، در زنان نیز به تحریک میل جنسی، تراکم استخوان و قدرت ماهیچه ای می انجامد. اما بالا بودن میزان آن در زنان سبب ایجاد طاسی و ناباروری می شود که به دلیل افزایش خصوصیات مردانه در زنان است.افزایش اندازه ماهیچه ها و همچنین توانایی و قدرت آن ها دلیلی است که از این هورمون در بدنسازی و به خصوص برای مردان بسیار استفاده می شود.

کاهش هورمون تستوسترون

کاهش هورمون تستوسترون به طور طبیعی با افزایش سن در مردان اتفاق می افتد و پس از سن ۳۰ سال، سالی یک درصد از میزان تولید هورمون تستوسترون بدن کم می شود. با این حال کاهش هورمون تستوسترون ممکن است در مردان کمتر از سی سال نیز اتفاق بی افتد که یک وضعیت پزشکی است که نیازمند بررسی است و عوارضی به همراه دارد. علائم کاهش تستوسترون در بدن شامل موارد زیر است:

 • مشکل در نعوظ
 • کاهش میل یا تحریک جنسی
 • ناباروری
 • از دست دادن سریع مو
 • کاهش حجم ماهیچه ای
 • افزایش توده چربی بدن
 • بزرگ شدن سینه ها
 • اختلالات خواب
 • خستگی دائمی
 • افسردگی
 • ابهام فکری

روش های تنظیم هورمون های مردانه

عدم تعادل هورمونی می تواند به طور چشمگیری روحیه، اشتها و سلامت روان را به خطر بیندازد. برخی عوامل مانند سن خارج از کنترل هستند اما عوامل قابل کنترلی مانند سبک زندگی و تغییر در آن می تواند بر سطح هورمون ها اثرگذار باشد. حتی جزئی ترین تغییرات در سطح هورمون ها می تواند باعث تاثیرات زیان آوری مانند اضطراب و مشکلات مزمن تر شود. با برخی تغییرات ساده در زندگی می توان به تنظیم سطح هورمونها کمک کرد. از جمله این روشها شامل موارد زیر می شوند:

1-داشتن خواب کافی

خواب راحت و کافی مهمترین عامل برای تعادل هورمونها میباشد. سطح بعدی هورمونها امکان دارد به مرور زمان در پاسخ به عواملی مانند کیفیت خواب دچار نوساناتی شود. مطالعات نشان داده است که اثرات زیان آور اختلال خواب بر روی هورمون ها باعث مشکلاتی مانند چاقی، دیابت یا قندخون و مشکلات اشتها می شود. با استراحت کامل و برنامه ریزی منظم می توانید سطح هورمون های بدن تان را به آسانی تنظیم کنید.

2-اجتناب از نور زیاد در شب

افرادی که در معرض نور آبی مانند تلفن های همراه یا صفحه کامپیوتر قرار می گیرند چرخه خواب آنها دچار اختلال می گردد. بدن به این نورها پاسخ می دهد گویی نور روز است و هورمون ها را در واکنش به آنها تنظیم می نماید. مطالعات نشان داده است که کسانی که در معرض نور مصنوعی روشن در شب قرار می گیرد احتمال دارد بدن شان دچار گیجی گردد و باعث شود که هورمون ملاتونین در آنها متوقف و اثرات منفی بر سایر عملکردهای آنها بگذارد. بنابراین با اجتناب از لامپ های مصنوعی می توان به تنظیم هورمون های بدن و ریتم شبانه روزی طبیعی برای جلوگیری از بهم ریختگی ساعت خواب کمک کرد.

3-مدیریت استرس

مطالعاتی در مقالات پزشکی تجربی و بالینی نشان داده است که بین استرس و سیستم غدد درون ریز و سطح هورمون ها رابطه وجود دارد. به این معنا که این پیوند قوی می باشد و سطح پایینی از اضطراب سبب واکنش غدد درون ریز می کرد. استرس باعث افزایش آدرنالین و کلسترول می گردد که اگر سطح این هورمون ها افزایش پیدا کند می تواند اختلالاتی ایجاد کند و سبب عواملی مانند چاقی و تغییرات در حال و حتی مشکلات قلبی عروقی شود. به همین علت یافتن روش هایی برای کاهش استرس بسیار ضروری است. کارهایی مانند گوش دادن به موسیقی تاثیر چشمگیری در استرس شما دارد. مخصوصاً زمانی که افراد می خواهند آرامش خود را حفظ کنند. اگر اضطراب و استرس شما به حدی بالاست که نمی توانید آن را کنترل کنید بهتر است آن را با روانشناس و مشاور در میان بگذارید.

4-ورزش برای تنظیم هورمون های مردانه

اثرات ورزش می تواند باعث کاهش پرخوری و کنترل اشتها شود. همین عوامل خود سبب تنظیم هورمون های بدن می شود. علاوه بر این ورزش خود خطر دیابت، متابولیک و مقاومت به انسولین را کاهش می دهد. پرخوری می تواند باعث مشکلات متابولیکی در بلند مدت شود ولی مطالعه در مورد چاقی نشان داده که حتی انواع پرخوری های کوتاه باعث افزایش میزان چربی می گردد. همچنین این نوع پرخوری ها باعث افزایش استرس اکسیداتیو هم می شود.

5-اجتناب از مصرف قند

تحقیقات در علوم آزمایشگاهی نشان می دهد که شکر و قند نقش مهمی در مسائلی مانند بیماری های متابولیکی و مقاومت انسولین دارند. هر چند در این زمینه تحقیقات محدود می باشد اما حذف شکر از رژیم غذایی احتمال دارد به کنترل سطح هورمون هایی مانند انسولین کمک کند. بعضی از مردم از قندهای خاص پرهیز می کند اما با این حال گزارشات نشان داده که شکر و شربت ذرت با فروکتوز بالا و عسل واکنشهای مانند آن را ایجاد می کند. بنابراین فرد احتمال دارد از پرهیز همه قندها به جای نوع خاصی از آنها سود ببرد.

6-خوردن چربی های مفید

چربی های مفید می توانند باعث تعادل هورمونها در اشتها و احساس سیری کردند. مطالعات نشان می دهد د که اسیدهای چرب زنجیره متوسط مثل روغن نارگیل یا روغن نخل سرخ برای تنظیم سلول های مسئول واکنش فرد به انسولین نقش زیادی ایفا می کند. روغنی مانند زیتون می تواند سطح هورمونی اشتها را تنظیم کرده و و آن را به تعادل برساند.

7-ترک سیگار برای تنظیم هورمون های مردانه

دود سیگار باعث اختلال در هورمون ها میشود. با توجه به تحقیقات بین المللی پزشکی دود سیگار در تغییرات در سطح هورمون های تیروئیدی و تحریک هورمون هیپوفیز و افزایش هورمون های استروئید مانند کورتیزول که باعث استرس می شوند، نقش چشم گیری دارد.این مورد خیلی مهم است لطفا آن را جدی بگیرید.

8-خوردن پروتئین کافی

مصرف مقداری پروتئین در هر وعده غذایی نیاز است. پروتئین رژیمی اسید آمینه مهم را فراهم می کند و باید هر روز مصرف گردد تا سلامت استخوان پوست و ماهیچه های بدن افراد تامین شود و علاوه بر این پروتئین میزان هورمون های بدن را تنظیم میکند در تولید هورمون هایی که اشتها را سرکوب می کنند نقش دارد. کربوهیدرات های تصفیه شده باعث تحریک مقاومت انسولین می شود. پرهیز از این موارد و کاهش مصرف کربوهیدرات ها سبب کاهش سطح و افزایش حساسیت انسولین می گردد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار