گوناگون

۵ نکته که باید درباره تفنگ ماساژ بدانید

پارسینه: تفنگ های ماساژ ابزاری پرقدرت و جدید هستند. آیا تا به حال برای شما پیش آمده است که درمانگر به عضله چهارسر و عضله سینه ای شما ضربات کوبشی وارد کند؟

سعید حصاری

به گزارش پارسینه، همچنین تفنگ های ماساژ همانند زمانی که پیشانی را بعد از برخورد با درب مالش می دهید باعث از بین رفتن احساس درد در عضلات می شوند (این همان چیزی است که با عنوان تئوری کنترل دروازه درد شناخته می‌ شود).

دکتر جان روسین، مربی عملکرد و متخصص فیزیوتراپی می‌ گوید محتمل ‌ترین عملکرد این ابزارها، خواه غلتک فومی، تفنگ ماساژ یا دست ‌های یک درمانگر آموزش ‌دیده، تأثیر بر سیستم عصبی است.

شما بیشتر بر توانایی مغز برای احساس سفتی یا شل بودن بافت های نرم از جمله عضلات، تاندون ها یا فاسیا تأثیر می گذارید.

تفنگ ماساژ توجه شما را روی عضلات سفت متمرکز کرده و به مغز اجازه می ‌دهند تا تنش را به صفر برساند و از بین ببرد.

حرکات لرزشی در مقابل پرکاشن

اگر تا به حال از غلتک فومی یا ابزارهای لرزشی استفاده کرده باشید با ارتعاش درمانی آشنا هستید. دستگاه را روشن می کنید، یک دکمه را فشار داده و اجازه می دهید دستگاه تکان بخورد.

نوسان ها جزئی بوده و در داخل بافت ها و عضلات مورد نظر یک لرزش ملایم و مطلوب ایجاد می شود. تفنگ های ماساژ اولیه به طور مشابه با به لرزش در آورن عضلات منجر به آرامش و تحریک جریان خون می شدند.

مدل‌ های جدیدتر، ارتعاشات شدیدتر داشته و این لرزش ها به عضله مورد نظر نفوذ می‌ کنند.

این دستگاه همانند یک چکش عضلانی است و با ضربات کوبشی باعث تحریک عمیق تر و شدیدتر عضلات می شود.

بیشتر بخوانید : ماساژ ورزشی و فواید آن

اثرات تفنگ های ماساژ

تحقیقات اولیه نشان می دهد که ارتعاش درمانی قبل از ورزش به اندازه ماساژ سنتی در پیشگیری از درد مؤثر است.

آیا این بدان معناست که استفاده از تفنگ های ماساژ نیز به پیشگیری یا تسکین درد کمک می کند؟ مشخص نیست.

تفنگ های ماساژ با افزایش جریان خون باعث انتقال مواد مغذی به عضله شده و در عین حال خونی که در عضلات جمع شده است را از بین می برند.

این اتفاق رایج که اغلب در نتیجه دوره‌ های طولانی عدم فعالیت، اتفاق می افتد منجر به تورم در اندام‌ های مختلف می شود.

استفاده از تفنگ های ماساژ دقیقا پس از تمرین به حذف مواد زائد مانند متابولیت ها که باعث سوزش عضلات می شوند کمک خواهد کرد.

این کار همانند استفاده از غلتک فومی، یوگا و ورزش سبک در از بین رفتن مشکلات و ایجاد نتایج مثبت نقش دارد.

بهترین راه برای استفاده از تفنگ ماساژ

سان که با مبارزان هنرهای رزمی ترکیبی، بازیکنان تیم ملی فوتبال و سایر ورزشکاران حرفه ای کار می کند می گوید: حتی استفاده از تفنگ های ماساژ برای مدتی کوتاه اثرات چشمگیری دارد.

۱ تا ۲ دقیقه استفاده از این دستگاه بر روی یک گروه عضلانی بزرگ مانند عضله چهار سر ران کافی است. اما بهتر است عضلات را بیش از حد تحریک نکنید.

استفاده بیش از حد از این دستگاه، مایعات را به داخل عضله هدایت کرده و به آن ها اجازه خارج شدن نمی دهد. تفنگ ماساژ ابزاری قدرتمند است، بنابراین باید از دستگاه با شدت کم استفاده کنید.

او توضیح می‌ دهد که شدت بالاتر برای افراد با عضلات قوی مانند بازیکنان تیم ملی فوتبال یا افراد سنگین وزن در نظر گرفته شده است.

جدید بودن این دستگاه بخشی از اثربخشی آن است و استفاده مکرر احتمالا تأثیرات این تفنگ ها را کاهش می دهد.

بنابراین به جای استفاده روزانه از ماساژور، هر روز از روش های مختلف مانند غلتک فومی، حمام کنتراست و سپس تفنگ ماساژ استفاده کنید.

بیشتر بخوانید : تحریک عضلات و مفاصل با ماساژ عمیق

چرا از تفنگ ماساژ استفاده نکنیم؟

این باور که بدون رنج گنج میسر نمی شود، واقعی است. بسیاری از ورزشکاران معتقدند که اگر کمپرس سرد خوب باشد، پس استفاده از یخ خشک بهتر است.

اگر یک غلتک فومی به تسکین علائم کمک کند، پس غلتک های سفت تر باید تأثیر بیشتری داشته باشند. این موضوع به ویژه درباره تفنگ های ماساژ صادق است.

افراد نواحی دردناک را پیدا کرده و فکر می‌ کنند این بدان معناست که باید تنها روی این نقاط تمرکز کنند. اما ممکن است این نواحی در واقع یک برجستگی استخوانی یا یک شریان عصبی باشند.

ضربه زدن به این نواحی آسیب‌ پذیر در بلند مدت منجر به نوروپاتی ، بی ‌حسی دست‌ ها و مشکلات دیگر خواهد شد.

تفنگ ماساژ با حرکات یک ماساژ درمانگر ماهر قابل مقایسه نیست و تفاوت بین استخوان، عضله، فاسیا و عصب را تشخیص نمی دهد.

تفنگ ماساژ نمی داند که شما مجروح شده اید یا خیر و تشخیص نمی دهد که بافت بیش از حد سفت و یا شل است.

از تفنگ ماساژ بر روی نواحی دردناک استفاده نکنید و حداقل چند دقیقه بعد از تمرین یا در روزهای استراحت روی هر گروه عضلانی وقت بگذارید. استفاده از این تفنگ ماساژ به عنوان مکملی برای کار با یک ماساژ درمانگر حرفه‌ ای است. برای دریافت انواع خدمات ماساژ درمانی می توانید به کلینیک فیزیوتراپی دایان در تهران مراجعه کنید.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار