گوناگون

اشتباهات زنان و دختران در دوران قاعدگی و پریود

اشتباهات زنان و دختران در دوران قاعدگی و پریود

پارسینه: هیچ شکی نیست که دوره پریود یا قاعدگی و عادت ماهانه زنان یکی از سخت ترین دوره های هر زنی است که ممکن است برای دختران جوان کمی گیج کننده و ترسناک باشد. اما گاهی اشتباهاتی آن را سخت تر هم خواهد کرد. در ادامه این مطلب اشتباهات زنان در دوران قاعدگی را بیان میکنیم. با ما همراه باشید.

هر دوره عادت ماهانه که به نام پریود و چرخه قاعدگی هم شناخته میشود، به مدت زمان اولین روز خونریزی در یک ماه تا اولین روز خونریزی در ماه بعد گفته میشود. شروع اولین قاعدگی شما به شما نشان می دهد که بدن شما، اولین تخمک خود را تولید کرده است.

ساعدنیوز نوشت: پس از آن تخمدان ها هستند که هر ماه یک تخمک را از خود آزاد می کنند و به کمک هورمون های استروژن و پروژسترون و بالا رفتن سطح آن ها تخمک ها در تخمدان بزرگ می شوند. از سوی دیگر این هورمون ها با ضخیم کردن دیواره رحم شرایط مناسبی برای بارداری تخمک ها فراهم می کنند. حالا اگر لقاح انجام نشود سطح استروژن و پروژسترون پایین میاید و دیواره رحم فرو می ریزد و همراه با خون از بدن خارج میشود که این سیکل یا دوره هر ماه تکرار میشود و به آن قاعدگی می گویند. این تعریف کلی و چرخه قاعدگیست.

اشتباهات زنان در دوران قاعدگی

قاعدگی یکی از دوران های دردناک است که همه خانم ها آن را یک بار در ماه تجربه می کنند. در دوره قاعدگی خانم ها به دلیل تغییرات هورمونی دچار حالات متفاوتی می شوند که خوشبختانه گذرا است اما بسیاری در این دوران به دلیل عدم آگاهی اشتباهاتی را مرتکب می شوند که می تواند موجب آسیب به بدن آنها شود.

نشستن دست ها به اندازه کافی

در دوران قاعدگی بیش از هر زمان دیگری باید دست های خود را خوب بشویید. بیشتر خانم ها پس از استفاده از سرویس بهداشتی و تعویض پد دست های خود را می شویند که بنابر گفته متخصص زنان کافی نیست زیرا برای محافظت از واژن در برابر آلودگی و میکروب باید دست ها را قبل از تماس با واژن بشویید.

ندانستن زمان دقیق عادت ماهانه

فکر نکنید تنها زنانی که قصد بارداری دارند باید به زمان دقیق عادت ماهانه خود توجه کنند. اگر زمان دقیق دوره قاعدگی را بدانید می توانید خود را برای هر گونه مشکل خون ریزی زیاد، گرفتگی عضلات و ...آماده کنید.از برنامه های هشدار دهنده در گوشی استفاده کنید تا زمان دقیق را به شما یاد آوری کند. با این کار درک بهتری از آنچه که باید از نظر عاطفی و فیزیکی داشته باشید را پیدا خواهید کرد، حتی می توانید تعطیلات خود را در این زمان برنامه ریزی کنید.

عدم توجه به رنگ خون در دوران قاعدگی

رنگ خون در دوران قاعدگی هر فردی می تواند اطلاعات مهمی را در رابطه با سلامتی او نشان دهد، بنابراین نباید به آن بی توجه باشید. خون به رنگ قرمز روشن مشکل خاصی را نشان نمی دهد و رنگهای تیره احتمالاً به معنای خون مانده در رحم است که خارج شدن آن زمان برده است.اگر گاه لخته شدن خون اتفاق بیافتد طبیعی است و جای هیچ گونه نگرانی نمی باشد اما اگر لخته های خونی زیادی دارید یا خون نارنجی با رگه های قرمز مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید زیرا می تواند به معنای وجود مایعات از گردن رحم و عفونت باشد.

خون به رنگ قرمز روشن نشانه خوبی است، رنگهای تیره احتمالاً به معنای خون مانده است که خارج شدن آن مدتی زمان می برد و لخته شدن خون اگر گاها باشد طبیعی است و جای هیچ گونه نگرانی نیست اما اگر لخته های خونی زیادی دارید یا خون نارنجی با رگه های قرمز مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید. زیرا می تواند به معنای وجود مایعات از گردن رحم و عفونت باشد.

استفاده از محصولات معطر

برخی خانم ها به دلیل بوی نامطبوع در دوران قاعدگی که ناشی از نوسانات سطح pH است اقدام به مصرف محصولات معطر شیمیایی می کنند که اصلا کار درستی نیست، زیرا با انجام این کار می توانند واژن را تحریک و همه چیز را بدتر کنند.

مصرف مسکن ها پس از شروع دردهای عضلانی

زندگی به اندازه کافی سخت است پس چرا صبر می کنید درد به سراغتان بیاید سپس دارو مصرف کنید. پزشکان بیان می کنند مصرف داروهای مسکن بعد از شروع درد تاثیر کمتری دارد بنابراین با برنامه ریزی و دو یا سه روز قبل از قاعدگی داروهای مورد نیاز را مصرف کنید.

عدم مصرف آهن به اندازه کافی

همانطور که می دانید در دوران قاعدگی، خون زیادی از دست می رود که برای جبران آن باید برخی غذاهای حاوی آهن، گوشت، لوبیا، اسفناج یا مکمل ها را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

قاعدگی پیش یا پس از موعد

متناقض به نظر می رسد، اما کمی بی نظمی در قاعدگی عادی است. اگر عادت ماهانه شما چند روز زودتر یا دیرتر از موعد نشان داده شود، نیازی نیست ناراحت باشید به خصوص اگر جوان هستید، چرا که چندین سال طول می کشد تا چرخه قاعدگی ثبات پیدا کند.از طرف دیگر، غیر عادی بودن این تغییرات نیاز به مراجعه به پزشک دارد، زیرا ممکن است بیماری سندروم تخمدان پلی کیستیک داشته باشید.

اگر عادت ماهانه شما چند روز زودتر یا دیرتر از موعد باشد، نیازی به نگرانی نیست به خصوص اگر جوان هستید، چرا که چندین سال طول می کشد تا چرخه قاعدگی ثبات پیدا کند اما اگر این روند ادامه پیدا کند غیر عادی به نظر برسد و باید به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است بیماری سندروم تخمدان پلی کیستیک داشته باشید.

مصرف بیش از حد قند

خانم ها در دوران قاعدگی میل زیادی به خوردن قند دارند. محققان بیان می کنند که سطح قند خون خانمها در دوران قاعدگی افت می کند بنابراین افراد شروع به خوردن کوکی ها، بستنی و تنقلات شیرین می کنند اما در صورت مصرف مواد غذایی حاوی قندهای فرآوری شده، نوسانات روحی بدتر شده و تعادل سیستم ایمنی به هم می ریزد.

نداشتن استراحت کافی

شاید خیلی از خانم ها در دوران قاعدگی به دلیل مشغله کاری فرصت زیادی برای استراحت نداشته باشند که عادت اشتباهی است، در این دوران بیش از هر زمان دیگر به خواب مناسب و کافی نیاز است زیرا در دوره قاعدگی، بدن اضافه کاری انجام می دهد و اگر به درخواست طبیعی بدن پاسخ ندهند بیشتر مضطرب خواهند شد.

پاک کردن با دستمال از مقعد به سمت واژن

فرقی نمی کند که در دوران قاعدگی هستید یا نه، همیشه بهتر است که از جلو به سمت پشت خود را پاک کنید زیرا با این کار می توان از ورود باکتری ها از ناحیه مقعد به مجرای پیشاب که موجب عفونت دستگاه ادراری می شوند جلوگیری کرد.

کنار گذاشتن ورزش

ممکن است ورزش کردن آخرین چیزی باشد که بخواهید در دوران قاعدگی انجام دهید اما تحقیقات نشان می دهد که ورزش می تواند به رفع مشکلات قاعدگی کمک کند. محققان 40 زن جوان را به طور منظم به دو گروه تقسیم کردند.یک گروه به مدت 60 دقیقه سه بار در هفته و به مدت دو ماه متوالی ورزش انجام می دادند در حالی که گروه دیگر بی تحرک بودند. بعد از چهار هفته، در گروه اول حدود 30 درصد از علائم فیزیکی و روانی آنها در دوران قاعدگی بطور قابل توجهی کاهش یافت.

مصرف داروهای بدون نسخه

یکی از اشتباهات رایج خانم هایی که از دل درد و گرفتگی عضلات در این دوران رنج می برند این است که بدون تجویز پزشک از دارو مصرف می کنند.

عدم تعویض به موقع پد بهداشتی

مهم نیست که از چه نوع پد بهداشتی استفاده می کنید اما باید برای جلوگیری از کثیف شدن لباس و ابتلا به بیماری های عفونی هر2تا 4 ساعت یکبار پد را تعویض کنید.

مصرف غذاهای مضر

مصرف میان وعده های غذایی حاوی نمک مانند چیپس و پفک می تواند موجب تشدید مشکلات نفخ شود، بنابراین میزان غذاهای نمکی را به حداقل برسانید.

تغییر حالت روحی

اگر جز آن دسته افرادی هستید که در این دوران دچار تغییر خلق و خوی زیادی می شوید، خود را کنترل و آرام کنید و علائم خود را با گوش دادن به آهنگ مورد علاقه، ورزش و ماساژ با روغن تسکین دهید.

عدم نوشیدن آب کافی

در دوران قاعدگی تغییرات در سطح هورمونهای استروژن و پروژسترون را تجربه می کنید. با افزایش سطح استروژن و پروژسترون، بدن شما آب بیشتری را حفظ می کند و سرعت هضم را کاهش می دهد که می تواند باعث یبوست و نفخ شود.

مراقبت های دوران قاعدگی

مراقبت های دوران قاعدگی برای تمام دختران بالغ و زنان امر بسیار مهم و ضروری است. به دلیل اهمیت این موضوع برای حفظ سلامتی دختران و زنان قصد داریم در ادامه این مقاله به مهمترین نکات درباره آموزش بهداشت دوران قاعدگی بپردازیم.

بهداشت در دوران قاعدگی

در پایان یک سیکل قاعدگی، آندومتر یا دیواره داخلی رحم شروع به ریزش می کند. تخریب دیواره با خونریزی همراه است. همه زنان و دختران بالغی که پریودی را تجربه می کنند، به علت باز بودن دهانه رحم در قاعدگی باید در هنگام خونریزی قاعدگی موارد زیر را برای حفظ سلامتی واژن خود و پریود راحت تر رعایت کنند.

لباس زیر در دوران قاعدگی

به نوار بهداشتی اکتفا نکنید و حتما به لباس زیری که در قاعدگی استفاده می کنید، توجه داشته باشید. برای رعایت بهداشت لباس زیر نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

 • سعی کنید در دوران قاعدگی لباس زیر نخی بپوشید و زود به زود آن را عوض کنید. منافذ لباس زیر نخی به عبور راحت جریان هوا کمک کرده و دمای محل را تعدیل می کند. اما لباسهای نایلونی باعث گرما و تعریق زیاد می شوند.
 • لباس زیرتان اگر خیس شده حتما آنرا عوض کنید. لباسهای زیر را باید در آفتاب خشک کنید.

نوار بهداشتی در دوران قاعدگی

 • نوار بهداشتی های معطر استفاده نکنید چون باعث بروز حساسیت، سوزش، بوی نامطبوع و عفونت در ناحیه تناسلی می شوند.
 • مرتب نوار بهداشتی خود را عوض کنید. عوض نکردن نوار بهداشتی می تواند علت بوی بد واژن در دوران قاعدگی باشد.
 • اگر با تعویض نوار بهداشتی و رعایت بهداشت قاعدگی هنوز بوی تند و بدی دارید، ممکن است دلیل بوی بد قاعدگی شما وجود عفونتهای قارچی، باکتریایی، مصرف آنتی بیوتیکها، عفونتهای مقاربتی، بیماریهایی مثل دیابت یا سرطانهای ناحیه تناسلی واژن باشد. برای اطمینان از سلامتی واژن باید به پزشک مراجعه کنید.

شستن واژن در دوران قاعدگی

بهداشت واژن در قاعدگی را با انجام نکات زیر می توانید به خوبی رعایت کنید:

 • برای جلوگیری از بوی بد واژن در دوران قاعدگی باید یک الی دو بار در طول شبانه روز، بیرون واژن خود را بشویید. برای جلوگیری از رشد میکروبها و بروز عفونت می توانید شستشو را با آب و صابون انجام دهید. یادتان باشد که حتما بعد از شستشوی واژن، محل را با دستمال کاغذی به خوبی خشک کنید.
 • از آب ولرم یا گرم برای شستن واژن استفاده کنید. آب ولرم یا گرم می تواند درد و گرفتگی شکم در دوران قاعدگی را تسکین دهد. اگر درد خفیفی در قاعدگی دارید، می توانید از این روش برای رفع درد استفاده کنید.

تغذیه در قاعدگی

برای رعایت تغذیه مناسب در قاعدگی می توانید غذاهای سرشار از آهن و ویتامین B6 (نان، مرغ، گوجه فرنگی، موز و ...) استفاده کنید. همچنین:

 • برای جلوگیری از یبوست در قاعدگی غذاهای فیبرداری مثل سبزیجات مصرف کنید.
 • به اندازه کافی (روزانه 6 تا 8 لیوان) آب و مایعات بنوشید تا آب از دست رفته بدن را جبران کرده و رحم شما در زمان قاعدگی راحت تر پاکسازی شود. هر چند نوشیدن چای و قهوه در قاعدگی باعث تامین آب بدن و کاهش درد می شود اما مصرف آنها زیاد توصیه نمی شوید. بهتر است به جای استفاده از این نوشیدنی ها از کمپرس گرم برای تسکین دردهای قاعدگی استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از کرامپهای قاعدگی از مصرف گوشت، خوراکی های نفاخ و لبنیات خودداری کنید.

ورزش در دوران قاعدگی

قبل از پریودی اگر ورزش منظم داشته باشید، دردهای پریودی کمتری را تجربه می کنید. در مورد تاثیر ورزش در دوران قاعدگی زیاد سوال می شود که ضرر دارد یا نه؟ نکات زیر می تواند به سوالات شما پاسخ دهد:

 • دردهای شکمی را با ورزش های سبک بهبود دهید. استراحت و طولانی دراز کشیدن اصلا به شما کمکی نمی کند. از ورزش سنگین در دوران قاعدگی که باعث خستگی یا احساس ناراحتی شما می شود بپرهیزید.
 • یوگا از جمله ورزش های مناسب در دوران قاعدگی هستند. یوگا از لخته شدن خون رحم و اختلال در جریان خونریزی قاعدگی جلوگیری کرده و درد را کاهش می دهد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار