گوناگون

همه چیز درباره فنجان یا کاپ قاعدگی

همه چیز درباره فنجان یا کاپ قاعدگی

پارسینه: کاپ یا فنجان قاعدگی ، یک وسیله فنجان مانند از جنس سیلیکون یا پلاستیک است که بعنوان مخزنی برای خون قاعدگی عمل کرده و مانع خروج خون می شود. کاپ قاعدگی وسیله ای چند بار مصرف بوده و می تواند بعنوان جایگزین پد یا نوار بهداشتی و همچنین تامپون در دوران پریود خانمها مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه مطلب بیشتر با این کاپ ها آشنا میشویم.

ساعدنیوز نوشت: وقتی به دوره قاعدگی خود نزدیک می شوید، معمولا برای کنترل آن دو محصول مد نظر شما خواهد بود: تامپون یا نوار بهداشتی. اما گزینه سومی نیز وجود دارد که از سال ها دور در دسترس بوده است، اما امروزه محبوبیت زیادی پیدا کرده است. کاپ قاعدگی نوعی محصول بهداشتی کنترل کننده خونریزی پریود است که یک بار مصرف نیست. این محصول همانطور که از اسمش مشخص است، شبیه به یک فنجان یا زنگوله قابل انعطاف است که معمولا از جنس لاستیک یا سیلیکون ساخته می شود.همانطور که می دانید تامپون و نوار بهداشتی، محصولات بهداشتی مناسب پریود هستند که خون پریودی را جذب می کنند. اما کاپ های قاعدگی خون را جذب نمی کنند و آن را فقط جمع آوری می کنند. به همین دلیل شما باید هر ۶ تا ۱۲ ساعت یک بار آن را تخلیه کنید و دوباره در واژن خود جای گذاری کنید.

کاپ های قاعدگی به طور کلی در جامعه پزشکی بی خطر تلقی می شوند. اگرچه برخی از خطرات وجود دارد اما هنگام استفاده از کاپ با رعایت موارد توصیه شده، به حداقل رسیده یا بعید به نظر می رسد. همچنین مهم است توجه داشته باشید که همه محصولات بهداشتی قاعدگی تا حدودی خطراتی را به همراه دارند.

خطرات احتمالی استفاده از کاپ قاعدگی

اما این محصول هم همانند بسیاری دیگر، معایبی دارد که باید به آن توجه کرد. در مرحله اول ممکن است برای پیدا کردن یک کاپ با اندازه مناسب، دچار چالش شوید. قرار دادن و درآوردن کاپ هم ممکن است برای عده ای سخت باشد. به خصوص برای کسانی که در مسایل بهداشتی وسواس دارند. مخصوصا که باید تماس مستقیم با خون داشته باشند.به احتمال زیاد شما با استفاده از اندازه اشتباه کاپ احساس تحریک جزئی و یا ایجاد عارضه شدیدی مانند سندرم شوک سمی (TSS) دارید.درک چگونگی و چرایی بروز این عوارض می تواند به شما در کاهش خطر کلی عوارض جانبی آن کمک کند.

تحریک واژن

تحریکات ممکن است به دلایل مختلف اتفاق بیفتد و بیشتر آنها قابل پیشگیری هستند. به عنوان مثال، قرار دادن کاپ بدون روان کردن مناسب می تواند باعث ناراحتی شود.در بسیاری موارد، استفاده از مقدار کمی لوبریکنت مبتنی بر آب در خارج از کاپ می تواند به جلوگیری از این امر کمک کند. برای توضیحات بیشتر حتماً توصیه های تولید کننده را بر روی بسته بندی محصول بخوانید.اگر کاپ در اندازه مناسب نباشد یا اگر به طور صحیح بین هر بار استفاده تمیز نشود، ممکن است تحریک کننده شود.

عفونت واژن

عفونت یک عارضه نادر در مصرف کاپ قاعدگی است و هنگامی که عفونت رخ می دهد، احتمالاً ناشی از باکتری موجود در دستان شما است و از کاپ منتقل نمی شود. به عنوان مثال، اگر باکتری های واژن شما و متعاقباً pH واژن شما دچار عدم تعادل شوند، می تواند عفونت های مخمر و واژینوز باکتریایی ایجاد شود.شما می توانید با شستن کامل دست ها با آب گرم و صابون ضد باکتریایی قبل از دست زدن به کاپ، خطر عفونت خود را کاهش دهید. همچنین باید قبل و بعد از استفاده، کاپ خود را با آب گرم و صابون ملایم و غیر معطر بشویید. پاک کننده های بدون عطر که برای نوزادان ساخته شده گزینه های خوبی هستند.

TSS

سندرم شوک سمی (TSS) یک عارضه نادر اما جدی است که می تواند ناشی از برخی از عفونت های باکتریایی باشد. هنگامی رخ می دهد که باکتری های استافیلوکوک یا استرپتوکوک که به طور طبیعی در پوست، بینی یا دهان شما وجود دارد به اعماق بدن فرو می روند.TSS معمولاً با تعویض دیر به دیر تامپون و نگه داشتن آن در واژن طولانی تر از حد توصیه شده یا مصرف تامپون با قدرت جذب بالاتر از حد لازم همراه است. تا به امروز، فقط یک گزارش از TSS وجود دارد که مربوط به استفاده از کاپ قاعدگی است.در این حالت، کاربر طی گذاشتن کاپ قاعدگی خود یک زخم کوچک در قسمت داخلی واژن خود ایجاد کرد. این سایش باعث شد تا باکتری های استافیلوکوک وارد جریان خون شده و در بدن پخش شوند.

با روش های زیر می توانید میزان خطر ابتلا به TSS را کم کنید:

 • قبل از در آوردن یا قرار دادن کاپ، دستان خود را با آب گرم و صابون ضد باکتریایی کاملاً بشویید.
 • تمیز کردن کاپ خود را طبق توصیه سازنده فراموش نکنید که معمولاً با آب گرم و صابون ملایم و بدون عطر است.
 • استفاده از مقدار کمی لوبریکنت مبتنی بر آب (طبق دستورالعمل سازنده) در قسمت خارجی کاپ برای کمک به قرار دادن آن

مقایسه کاپ ها با سایر موارد بهداشتی قاعدگی

 • ایمنی:کاپ های قاعدگی تا زمانی که آنها را با دست تمیز وارد کنید ایمن هستند. آنها را با دقت جدا کرده و به طور مناسب تمیز کنید. اگر قادر نیستید که آنها را تمیز نگه دارید، بهتر است از یک محصول یکبار مصرف مانند نوار بهداشتی یا تامپون استفاده کنید.
 • هزینه:ما برای یک کاپ قابل استفاده مجدد معمولاً بین 15 تا 30 دلار برای یک بار پرداخت می کنید و می توانید سال ها با مراقبت مناسب از آن استفاده کنید. کاپ یکبار مصرف، تامپون و نوار بهداشتی را باید به طور مداوم خریداری کرد.
 • پایداری:کاپ های قاعدگی که برای استفاده مجدد طراحی شده اند تعداد نوار بهداشتی یا تامپون های موجود در محل های دفن زباله را کاهش می دهند.
 • راحتی در استفاده:کاپ های قاعدگی به راحتی قابل استفاده نیستند اما از نظر نصب می توانند مشابه تامپون ها باشند. یادگیری قرار دادن و درآوردن کاپ قاعدگی می تواند به زمان و تمرین نیاز داشته باشد اما معمولاً با استفاده مکرر آسان می شود.
 • نگه داشتن حجم زیاد:کاپ های قاعدگی می توانند مقادیر مختلف خون را در خود نگه دارند اما در روزهایی که خونریزی سنگین دارید، ممکن است مجبور شوید آن ها را بیشتر از قبل در آورده و شستشو دهید.ممکن است شما بتوانید حداکثر 12 ساعت صبر کنید که حداکثر زمان توصیه شده است برای آنکه مجبور شوید کاپ خود را عوض کنید، در حالی که ممکن است لازم باشد هر 4 تا 6 ساعت یک نوار بهداشتی یا تامپون را عوض کنید.

چه کسانی نباید از کاپ قاعدگی استفاده کنند؟

اگرچه هیچ دستورالعمل رسمی پیرامون این موضوع وجود ندارد اما بیشتر تولید کنندگان کاپ ها را برای همه سنین و اندازه ها توصیه می کنند با این حال کاپ ممکن است گزینه ای مناسب برای همه نباشد.در صورت وجود موارد زیر، ممکن است صحبت کردن با پزشک قبل از استفاده مفید باشد:

 • واژینیسموس که می تواند نصب واژن یا نفوذ را دردناک کند
 • فیبروم های رحمی که می تواند باعث دوره های سنگین قاعدگی و درد لگن شود
 • آندومتریوز که می تواند منجر به قاعدگی دردناک و نفوذ شود
 • تغییرات در وضعیت رحم که می تواند در قرار دادن فنجان تأثیر بگذارد

داشتن یک یا چند مورد از این شرایط به معنای این نیست که شما نمی توانید از کاپ قاعدگی استفاده کنید. این بدان معنی است که ممکن است در طول استفاده ناراحتی بیشتری را تجربه کنید.پزشک شما می تواند در مورد مزایا و خطرات فردی شما صحبت کند و ممکن است شما را در انتخاب محصول راهنمایی کند.

طرز استفاده از کاپ قاعدگی

برای استفاده از این کاپ در مرحله اول باید کاپی با سایز مناسب انتخاب کنید. چگونه سایز کاپ قاعدگی را بفهمیم؟ اندازه کاپ قاعدگی بر اساس میزان خونریزی، سن فرد، سبک زندگی و طول کانال واژن فرد تعیین می شود. بعد از انتخاب کاپ مناسب، ابتدا باید دست ها را تمیز شست.سپس بعد از خیس کردن لبه کاپ، آن را از وسط تا کرده و بعد کاملا به حالت لوله در آورید. در حالت نشسته کاپ را وارد واژن می کنید. وقتی کاپ کاملا وارد واژن شد، آن را بچرخانید تا کاملا در داخل واژن باز شود. قرار گرفتن درست کاپ، باعث می شود که با حرکت آن را حس نکنید و با ورزش هم از بدن خارج نشود.

طریقه خارج کردن کاپ قاعدگی

کاپ قاعدگی برای مدت زمانی بین ۵ تا ۱۰ ساعت می تواند در بدن باشد. این موضوع البته به میزان خونریزی افراد هم بستگی دارد. اما بیشتر از این مدت نگهداری آن توصیه نمی شود.برای خارج کردن کاپ، ابتدا باید دست ها را با آب و صابون شست. سپس انگشت اشاره و شصت را وارد واژن کرده و دنباله کاپ را لمس کنید و به آرامی آن راپایین بکشید. بعد از رسیدن به بدنه فنجان قاعدگی، آن را به آرامی فشار داده و از واژن خارج کنید. بعد از بیرون آوردن آن را در دستشویی خالی کرده و بشویید. پیشنهاد می کنیم حتما پیش از مصرف، آموزش استفاده از کاپ قاعدگی را مشاهده کرده و بعد اقدام به استفاده کنید.

هنگام خرید فنجان قاعدگی به چه چیزهایی توجه کنیم؟

 • کاپ از جنس سیلیکون پزشکی باشد.
 • سایزبندی های متفاوت داشته باشد.
 • شرکت فروشنده، پشتیبانی قوی داشته باشد.
 • شرکت فروشنده مجوز قانونی داشته باشد.
 • برند موردنظر در سطح جهان مطرح باشد.
 • قیمت معقول داشته باشد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

اگرچه عفونت بسیار بعید است اما امکان پذیر است. اگر شروع به تجربه موارد زیر کردید به پزشک مراجعه کنید:

 • ترشحات غیر معمول واژن
 • درد واژن
 • سوزش در هنگام ادرار یا مقاربت
 • بوی ناخوشایند از مهبل

اگر موارد زیر را تجربه کردید باید با فوریت های پزشکی تماس برقرار کنید:

 • تب بالا
 • سرگیجه
 • استفراغ
 • بثورات (ممکن است شبیه آفتاب سوختگی باشد)

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار