گوناگون

نکاتی درباره رابطه جنسی بعد از سکته قلبی

نکاتی درباره رابطه جنسی بعد از سکته قلبی

پارسینه: رابطه زناشویی نقش مهمی در سلامت قلب دارد اما افرادی که دچار مشکلات قلبی می شوند باید اصول رابطه جنسی را با توجه به نوع بیماری قلبی رعایت کنند. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا بیشتر در این باره بحث کنیم.

طبیعی است که بعد از ابتلا به بیمارهایی قلبی و یا انجام جراحی های مربوط به این بیماری ها در مورد برقراری رابطه جنسی دچار اضطراب شوید. اما هیچ دلیلی وجود ندارد که بیماران قلبی نتوانند به زندگی جنسی خود ادامه دهند چون برقراری رابطه جنسی در بیماران قلبی باعث ایجاد مشکلات قلبی مانند حمله قلبی نخواهد شد. در بیشتر موارد، مشکلات جنسی از خود بیماری های قلبی یا گردش خون و یا نگرانی ها و اضطراب های مربوط به آن ناشی می شوند. به طور مثال ناتوانی جنسی یا اختلال نعوظ (عدم توانایی در دستیابی یا حفظ نعوظ) می تواند یک عارضه جانبی دارویی باشد.

طبق بیانیه علمی جدیدی که توسط انجمن قلب آمریکا صادر شده است، در صورت تثبیت بیماری قلبی و عروقی، احتمال برقراری رابطه جنسی بی خطر است. فعالیت جنسی برای زنان و مردان دارای بیماری قلبی عروقی و شرکای آن ها مسئله اصلی زندگی محسوب می شود. حوادث قلبی و عروقی مانند حملات قلبی یا درد قفسه سینه ناشی از بیماری قلبی به ندرت در طول فعالیت جنسی رخ می دهد، زیرا فعالیت جنسی معمولاً برای مدت کوتاهی انجام می شود. برخی از بیماران فعالیت های جنسی را به تعویق می اندازند که برخی از پزشکان معتقدند به تعویق انداختن فعالیت جنسی تا زمان بهبودی و تثبیت شرایط بیمار کار عاقلانه ای است. بیمارانی که علائم آن ها شدید است باید قبل از رابطه جنسی تحت درمان قرار بگیرند.

بایدهای روابط زناشویی بعد سکته قلبی

در برخی افراد داشتن رابطه زناشویی پس از حمله قلبی البته با تایید پزشک، می تواند به روند بهبود کمک کند اما چنانچه اشاره شده است شاید برای دیگران اینگونه نباشد و آنها را در معرض خطر قرار دهد.ضربان قلب، فشار خون و استرس می تواند احتمال یک رویداد قلبی را افزایش دهد. نکته جالب توجه این است که کمتر از 1 درصد از حملات قلبی بر اثر فعالیت های جنسی رخ می دهد.امکان دارد پزشک قبل از اجازه برای داشتن رابطه جنسی، تست استرس را تجویز کند. برخی متخصصان پیشنهاد می کنند که دو هفته پس از حمله قلبی، رابطه جنسی داشته باشید، در حالی که برخی دیگر حداقل شش هفته بعد را برای شروع هر فعالیت شدید، توصیه می کنند. عملکرد شما به سرعت بهبود و شدت رویداد حمله قلبی بستگی دارد.

داروها را با هم ترکیب نکنید

دانستن اینکه چه دارویی مصرف می کنید و این داروهای چه تداخلاتی بایکدیگر دارند، به ویژه زمانی که بعد از حمله قلبی رابطه جنسی داشته باشید اهمیت دارد. به عنوان مثال، اگر شما یا همسرتان دچار اختلال عملکرد نعوظ هستید و داروهایی مانند ویاگرا، سیالیس، یا لویترا مصرف می کنید، باید از مصرف داروی نیتروگلیسیرین حداقل 72 ساعت اجتناب کنید.کپسول های نیتروگلیسیرین برای کمک به تسکین درد سینه افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر، تجویز می شوند و جریان خون به قلب را تسهیل می کنند. با این حال، ممکن است برخی عوارض جانبی جدی از تداخل این داروها وجود داشته باشد.

اجازه دهید غذا هضم شود

بیماران پس از حمله قلبی، گذاشتن استند یا جراحی قلب باز باید حداقل چند ساعت(1تا3ساعت) بعد از یک وعده غذایی کامل مانند شام صبر کنند، سپس برای شروع رابطه جنسی اقدام کنند. اینکار به شما اجازه هضم صحیح غذا را می دهد، که به نوبه خود می تواند به کاهش استرس ممکن بر روی قلب کمک کند.

زمان انجام رابطه جنسی را بدانید

داشتن رابطه جنسی بعد از جراحی قلب یا سکته قلبی با نوع بیماری قلبی و روش درمان بستگی دارد. توصیه می شود پس از حمله قلبی یا همان انفارکتوس یک هفته صبر کنید.اگر یک فعالیت فیزیکی خفیف تا متوسط داشته باشید، مثل بالا رفتن از پله و یا پیاده روی سریع، خطری برای شروع رابطه جنسی وجود ندارد، اما باید بتوانید این فعالیت ها را بدون درد در قفسه سینه یا گردن، خستگی یا تنگی نفس انجام دهید.اگر استند گذاشته اید (سیم کوچکی که برای بازکردن رگ ها استفاده می شود) می توانید طبق دستور العمل های مشابه پس از سکته قلبی که همان یک هفته است رابطه جنسی را شروع کنید، در واقع تا زمانی که کشاله ران بهبود یابد.

جراحی بای پس شریان کرونر

جراحی بای پس شریان کرونر، جریان خون را در اطراف بخشش از سرخرگ مسدود شده قلب هدایت می کند. برای بهبود جریان خون در قلب، جراحان یک رگ خونی سالم را از دست، پا و یا سینه می گیرند و آن را به شریان های قلبی سالم وصل می کنند. در صورت سخت بودن عمل باید دوره نقاهت بیشتری داشته باشید، توصیه می شود صبر کنید تا ناحیه سینه بهبود یابد.

ممکن است رابطه جنسی مثل قبل نباشد

اگر همسر شما یک حمله قلبی را تجربه کرده و یا عمل جراحی قلب انجام داده است، شاید با مشکلاتی در برقراری رابطه زناشویی روبرو شود. مطالعه ای در سال 2016 نشان داد که 31 درصد از مردان بین سنین 18 تا 55 سال که هیچ مشکل جنسی پیش از حملات قلبی نداشته اند، در سال بعد حداقل یک چالش جنسی جدید پیدا کرده اند.در واقع تقریبا 19 درصد علاقه به رابطه جنسی را از دست داده اند. زیرا در افراد بیمار اغلب نگرانی و افسردگی رایج است و این افکار می تواند در رابطه جنسی سالم از لحاظ جسمی و ذهنی اختلال ایجاد کند.

نکاتی برای از سر گرفتن رابطه جنسی

توجه داشته باشید که رابطه جنسی را به تدریج پیش ببرید. می توانید با روش هایی به یکدیگر نزدیک شوید که برای قلبتان آسانتر است. مثلاً بوسیدن و نوازش کردن. وقتی شما و شریک زندگیتان تصمیم می گیرید که مجدداً آمیزش کنید، موارد زیر می تواند مفید باشد:

 • با شریک زندگیتان صادقانه در مورد نگرانیها و احساساتتان صحبت کنید. او نیز ممکن است همان نگرانیهایی که شما دارید را داشته باشد.
 • زمانی را انتخاب کنید که در مکانی ریلکس و راحت بدون هیچ مزاحمتی هستید.
 • بعد از یک وعده کامل غذایی یک تا سه ساعت صبر کنید تا غذا هضم شود.
 • حواستان باشد که اضطراب از طرف هر یک از طرفین می تواند مانع برانگیختگی جنسی و انجام رابطه جنسی شود.
 • اگر علائم آنژین بروز کرد متوقف شوید و استراحت کنید،اگر علائم بیماری با استراحت کردن از بین نرفت و یا بعد از ۵ دقیقه پس از مصرف یک دوز از نیتروگلیسیرین بهتر نشد، با اورژانس تماس بگیرید.
 • اگر در حین رابطه جنسی علائم آنژین داشتید به دکترتان بگویید.

مشکلات جنسی بعد از حمله قلبی

هم برای مردان و هم زنان، مشکل قلبی می تواند باعث تغییرات جسمی ای شود که منجر به مشکلات جنسی گردد. برای مثال برخی افراد علاقه شان به ایجاد رابطه جنسی کاهش می یابد. مردان ممکن است دچار عدم نعوذ شوند و زنان ممکن است نشانه هایی چون خشکی واژن داشته باشند. اگر مشکلات جنسی دارید، با دکترتان در این رابطه که چه درمانی برای شما مناسب است، صحبت کنید. درمانها می تواند شامل مشاوره گرفتن یا تجویز دارو باشد.

توصیه های برای بیماران با نارسایی قلبی

فعالیت بدنی در بیماران با نارسایی قلبی می تواند باعث احساس خستگی یا کمبود نفس شود. رابطه جنسی به طور معمول یک نوع ورزش متوسط ​​محسوب می شود. بنابراین، برای کسانی که نارسایی قلبی دارند برقراری رابطه جنسی نباید باعث نگرانی افراد شود. اما داروهای نارسایی قلبی ممکن است باعث کاهش فشار جنسی یا ایجاد عوارض جانبی ناخوشایند شود. حدود ۶۰ تا ۸۷ درصد از مبتلایان به نارسایی قلبی گزارش داده اند که به نوعی مشکلات جنسی را تجربه کرده اند. با این وجود، فعالیت جنسی برای حفظ کیفیت زندگی سالم و در ارتباط ماندن با شریک زندگی بسیار مهم است.به خاطر داشته باشید که مقاربت جنسی ممکن است برای مرحله و نوع نارسایی قلبی کاملا بی خطر نباشد، اما بوسیدن و لمس کردن هیچ اشکالی ندارد. به عنوان مثال ممکن است برقراری رابطه در طی یک تا دو هفته بعد از جراحی قلب خطرات زیادی داشته باشد.بنابراین بیماران باید:

 • تمام داروهای خود را طبق دستورالعمل مصرف کنند.
 • رابطه جنسی خود را با بوسیدن و لمس کردن شروع کنند.
 • از ترس عوارض جنسی به طور خودسرانه مصرف دارو ها را قطع نکنند.
 • برای تقویت محرک جنسی خود از گیاهان بدون نسخه و مکمل ها نیز استفاده نکنند

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار