گوناگون

موارد مهمی که مردان باید درباره قاعدگی بدانند !

موارد مهمی که مردان باید درباره قاعدگی بدانند !

پارسینه: بیشتر افراد تصور می کنند که عادت ماهانه یا قاعدگی خانمها فقط نوعی خونریزی در ناحیه تناسلی است و پریود شدن به این معنا است که فرد حامله نیست. اما باید بدانید که موضوع به این سادگی هم نیست و قاعدگی مسئله ای بسیار پیچیده برای زنان است. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا بیشتر در این باره بحث کنیم.

خانم ها وقتی در زمان قائدگی هستند باتوجه به تغییرات هورمونی , نیاز به توجه و محبت بیشتری از سوی همسر دارند و آقایان حتما باید به این مسئله توجه داشته باشند. گاهی اوقات برای آقایان سخت است که درک کنند خانم ها در طول عادت ماهیانه چه احساسی دارند و به همین دلیل نمی دانند برای کمک به وی باید چه کنند.

ساعدنیوز نوشت: قاعدگی خانم ها موضوعی ست که به دلیل اینکه آقایان آن را تجربه نمی کند، درک درستی هم از این دوران ندارند و همین موضوع باعث شکایت و دلخوری بسیاری از خانم هاست. پریود شدن، امری طبیعی ست که در این دوران خانم ها به دلیل تغییرات هورمونی که در بدنشان رخ می دهد، شرایط نامطلوبی را تجربه می کنند. به همین دلیل این موضوع نیازمند اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به آقایان از این شرایط را دارد تا در زندگی مشترک، با درک بیشتر مردان از این موضوع، زنان بتوانند با آرامش بیشتری این دوران را پشت سر بگذارند. در ادامه نکاتی که آقایان باید بدانند را بررسی کرده ایم. با ما همراه باشید.

تغییرات روحی زنان در دوران قاعدگی

10 الی 20 درصد زنان و دختران بالغ، روزهایی از ماه را به شدت عصبی، زودرنج و پرخاشگر یا افسرده می شوند. آنها در این ایام ممکن است حتی به خشونت فیزیکی و کلامی هم روی بیاورند یا در مواقع حاد به خودکشی هم فکر کنند.اطرافیان آنها در این گونه مواقع، دچار نارضایتی های عمیق می شوند. آنها ممکن است از درِ تقابل با این زنان و دختران برآیند و سطح تنش را به شدت بالا ببرند یا ممکن است به نصیحت گویی بسنده کنند و... .اما این وضعیت چند روز بیشتر طول نمی کشد و این زنان و دختران دوباره به چرخه زندگی بر می گردند؛ مانند قبل خونگرم و اجتماعی می شوند و رفتارهای متعارف خود را از سر می گیرند.
اگر زن یا دختری در سن بلوغ هستید، خواهر یا دختری در سن بلوغ دارید یا مردی متأهل اید، این نکته علمی را بدانید که زنان در آستانه عادت ماهانه، دچار تکانش های روحی می شوند؛ اکثرشان این مرحله را به خوبی از سر می گذرانند ولی درصدی بی آن که خود بخواهند روزهای پرتنش و سراسر استرسی را پشت سر می گذرانند. در اینجا پای واکنش های شیمیایی در بدن زنان و دختران در میان است.این را بدانید که همه ما، تحت تأثیر هورمون ها زندگی می کنیم و غم و شادی و هیجان و استرس و برانگیختی هایمان همه و همه تحت مدیریت هورمون های مختلفی هستند که در بدن مان ترشح می شوند. کوچکترین تغییر هورمونی آثار خود را در خلق و خوی ما بر جای می گذارد.این را هم بدانید که تغییرات هورمونی در بدن زنان، بسیار بسیار بیشتر از مردان است؛ بارزترین تحولات هورمونی هم در دوران قاعدگی رخ می دهد و تحریک پذیری مدار مغزی به شدت بالا می رود.

موارد مهمی که مردان لازم است بدانند:

 1. متوسط ​​چرخه پریود به طور معمول ۲۸ روز طول می کشد. طول روز های پریود هم معمولا ۳ تا ۷ روز است.
 2. در طول چرخه پریود، یک تخمک رها می شود و به زیر لوله های فالوپ حرکت می کند. اگر تخمک توسط اسپرم بارور نشود، تخمک و دیواره رحم می ریزند و باعث خونریزی قاعدگی می شود.
 3. درد زیر شکم در دوران پریود به دلیل انقباض رحم برای بیرون ریختن دیواره آن ایجاد می شود. در این دوران توصیه می شود که زنان از مواد غذایی مثل دارچین و عسل و سایر خوراکی های با طبع گرم استفاده کنند.
 4. به طور متوسط ​​، فقط در طی یک دوره بین ۳۰ تا ۸۰ میلی‏ لیتر خون از رحم زنان خارج می شود که شاید روی کاغذ چیز خاصی به نظر نرسد، اما برای زنان تجربه سخت و ناخوشایندی همراه با ضعف و بی حالی ایجاد می کند. به همین دلیل توصیه می شود که زنان در دوران قاعدگی برای جلوگیری از کمبود آهن حتما از مکمل های آهن استفاده کنند.
 5. اغلب زنان در دوران پرویود ۵ تا ۷ روز خونریزی را تجربه می کنند. این میزان می تواند در زنان مختلف متفاوت باشد. برخی از زنان در این دوران نشانه های افسردگی از خود بروز می دهند که مردان با حمایت عاطفی خود می توانند این مشکل را تا حد زیادی تحمل پذیر کنند.

وظایف مردان در دوران قاعدگی زنان

 • صبر، صبر و باز هم صبر: دوره نشانگان قبل از قائدگی بطور معمول ۶ روز طول می کشد. یعنی می توانید مطمئن باشید که همه این بداخلاقی ها، پرخاش ها و اشک ها در کمتر از یک هفته از بین می روند. در ضمن از یاد نبرید که درک شرایط روحی و جسمی همسر یکی از وظایف شماست. پس تلاش کنید در این دوره کاملاً صبور باشید و نشانگان قبل از قاعدگی را به عنوان موقعیتی خاص در زندگی بپذیرید.
 • به همسرتان نشان دهید شرایطش را درک می کنید: به همسرتان بگویید که از تغییرات هورمونی او در این دوران آگاهید و می دانید ممکن است این تغییرات روی اخلاق و رفتارش تاثیر بگذارد.
 • در آشپزی به او کمک کنید: اگر همسرتان همیشه تمام وعده های غذایی را درست می کند، به او پیشنهاد دهید در این دوره آشپزی را به شما بسپارد. مطمئنا از اینکه مجبور نباشد هنگام قاعدگی آشپزی هم بکند، قدردان شما خواهد بود.می توانید یک برنامه غذایی بریزید و مواد غذایی موردنیاز برای تمام اعضای خانوده را از قبل تهیه کنید. با این کار همسرتان را از نگرانی تهیه ی غذا درمی آورید و برایش فرصت استراحت فراهم می کنید.
 • با همسرتان بد خلقی نکنید: وقتی شما هم پای به پای همسرتان تندخویی کنید و عصبانی شوید، همسرتان شما را دلیل و منشا عصبانیتش می داند.
 • شنونده خوبی باشید: برای برآورده کردن نیاز های همسرتان باید شنونده خوبی باشید. یعنی هنگامی که درباره نیازهایش با شما صحبت می کند، تمام تمرکز و توجه تان را روی صحبت های او بگذارید و حواستان را جمع کنید.
 • غذا ها و نوشیدنی هایی مفید درست کنید: برای کمک به همسر خود در دوره پی ام اس، می توانید برایش غذا هایی آماده کنید که باعث رفع گرفتگی های عضلانی و درد شکمی می شوند. ماهی قزل آلا، کرفس و سبزیجات تازه مانند شوید و جعفری می توانند به کاهش التهاب کمک کنند. شکلات تلخ (حداقل ۷۰ درصد) می تواند موجب کاهش استرس شود.
 • در کار های خانه او را تنها نگذارید: اگر کار های کوچکی باید در خانه انجام دهد، کمکش کنید. با شستن ظرف ها یا لباس ها کمی استرس او را کم کنید. این کمی از بار را از روی شانه هایش برمی دارد و زمانی برای استراحت بیشتر به او می دهد.
 • طوری رفتار نکنید که انگار چندشتان می شود: به او نشان دهید که چرخه عادت ماهانه او حال شما را بد نمی کند، «حتی اگر حقیقتاً احساس خوبی نسبت به آن ندارید». اگر سعی می کند درباره آن با شما صحبت کند، صورتتان را برایش کج نکنید و نگویید برو با یکی از دوستان دخترت درباره آن حرف بزن.
 • به همسرتان عشق بورزید و او را خوشحال کنید: اگر می بینید همسر شما در طول دوران قاعدگی اش بسیار حساس است و رفتاری عجیب از خود بروز می دهد، تنها کافیست او را دوست داشته باشید و درک کنید که او تغییرات هورمونی را تجربه می کند. او نمی تواند این تغییرات را متوقف کند و هر شخصی انتظار دارد کسی که دوستش دارد، در مواقعی که حال خوبی ندارد نیز کنارش باشد و با درگیری های غیر ضروری باعث ناراحتی بیشتر او نشود.
 • کاری کنید که همسرتان حس خوبی نسبت به خود داشته یاشد: تحسینش کنید. حرف هایی بزنید که حس کند در زمان عادت ماهیانه هم مانند زمان های دیگر زیبا و باهوش است.
 • ناز و نوازشش را فراموش نکنید: قاعدگی می تواند تجربه ناراحت کننده ای برای زنان باشد، زیرا بدن شان اغلب درد دارد، پف می کند و تحت تأثیر هورمون ها قرار می گیرد. علائم این دوران را می توان با یک حمام یا ماساژ تسکین داد. همسرتان را ناز و نوازش کنید تا به او حس خوبی دست دهد.
 • کاری کنید که بفهمد دوستش دارید: به او نشان دهید که از اینکه او را در زندگیتان دارید خوشحالید. به او بگویید که دوست و همسر فوق العاده ای برای شماست. اگر سرکار است یا از شما دور است، به موبایلش یا تلفن محل کارش زنگ بزنید و حالش را بپرسید. نمی دانید این کار ها چه تأثیر مثبتی در او می تواند داشته باشد.
 • در روابط جنسی او را درک کنید: این موضوع شمشیری دو لبه است. از یک سو پریود باعث می شود تا زنان احساس سنگینی، نفخ و بداخلاقی داشته باشند. از طرف دیگر، تعداد زیادی از خانم ها در زمان پریود نیاز به رابطه جنسی پیدا می کنند. این موضوع به این دلیل اتفاق می افتد که هورمون های پروژسترون و استروژن هنگام تخمک گذاری افزایش می یابند و باعث افزایش سطح میل جنسی می شوند. در کل این تصمیم به توافق طرفین بستگی دارد. اما برای انجام آن حتما باید از کاندوم استفاده کرده و سایر موارد بهداشتی را رعایت کنید.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار