گوناگون

دلایل زخمی شدن واژن در رابطه جنسی

دلایل زخمی شدن واژن در رابطه جنسی

پارسینه: علت زخم شدن واژن هنگام دخول مختلف است. مقاربت دردناک و روی دادن ناراحتی های جسمی از جمله زخم شدن واژن می تواند به دلایلی از مشکلات ساختاری گرفته تا نگرانی های روانی رخ دهد. در ادامه مطلب پیرامون این موضوع بیشتر بحث خواهیم کرد.

رابطه جنسی یکی از شناخته ترین پدیده ها برای افراد است اما بسیاری از ما هنگام رابطه جنسی اشتباهاتی انجام می دهیم که سبب به خطر افتادن سلامتی مان می شود .درد هنگام نزدیکی (دیسپارونیا) به درد ناحیه تناسلی حین یا بعد از رابطه جنسی گفته می شود. علل درد متفاوت است و می تواند منجر به بروز تنش و ناراحتی در روابط زوجین شود. درد هنگام نزدیکی در هر دو جنس رخ می دهد ، اما در بین خانم ها شایع تر است. درد در واژن حین مقاربت نیاز به بررسی و پیگیری دارد.

آیا خونریزی بعد از رابطه خطرناک است؟

ساعدنیوز نوشت: طبق تحقیقات انجام شده، 9% از زنانی که دوره قاعدگی دارند، صرف نظر از اینکه در چه قسمتی از سیکل ماهانه خود هستند، خونریزی واژن بعد از رابطه جنسی را تجربه می کنند. در %46 تا 63% از زنان یائسه که به دلیل تغییرات هورمونی خاصیت ارتجاعی بافت واژن آنها تغییر می کند، عوارضی مثل خشکی، خارش، لکه بینی، حساسیت، یا خونریزی هنگام یا بعد از رابطه جنسی را تجربه خواهند کرد. در حالی که بیشتر این دلایل خونریزی جای نگرانی ندارند اما در مواردی این خونریزی می تواند نشانگر یک مشکل جدی تر باشد.

علت زخم شدن واژن هنگام دخول

علل فیزیکی مقاربت دردناک منجر به ایجاد زخم، بسته به اینکه درد در هنگام ورود یا با رانش عمیق رخ می دهد متفاوت است. زنان ممکن است در حین یا بعد از رابطه جنسی درد داشته باشند و یا جراحات موضعی مانند زخم شدن را چه در واژن یا در عمق لگن تجربه کنند. درد در واژن ممکن است ناشی از وجود یک عفونت یا برفک دهان، بیماری های مقاربتی (STI) مانند کلامیدیا، سوزاک یا تبخال تناسلی باشد. زخم در حین دخول ممکن است با طیفی از عوامل مرتبط باشد، از جمله:

1-آغاز دوران پساقاعدگی و تغییرات هورمونی

دوران پساقاعدگی با کاهش ترشحات واژینال موسوم به موکوس که برای برقراری رابطه جنسی در نقش روان کننده عمل می کنند همراه می شود. کاهش ترشحات به خشکی واژن در رابطه انجامیده و حین دخول کار برای طرفین سخت می شود و به ایجاد جراحات پوستی مانند زخم واژن و خونریزی و درد در مراحل مختلف رابطه می انجامد. تغییر سطح هورمونی نیز می تواند باعث خشکی واژن شده و دخول را سخت کرده و باعث زخم شدن واژن شود.

2-عوامل عاطفی و روحی علت زخم شدن واژن هنگام دخول

علل عاطفی نیز با انواع مختلفی از مقاربت دردناک منجر به آسیب های موضعی مانند زخم واژن مرتبط هستند. عوامل عاطفی عبارتند از مسائل روانی شخصی، اضطراب، افسردگی، نگرانی در مورد ظاهر فیزیکی، ترس از صمیمیت یا مشکلات رابطه می تواند به سطح پایین برانگیختگی و در نتیجه ناراحتی یا درد و ایجاد فشار منجر به زخم شدن کمک کند. عضلات کف لگن در پاسخ به استرس های موجود منقبض می شوند که می تواند به درد در هنگام مقاربت کمک کند.

3-سابقه سوء استفاده جنسی علت زخم شدن واژن هنگام دخول

همه افراد مبتلا به انواع دیسپارونی سابقه سوء استفاده جنسی ندارند، اما اگر شما مورد آزار قرار گرفته باشید، می تواند در بروز مشکلات عملکرد جنسی شما و عوارض موضعی بعد از آن نقش داشته باشد. تشخیص اینکه آیا عوامل عاطفی با دیسپارونی مرتبط هستند یا خیر می تواند دشوار باشد. درد اولیه می تواند منجر به ترس از درد مکرر در دفعات بعدی رابطه شده و حفظ آرامش را دشوار کند و همین امر می تواند منجر به درد بیشتر شود. اگر زخم و اسیب و عوامل روانی را با درد حین دخول مرتبط کنید اساسا ممکن است قید رابطه را زده و از رابطه جنسی بطور کلی اجتناب کنید.عوامل دیگر زخم شدن واژن شامل تحریک شدن یا آلرژی تناسلی به دلیل استفاده از اسپرم کش ها، کاندوم های لاتکس یا محصولات بهداشتی مانند صابون و شامپو می باشد.

4-سایر علل زخم شدن واژن هنگام دخول

 1. عدم تحریک و روان کاری کافی : که اغلب نتیجه عدم پیش نوازی و برانگیختگی کافی می باشد.کاهش سطح استروژن پس از پایان دوران قاعدگی، زایمان یا در دوران شیردهی می تواند علت باشد.
 2. علل دارویی: برخی از داروها بر میل جنسی یا برانگیختگی تأثیر می گذارند که به نوبه خود می تواند روانکاری را کاهش داده و رابطه جنسی را دردناک کند. این داروها شامل داروهای ضد افسردگی، داروهای فشار خون بالا، آرام بخش ها، آنتی هیستامین ها و برخی از قرص های ضد بارداری می شود.
 3. آسیب، ضربه یا تحریک : ضربه ها شامل آسیب یا تحریک ناشی از تصادف، جراحی لگن، ختنه زنان یا بریدگی ایجاد شده در حین زایمان برای بزرگ شدن کانال زایمان (اپیزیوتومی) است و عوارض به جا مانده حین دخول بروز پیدا کرده و ایجاد زخم می کنند.
 4. التهاب، عفونت یا اختلالات پوستی: عفونت در ناحیه تناسلی یا دستگاه ادراری می تواند باعث مقاربت دردناک و ایجاد جراحات پوستی در واژن شود. اگزما یا سایر مشکلات پوستی در دستگاه تناسلی زنان نیز می تواند مشکل ساز شود.
 5. مشکلات بدو تولد : مانند واژن تکامل نایافته (آژنزیس واژن) یا وجود غشایی که در دهانه واژن مانع ایجاد کرده باشد مانند هایمن کاملا مسدود که نوعی اختلال مادرزادی محسوب می شود، می تواند باعث دیسپارونی(مقاربت دردناک) شده و سپس حین دخول به زخم و خونریزی بیانجامد.
 6. واژینیسموس: وضعیتی که در آن عضلات داخلی یا اطراف واژن حین دخول به شکلی غیرارادی به شدت منقبض می شوند. انقباضات مانع از دخول راحت شده و چنانچه همسر اصرار به وارد اوردن فشار برای دخول داشته باشد منجر به بروز جراحات می شود.

تشخیص و درمان زخم شدن واژن هنگام دخول

اگر در حین یا بعد از رابطه جنسی دچار عارضه های موضعی و یا درد می شوید از پزشک و متخصص مراقبت های بهداشتی و جنسی مشاوره دریافت کنید. آن ها سعی می کنند علت مشکل را پیدا کرده و در صورت نیاز درمان مناسب را پیشنهاد بدهند. اجازه ندهید احساس شرم و خجالت شما را از دریافت پاسخ صادقانه و بررسی مساله توسط پزشک باز دارد. سوالات شما سرنخ هایی را در مورد علت زخم و درد شما ارائه می دهند.

در صورت نیاز با معاینه لگن، پزشک می تواند علائم تحریک پوست، عفونت یا مشکلات آناتومیک را بررسی کند. او همچنین ممکن است سعی کند با اعمال فشار ملایم به اندام تناسلی و عضلات لگن دردهای احتمالی شما را مشخص کند. معاینه بصری واژن با استفاده از ابزاری به نام اسپکولوم برای جدا کردن دیواره های واژن نیز به طور معمول انجام می شود.

1- درمان های پزشکی زخم شدن واژن هنگام دخول

گزینه های درمانی بسته به علت درد متفاوت خواهد بود. اگر عفونت یا شرایط پزشکی علت ایجاد زخم واژن باشد، درمان های دارویی مشکل شما را حل می کند. به طور مثال اگر درد، ترشحات واژن غیرمعمول، خارش یا زخم در اطراف اندام تناسلی خود دارید درمان برفک یا سندرم مقاربتی را توصیه می کنند و در صورتی که علت زخم به خشکی واژن شما مرتبط باشد ممکن است به شما توصیه شود که از یک روان کننده مناسب استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که از یک محصول مبتنی بر آب استفاده کنید. زیرا روان کننده های روغنی می توانند به کاندوم های مصرفی شما آسیب برسانند و اگر آلرژی یا سوزش در اطراف اندام تناسلی خود داشته باشید آن ها را بی اثر می کنند. سپس توصیه می شود در استفاده از محصولاتی که می توانند باعث ایجاد این مشکلات شوند محتاط باشید. مشاور یا درمانگر جنسی نیز گزینه دیگری برای کمک کردن هستند. پزشک عمومی یا کلینیک سلامت جنسی می تواند شما را به یکی از آن ها ارجاع دهد.

تغییر داروهای مصرفی برای رفع مشکلات روانکاری نیز ممکن است علائم شما را از بین ببرد. برای بسیاری از زنان با پایان یافتن سیکل قاعدگی، دیسپارونی به دلیل روانکاری ناکافی ناشی از سطوح پایین استروژن ایجاد می شود که اغلب می تواند با استعمال استروژن موضعی که مستقیماً به واژن وارد می شود، درمان شود.

2-درمان غیر دارویی زخم شدن واژن هنگام دخول

برخی از درمان های غیر دارویی نیز در رفع معضلات واژینال موثر هستند. درمان هایی چون حساسیت زدایی و تمرینات آرام سازی واژن را یاد می گیرید که می تواند درد و ایجاد زخم را کاهش دهد. اگر شما و همسر به دلیل مقاربت دردناک از صمیمیت اجتناب کرده باشید برای بهبود ارتباط و بازگرداندن صمیمیت زناشویی نیز به کمک نیاز خواهید داشت. صحبت با یک مشاور یا درمانگر جنسی می تواند به حل این مشکلات کمک می کند. درمان شناختی رفتاری همچنین می تواند در تغییر الگوها و رفتارهای افکار منفی مفید باشد.

مشاوره با متخصصین رابطه جنسی در صورتی که رابطه جنسی برای مدتی دردناک بوده باشد و حتی پس از درمان نیز پاسخ عاطفی منفی به تحریک جنسی داشته باشید راهنمایی های مفیدی برای شروع خوب برای رابطه بدون آسیب جسمی ارایه می دهند. از جمله انجام پوزیشن های جنسی متفاوت تر برای کاهش درد و آسیب و ایجاد تنوع بیشتر.

3-تغییر شیوه زندگی و استفاده از درمان های خانگی

برای کمک به کاهش درد و زخم حین رابطه جنسی مانند تغییر موقعیت های جنسی می تواند کمک کننده باشد. اگر در حین دخول درد و اصطحکاک زیادی تجربه می کنید از موقعیت های متنوعی مانند قرار گرفتن در بالا برای برقراری رابطه استفاده کنید. در این موقعیت، می توانید نفوذ را تا عمقی تنظیم کنید که احساس خوبی به شما بدهد. در مورد اینکه چه چیزهایی حس خوبی دارند و چه چیزهایی ندارند صحبت کنید. اگر نیاز دارید که همسر آهسته پیش برود، او را در جریان بگذارید. عجله نکنید.

پیش نوازی طولانی تر می تواند به تحریک و روانکاری طبیعی و کافی شما کمک کند. با ایجاد تأخیر در نفوذ تا زمانی که کاملاً برانگیخته شوید اسیب های پوستی و موضعی را کاهش دهید. از روان کننده ها استفاده کنید. یک روان کننده شخصی می تواند رابطه جنسی را راحت تر کند. مارک های مختلف را امتحان کنید تا زمانی که برند مناسب خود را پیدا کنید. تا زمان بهبودی زخم ایجاد شده دخول را کاهش داده و یا متوقف کنید. بهتر است راه های دیگری برای صمیمیت پیدا کنید.

سخن آخر

تهیه فهرستی از موارد زیر مانند سابقه مشکلات جنسی از جمله اینکه از چه زمانی شروع شده است و در چه شرایطی رخ می دهد و یا تشدید می شود در تشخیص بهتر مساله موثر است. اطلاعات کلیدی پزشکی شما مانند شرایطی که سابق بر این برای آن تحت درمان قرار گرفته اید، همه داروهای مصرفی، ویتامین ها یا سایر مکمل هایی که میخورید، میزان دوز مصرفی همگی اطلاعاتی است که باید به پزشک خود منتقل کنید.دریافت مراقبت های بهداشتی، اولین گام برای حل انواع مقاربت های دردناک از جمله زحم در هنگام دخول است. پزشک یا مشکل را تشخیص داده و درمان می کند یا شما را به متخصص مربوطه ارجاع می دهد. برخی از زنانی که مقاربت دردناک دارند در حین معاینه لگن نیز احساس ناراحتی می کنند. اگر خیلی دردناک باشد می توانید آزمایش را متوقف کنید و از روش های دیگر که به دلایل خاصی برای مقاربت دردناک مشکوک مورد استفاده قرار می گیرند مانند سونوگرافی لگن بهره ببرید.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار