گوناگون

ابتلا به ام اس در کشورهای شمالی بیشتر است

ابتلا به ام اس در کشورهای شمالی بیشتر است

پارسینه: در کشورهای شمالی به دلیل وجود متخصصان مغز و اعصاب و مراقبت‌های بهداشتی افراد بیشتری به ام اس مبتلا می‌شوند.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که ممکن است در کشورهای جنوبی به دلیل ناتوانی در مراقبت‌های بهداشتی افراد کمتری به بیماری ام اس مبتلا شده باشند.

دکتر «دینا سایلور»، محقق در این زمینه گفت:" با وجود سطوح پایین‌تر هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی، افراد ممکن است دسترسی کمتری به متخصصان مغز و اعصاب داشته باشند که تخصص تشخیص ام‌اس و اسکن‌های MRI لازم برای تشخیص را دارند".

محققان داده‌های مطالعات را برای تعیین نرخ فعلی ام اس در ۲۰۳ کشور و منطقه تجزیه و تحلیل کردند. آن‌ها کشور‌ها را به مناطق جهان و بر اساس سطح درآمد گروه بندی کردند.

آن‌ها دریافتند که در کشور‌های با درآمد بالا، به طور متوسط از هر ۱۰۰ هزار نفر، ۴۶ نفر مبتلا به ام اس هستند، در حالی که در کشور‌های کم درآمد، این رقم ۱۰ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر هستند. در کشور‌های پردرآمد، سرانه هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی ۲۸۰۵ دلار بود. این رقم در کشور‌های کم درآمد به میزان قابل توجهی کمتر بود و به ۴۵ دلار رسید.

این تیم همچنین سرانه تولید ناخالص داخلی، سرانه هزینه‌های سلامت جاری، سطح درآمد، در دسترس بودن اسکن‌های مغزی برای تشخیص ام‌اس، تعداد سرانه متخصصان مغز و اعصاب و مراقبت‌های بهداشتی همگانی را برای هر یک از مناطق مورد بررسی قرار دادند.

محققان دریافتند هزینه مراقبت‌های بهداشتی و عرض جغرافیایی ارتباط قوی‌ای با نرخ ابتلاء به بیماری ام اس دارد.به ازای افزایش هر یک انحراف معیار استاندارد در هزینه سرانه سلامت، شیوع ام اس در یک کشور ۰.۴۹ افزایش یافت؛ و با افزایش هر یک انحراف معیار در عرض جغرافیایی، شیوع MS در یک کشور ۰.۶۵ افزایش یافت.

به گفته محققان، سرمایه گذاری بیشتر در مراقبت‌های بهداشتی ممکن است منجر به گزارش قوی‌تر از میزان ام اس شود.

منبع: هلث دی نیوز

منبع: باشگاه خبرنگاران

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار