گوناگون

رابطه جنسی بعد از درمان زگیل تناسلی

رابطه جنسی بعد از درمان زگیل تناسلی

پارسینه: رابطه جنسی بعد از درمان زگیل تناسلی به چه صورت ادامه می یابد؟ با ما همراه باشید تا نکاتی را در این باره بررسی کنیم.

رابطه جنسی دهانی، مقعدی و واژینالی مهمترین روشهای انتقال زگیل تناسلی هستند. کسانی که به ویروس پاپیلومای انسانی (اچ پی وی) مبتلا هستند، در صورت داشتن رابطه جنسی، ویروس زگیل را به همسر خود نیز انتقال می دهند. سوال اکثر بیماران این است که آیا بعد از درمان HPV می توانند رابطه زناشویی خود را دوباره شروع کنند یا نه. ما در این مقاله به این سوال مهم پاسخ داده ایم.

اگر زگیل تناسلی دارید، ممکن است به شما توصیه شود که در حین درمان از رابطه جنسی اجتناب کنید. اگر رابطه جنسی دارید، مطمئن شوید که زگیل ها با کاندوم پوشانده شده اند. حتی پس از از بین رفتن زگیل ها، این ناحیه از پوست باید با کاندوم پوشانده شود. در نظر داشته باشید HPV عمدتا از طریق تماس مستقیم پوست با پوست در حین فعالیت جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی منتقل می شود. مادامی که ویروس در بدن شماست ناقل هستید. استفاده از کاندوم تنها احتمال انتقال HPV را تا حدود ۷۰ درصد کاهش می دهد.

هوشمند خرید کن!! | امیزفیت مدل Bip U Pro
میخوای تو امتحانات 20 بگیری؟ رایگان ثبت‌نام کن!

آیا زگیل تناسلی خطرناک است؟

زگیل تناسلی انواع مختلفی دارد که برخی از آنها کم خطر و برخی دیگر پرخطر هستند و می توانند باعث سرطان دهانه رحم شوند. معمولا تیپ های ۱۶ و ۱۸ این ویروس جزء انواع زگیل تناسلی کشنده به حساب می آیند.ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم و مرگ زنان در صورت ابتلا به این تیپها بالا است. اما با شناسایی به موقع ویروس اچ پی وی می توان خطر مرگ در اثر این ویروس را بطور قابل ملاحظه ای کاهش داد.

آیا زگیل تناسلی درمان دارد؟

به گفته خانم دکتر صفورا فرخی پور، جراح و متخصص زنان و زایمان، سیستم ایمنی بدن تنها راه از بین رفتن ویروس پاپیلومای انسانی است. زائده هایی که این ویروس ایجاد می کند و زگیل نامیده می شوند را می توان با استفاده از روشهای درمانی زیر بهبود بخشید:

 • کرایو تراپی (منجمد کردن)
 • لیزر زگیل تناسلی
 • پلاسما تراپی زگیل تناسلی
 • سوزاندن زگیل تناسلی
 • پمادها یا محلول های شیمایی مخصوص
 • جراحی و برداشتن زگیل های خیلی بزرگ

پزشک با توجه به تعداد، اندازه و محل زگیل تصمیم می گیرد که چه روشی برای درمان زگیل تناسلی تان بهتر است.

راه های انتقال ویروس

ویروس زگیل تناسلی می تواند از راه تماس پوستی با واژن یا برقراری رابطه جنسی دهانی منتقل شود؛ یعنی راه های انتقال این ویروس شامل موارد زیر است:

 • تماس آلت جنسی با واژن
 • تماس آلت جنسی با مقعد
 • تماس دستگاه تناسلی با دهان

بعد از درمان زگیل تناسلی می توانم رابطه داشته باشم؟

این موضوع بستگی به این دارد که در چه مرحله ای از درمان هستید. اگر زگیل فعال دارید، رابطه جنسی باعث انتقال زگیل به همسرتان نیز می شود. در صورتی که به یکی از روشهای بالا به تازگی زگیل تان را برداشته اید و هنوز زخم های آن خوب نشده است هم نمی توانید رابطه جنسی داشته باشید.برای شروع رابطه جنسی باید ۱ تا ۳ هفته صبر کنید تا زخم های زگیل کاملا از بین بروند. بهترین کار این است که بعد از بهبود زخم های به جا مانده از برداشتن زگیل با پزشک خود مشورت کنید تا متوجه شوید که زمان برقراری رابطه جنسی تان رسیده است یا نه.

رابطه جنسی بعد از کرایو زگیل تناسلی در زنان

پس از درمان زگیل های واژن یا دهانه رحم، به موارد زیر توجه نمایید:

 • ممکن است برای ۱-۳ هفته، ترشح واژینال آبکی داشته باشید.
 • به مدت ۲ تا ۳ هفته باید به جای تامپون از دستمال های بهداشتی استفاده نمایید.
 • تا زمان بهبودی ناحیه تحت درمان، معمولاً طی ۱ تا ۳ هفته، از برقراری رابطه جنسی با دخول یا دوش گرفتن خودداری کنید.

رابطه جنسی بعد از کرایو زگیل تناسلی در مردان

مردانی که تحت درمان زگیل های تناسلی در ناحیه آلت، بیضه یا مجرای ادرار قرار می گیرند، باید تا زمان بهبودی ناحیه تحت درمان و از بین رفتن درد، از برقراری رابطه جنسی با دخول خودداری کنند که معمولاً، بسته به اندازه محدوده تحت درمان، ۱ تا ۳ هفته طول می کشد.

منبع: ویرگول

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار