گوناگون

علائمی که پیش بینی کننده طلاق هستند

علائمی که پیش بینی کننده طلاق هستند

پارسینه: روانشناسی به نام دکتر جان گاتمن می‌تواند پایان رابطه‌ها را پیش بینی کند. پیش گویی‌های او بر پایه مشاهده بحث و جدال آن هاست. او پس از سال‌ها مطالعه و تحقیق درباره روابط زوجین دریافته است زوج‌های که از هم جدا می‌شوند به ۴ روش با هم بحث می‌کنند که دکتر گاتمن آن‌ها را ۴ سوارکار آخرالزمانی عشق نامیده است. علائمی که به گفته دکتر جان گاتمن پیش بینی کننده طلاق هستند را در ادامه بخوانید.


روانشناسی به نام دکتر جان گاتمن می‌تواند پایان رابطه‌ها را پیش بینی کند. پیش گویی‌های او بر پایه مشاهده بحث و جدال آن هاست. او پس از سال‌ها مطالعه و تحقیق درباره روابط زوجین دریافته است زوج‌های که از هم جدا می‌شوند به ۴ روش با هم بحث می‌کنند که دکتر گاتمن آن‌ها را ۴ سوارکار آخرالزمانی عشق نامیده است. علائمی که به گفته دکتر جان گاتمن پیش بینی کننده طلاق هستند را در ادامه بخوانید.

انتقاد کردن

انتقاد کردن یکی از شیوه‌های رفتار در مقابل مشکلی است که شامل حمله کردن و سرزنش کردن یک فرد دیگر می‌شود. وقتی از همسرتان انتقاد می‌کنید در واقع می‌خواهید بگویید او مشکل بزرگی دارد که قابل تغییر نیست. به خصوص زمانی که از کلمات همیشه یا هیچوقت استفاده می‌کنید. با این کار به او احساس حمله و نپذیرفتن دست می‌دهد در نتیجه رفتار دفاعی از خودش نشان می‌دهد. اگر همیشه از جملات "تو هیچوقت اهمیت ندادی" یا "همیشه خودخواه بودی" استفاده می‌کنید یک انتقادگر هستید. برای تغییر این رفتار دکتر جان گاتمن این کار‌ها را پیشنهاد می‌کند:

وضعیت را بدون هیچ قضاوتی توضیح بدهید و کلمات همیشه و هرگز را حذف کنید.

احساس تان را واضح و روشن شرح بدهید.

چیزی که نیاز دارید را از او درخواست کنید.

تحقیر کردن

دکتر گاتمن در ۴ دهه تحقیقاتش دریافته است که تحقیر کردن اولین پیش بینی کننده طلاق است. وقتی با تحقیر حرف بزنید هدف بی احترامی کردن به همسرتان است. اگر همیشه با حالت طعنه، تمسخر و چرخاندن چشم‌ها حرف می‌زنید پس شک نکنید که یک تحقیر کننده ماهر هستید. این کار شما به همسرتان احساس بی ارزشی و ناچیز بودن می‌دهد و به قدری تاثیرش قوی است که سیستم ایمنی بدن او را تضعیف می‌کند. و، اما راه حل این مشکل چیست:

وقتی با هم بحث می‌کنید باید هر دو کمتر از حرف‌ها و نظرات توهین آمیز استفاده کنید.

فرهنگ قدردانی را در رابطه بسازید. زوج‌ها زمانی تحقیر می‌کنند که روی ویژگی‌هایی که در مورد همسرشان دوست ندارند تمرکز می‌کنند. روی نکات مثبت او تمرکز کنید و هر چیزی که از آن قدردان هستید را هر روز روی کاغذ بنویسید.

دفاع از خود

سومین علامت دفاع از خود است که واکنشی در مقابل انتقاد است. با دفاع در واقع عذر و بهانه می‌آورید و نقش یک قربانی را بازی می‌کنید. گاهی اوقات نیز همسرتان را سرزنش می‌کنید. این کار نه تنها مفید نیست بلکه به رابطه آسیب نیز می‌رساند، زیرا با این کار نشان می‌دهید که نگرانی‌های همسرتان را جدی نمی‌گیرید و نمی‌خواهید مسئولیت کار‌های تان را به عهده بگیرید.

اگر دام از جمله‌های " من کاری نکردم" یا "تقصیر من نیست" استفاده می‌کنید یکی از افرادی هستید که همیشه از خود دفاع می‌کنید. اگر می‌خواهید این رفتار خود را تغییر دهید به توصیه‌های دکتر گاتمن عمل کنید:

وقت بگذارید و به حرف‌های همسرتان گوش بدهید.

مسئولیت پذیر باشید.

گاهی اوقات صادقانه معذرت خواهی کنید.

دیوار کشیدن

زمانی دو نفر بین خود دیوار می‌کشند که از بحث کردن خودداری می‌کنند، هیچ تلاشی برای شروع دوباره بحث نمی‌کنند و هم از نظر عاطفی و هم فیزیکی از هم فاصله می‌گیرند. با دیوار کشیدن در همسرتان احساس طرد شدن ایجاد می‌کنید. اگر هنگام بحث کردن از او دور می‌شوید و خودتان را به کار دیگری مشغول می‌کنید در واقع می‌خواهید بین خود دیوار بکشید. نگران نباشید برای راه حل این توصیه‌ها را از دکتر گاتمن عملی کنید:

برای رسیدگی به یک مشکل ابتدا چند نفس عمیق بکشید و افکارتان را جمع کنید. به همسرتان بگویید که چند لحظه فرصت می‌خواهید و زمانی که آمادگی دارید بحث را ادامه دهید. بااین کار به همسرتان نشان می‌دهید که به رابطه اهمیت می‌دهید و او را نادیده نمی‌گیرید.
منبع:بدونیم

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار