گوناگون

اگر مدفوع کردن برایتان دردناک است بخوانید

اگر مدفوع کردن برایتان دردناک است بخوانید

پارسینه: احساس درد هنگام اجابت مزاج رایج است و متاسفانه بسیاری از زنان از بیان علایم خود در این مورد خجالت می‌کشد و گزارش نداده و کمتر درمان می‌شوند، ولی باید بدانید که این مشکل غیر معمول نیست

احساس درد هنگام اجابت مزاج رایج است و متاسفانه بسیاری از زنان از بیان علایم خود در این مورد خجالت می‌کشد و گزارش نداده و کمتر درمان می‌شوند، ولی باید بدانید که این مشکل غیر معمول نیست

آیا شما با اجابت مزاج مشکل دارید؟ آیا مدفوع کردن برایتان دردناک است؟

به گفته دکتر رابیا دی لاتور Rabia De Latour متخصص دستگاه گوارش و استادیار پزشکی مرکز لامت لانگون، این مشکل رایج است و متاسفانه بسیاری از زنان از بیان علایم خود در این مورد خجالت می‌کشد و گزارش نداده و کمتر درمان می‌شوند، ولی باید بدانید که این مشکل غیر معمول نیست.

هموروئید باعث درد هنگام مدفوع کردن می‌شود
دو نوع هموروئید hemorrhoids وجوددارد: داخلی و خارجی. هموروئید رگی است که داخل روده بزرگ شما وجود دارد و ورم می‌کند.

اغلب دلایل ایجاد هموروئید افزایش وزن و بارداری است که هر دو باعث افزاش فشار و استرس زیادی بر رگ‌ها می‌شوند. هنگامی که فشار در این ناحیه زیاد می‌شود عروش نازک دیواره رکتوم ورم می‌کنند.

هموروئید داخلی با وجود خونریزی، ولی دردناک نیست، ولی هموروئید خارجی که در دهانه مقعد ایجاد می‌شود به شدت دردناک است و ایجاد خارش می‌کند.

کلید پیشگیری از هموروئید حفظ وزن سالم است، جلوگیری از افزایش وزن سریع و مصرف فیبر زیاد در رژیم غذایی مانع از ایجاد هموروئید می‌شود. هموروئید معمولا خطرناک نیست و با کرم‌های موضعی می‌توان علایمش را رفع کرد.

درد هنگام اجابت مزاج به دلیل پارگی در مقعد

پارگی یا شکاف در پوست مقعد می‌تواند دردناک باشد. این شکاف ممکن است به دلیل یبوست، رابطه جنسی مقعدی، زایمان واژینال یا تنقیه ایجاد شود.

اگر در حین مدفوع یا بعد از آن درد داشتید، خون روشن روی مدفوعتان یا روی کاغذ توالت دیدید یا می‌توانید شکافی روی پوست اطراف مقعد مشاهده کنید یعنی دچار پارگی مقعد شده اید. بهترین راه برای پیشگیری از ایجاد شکاف و ارکی دوباره مصرف فیبر زیاد است تا حرکات روده تان راحت‌تر شود.

یبوست
دستمال توالت

یبوست معمولا به دلیل رژیم غذایی و مصرف فیبر یا آب کم بوجود می‌آید. اگر آب بدنتان کم باشد روده بزرگ آب مدفوع را جذب می‌کند بنابراین دچار یبوست شده و عبور مدفوع از کانال مقعدی سخت و دردناک می‌شود.

راه حل این مشکل استفاده از فیبر، آب زیاد و مسهل است.

درد هنگام مدفوع کردن به دلیل پروستیت

پروستیت Proctitis به التهاب رکتوم گفته می‌شود. این بیماری می‌تواند ناشی از کولیت اولسراتیو ulcerative colitis یا بیماری کرون باشد (هر دو بیماری التهابی روده هستند) بیماری‌های منتقله از راه جنسی مانند سفلیس و کلامیدیا هم می‌تواند منجر به پروستیت شود.

رکتوم آخرین بخش از روده بزرگ قبل از مقعد است بنابراین وقتی ملتهب شود عبور مدفوع از آن سخت می‌شود. درمان آن بستگی به علت بیماری دارد و معمولا با دارو‌های ضد التهاب رفع می‌شود، ولی اگر مشکل به دلیل عفونت ایجاد شده باشد اغلب با آنتی بیوتیک درمان می‌شود.

بیماری التهابی روده باعث درد هنگام اجابت مزاج می‌شود
اگر مبتلا به کولیت اولسراتیو، بیماری کورون یا حتی سندرم روده تحریک پذیر هستید ممکن است اسهال بیش از حد داشته باشید و همینن جریان ثابت از کانال مقعد منجر به درد و تحریک می‌شود و در صورت ابسه کردن مقعد بسیار دردناک خواهد شد.

اجابت مزاجتان زیاد است
هر فردی گاهی مبتلا به اسهال می‌شود و اگر مدتی است که حرکات روده‌ای زیادی دارید و به طور مدام مقعد را تمیز می‌کنید ممکن است باعث ایجاد تحریک و حساسیت شود بنابراین برای تمیز کردن مقعد باید بی نهایت با ملایمت رفتار کنید.

اندومتریوز
اگر در طول سیکل قاعدگی حرکات دردناک روده را تجربه کنید ممکن است نشانه‌ای از اندومتریوز endometriosis باشد که در این صورت باید به متخصص زنان مراجعه نمایید. برخی از زنان به صورت نادر بافت اندومترشان وارد کانال رودهبزرگ می‌شود که باعث ایجاد درد و خونریزی خواهد شد.

رابطه جنسی مقعدی
اگر به تازگی رابطه جنسی مقعدی داشته اید ممکن است به دلیل جراحت ایجاد شده هنگام مدفوع احساس درد و سوزش داشته باشید.

یا اگر رابطه جنسی محافظت نشده از مقعد داشته باشید ممکن است به بیماری جنسی مقعدی مبتلا شده باشید که با بیماری التهابی روده اشتباه می‌شود. کلامیدیا و سفلیس می‌توانند منجر به التهاب موضعی مقعد شوند.

زگیل تناسلی، سرطان مقعد یا رکتوم
اگر دلیل درد هنگام اجابت مزاج شما یکی از موارد بالا نیاشد ممکن است به دلیل سرطان ایجاد شده باشد. اخیرا این بیماری در آمریکا افراد جوان‌تر حدود ۳۰ سال را هم مبتلا می‌کند. باید بدانید ویروس HPV یا تبخال تناسلی علاوه بر سرطان دهانه رحم می‌تواند منجر به سرطان مقعد شود؛ بنابراین اگر همراه با درد مقعد با کاهش وزن قابل توجه روبرو بودید احتمال ابتلا به سرطان در شما وجود دارد.

منبع: سیمرغ

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار