گوناگون

از مضرات شکستن قولنج چه میدانید؟

از مضرات شکستن قولنج چه میدانید؟

پارسینه: شکستن قولنج یک سری مضراتی دارد که باید بداند. بسیاری از متخصصان براین باورند قولنج شکستن یا همان خم کردن مفاصل تنها برای افرادی خطرناک است که دچار مشکلات مفصلی و درد‌های مزمن استخوانی ـ. عضلانی هستند. دکتر حمزه‌زاده در این باره می‌گوید:


شکستن قولنج یک سری مضراتی دارد که باید بداند. بسیاری از متخصصان براین باورند قولنج شکستن یا همان خم کردن مفاصل تنها برای افرادی خطرناک است که دچار مشکلات مفصلی و درد‌های مزمن استخوانی ـ. عضلانی هستند. دکتر حمزه‌زاده در این باره می‌گوید:

براساس بسیاری از بررسی ها، خم کردن مفاصل انگشتان، گردن، کمر و… و شکستن قولنج‌شان تقریبا هیچ ضرری برای افراد سالم ندارد و آسیبی به مفاصل، مهره‌های گردن، کمر و استخوان‌ها وارد نمی‌کند. حتی هیچ پژوهش علمی موثقی در رابطه با شکستن قولنج و ابتلا به آرتروز وجود ندارد.

البته کم نیستند متخصصان سرشناسی که بی‌خطر بودن شکستن قولنج را در طولانی مدت رد می‌کنند و بر این باورند شکستن قولنج برای بعضی‌ها با آسیب‌هایی همراه است، چون فرد برای رسیدن به صدای خوشایند ناشی از آن گاهی فشار زیادی به مفاصل وارد می‌کنند و به آن‌ها صدمه می‌زند.

با این حساب اگر شما هم جزو افرادی هستید که عادت به شکستن قولنج دارید و گاهی اوقات این فشار به حدی است که دچار درد می‌شوید، باید این عادت را برای همیشه کنار بگذارید. حتی اگر مدام از اطرافیانتان می‌خواهید قولنج کمرتان را با دست یا حتی پا بشکنند باید خیلی زود این عادت را ترک کنید، چون این کار می‌تواند به بروز آسیب‌های ستون فقرات.

از مضرات شکستن قولنج چه میدانید؟

درد‌های مفصلی در ناحیه کمر، گردن، سردرد، تاری دید و… منجر شود. در طی حرکت دادن اندام‌ها و استخوان‌های بدن، امکان دارد صدا‌هایی شنیده شود که این صدا‌ها به علت فشار منفی‌ای است که در داخل مفصل ایجاد می‌شود و نام علمی این صدا‌ها را هاپینگ می‌گویند. وقتی فشار منفی ایجاد می‌شود.

در داخل مفصل فضای اضافه‌ای به وجود می‌آید و برای اینکه این فضا پر شود، مایع درون کپسول مفصلی به گاز تبدیل می‌شود که معمولا این گاز CO۲ می‌باشد. تبدیل این مایع به گاز باعث ایجاد صدایی می‌شود که آن را اصطلاحا ها‌پینگ یا شکستن قولنج می‌گویند، البته در منابع و متون معتبر علمی از قولنج نام برده نشده است.
منبع: ایران ناز

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار