گوناگون

باور‌های غلط و حقایقی که درباره افسردگی باید بدانید

باور‌های غلط و حقایقی که درباره افسردگی باید بدانید

پارسینه: افرادی که مبتلا به افسردگی هستند ممکن است فکر کنند هیچ امیدی برای زندگی بهتر وجود ندارد. این نا امیدی بخشی از بیماری است نه واقعیت

افرادی که مبتلا به افسردگی هستند ممکن است فکر کنند هیچ امیدی برای زندگی بهتر وجود ندارد. این نا امیدی بخشی از بیماری است نه واقعیت


همه افراد پس از حوادث ناگوار زندگی احساس ناراحتی و ناامیدی می‌کنند، ولی به این ناراحتی‌های گذرا افسردگی بالینی نمی‌گویند. ناراحتی بعد از مرگ، طلاق، از دست دادن شغل یا تشخیص یک مشکل جدی سلامتی، طبیع است. یک سرنخ برای شروع درمان نیاز است: ناراحتی و غم دائمی و هر روزه شده و در اغلب مواقع روز احساس ناراحتی داشته باشید.

افرادی که مبتلا به افسردگی هستند ممکن است فکر کنند هیچ امیدی برای زندگی بهتر وجود ندارد. این نا امیدی بخشی از بیماری است نه واقعیت. با درمان به تدریج افکار مثبت را جایگزین افکار منفی می‌کنیم. خواب و اشتهاب بهبود پیدا کرده و خلق و خوی فرد افسرده بهتر می‌شود و با روان درمانی مهارت‌های مقابله‌ای با فشار‌های زندگی را می‌آموزید.

کار زیاد افسردگی را مغلوب می‌کند

تقریبا در هر لحظه افسردگی روی یک ششم افراد در برهه‌ای از زندگی تاثیر می‌گذارد بنابراین حقایق و باور‌های غلطی در مورد این بیماری در بین مردم رایج است. مثلا تصور می‌کنند کار زیاد می‌تواند بر بسیاری از ناراحتی‌ها غلبه کند، ولی کار بیش از احد می‌تواند نشانه‌ای از افسردگی بالینی به خصوص در مردان باشد.

این بیماری واقعی نیست؟

افسردگی یک بیماری جدی پزشکی است و علت اصلی ناتوانی در بزرگسالان آمریکایی محسوب می‌شود. اما هنوز هم با ناراحتی‌های عادی اشتباه می‌گیرند. در افراد افسرده، مدار‌های عصبی که در قسمت خلق و خوی مغز واقع شده اند به صورت غیر طبیعی عمل می‌کنند.

مردان افسردگی نمی‌گیرند؟
شاید نزدیکان یک مرد افسرده حتی پزشکش نتوانند افسردگی او را تشخیص دهند. علت آن این است که مردان نسبت به زنان، کمتر در مورد احساساتشان صحبت می‌کنند و برخی از مردان افسرده، ناراحتی و غم خود را بروز نمی‌دهند. در عوض تحریک پذیر، عصبانی و بی قرار می‌شوند. برخی ممکن است به دیگران سخت بگیرند و بخی با رفتار بی پروا نوشیدن الکل یا مصرف مواد مخدر با افسردگی خود کنار می‌آیند.

افسردگی فقط دلسوزی برای خود است؟

فرهنگ ما قدرت و استقامت فکری را ستایش کرده و روی هر کسی که خلاف آن باشد برچسب می‌زند. ولی افرادی که افسردگی بالینی دارند تنبل نیستند یا برای خودشان احساس ناراحتی ندارند و نمی‌توانند افسردگی را از خود دور کنند. افسردگی یک بیماری بالینی است که با تغییرات ایجاد شده در مغز مرتبط است و مانند سایر بیماری نیاز به درمان مناسب برای بهبود دارد.

هر کسی می‌تواند افسرده شود

چه شاعر باشی یا ورزشکار، خجالتی یا برونگرا، هر کسی از هر قومیتی ممکن است دچار افسردگی شود. این بیماری در زنان دو برابر بیشتر از مردان است، ولی شاید دلیل این آمار برای این باشد که زنان بیشتر به دنبال درمان این بیماری می‌روند. افسردگی برای اولین بار در اواخر نوجوانی و ۲۰ سالگی دیده می‌شود، ولی در هر سنی می‌تواند رشد کند. گاهی اوقات تجربه‌های شخصی ممکن است موجب افسردگی در افرادی شود که مستعد این بیماری هستند.

افسردگی به آرامی رشد می‌کند

افسردگی می‌تواند به تدریج افزایش پیدا کند بنابراین تشخیص آن را نسبت به بیماری‌هایی که به یکباره ایجاد میشوند، سخت‌تر می‌کند و ناگهان یک روز بد همه چیز را به هم ریخته و شما را از کار، درس یا مکان‌های اجتماعی دور می‌کند. این بیماری سال‌ها به صورت مزمن و کم کم رشد کرده و به یکباره شما را تضعیف می‌کند. معمولا افراد پس از شروع درمان در عرض ۴ تا ۶ هفته بهبود قابل ملاحظه‌ای پیدا می‌کنند.

آیا تنها راه درمان افسردگی دارو است؟

دارو تنها یکی از روش‌های درمانی افسردگی است و دکترتان ممکن است در برخی موارد لزومی برای تجویز دارو نبیند گرچه اغلب برای درمان افسردگی می‌توان از دارو استفاده نمود که البته در زمان مناسب باید مصرف آن را کنار بگذارید.

آیا افراد افسرد ه. زیاد گریه می‌کنند؟

همیشه این گونه نیست برخی افراد افسرده عمیقا غمگین می‌شوند، ولی گریه نمی‌کنند در عوض احساس پوچی، بی ارزشی و بی فایده بودن به آن‌ها دست می‌دهد و مانع از تلاششان برای رسیدن به کمال شده و خانواده‌ها عوارض زیادی را از این مشکل متحمل می‌شوند.

سابقه خانوادگی نقش زیادی در افسردگی ندارد

افرادی که سابقه خانوادگی افسردگی دارند به احتمال بیشتری مبتلا به افسردگی خواهند شد، ولی حتمی نیست بنابراین باید با مشاهده اولین علایم افسردگی سریعا اقدامات لاطم مثل کاهش استری، ورزش و مراجعه به مشاور را انجام دهید.

آیا افسردگی بخشی از روند افزایش سن است؟

اغلب مردم چالش پیری را بدون افسردگی طی می‌کنند. افراد سالمند ممکن است غم و انده خود را پنهان کنند یا علایم متفاوتی داشته باشند مثلا دیگر طعم غذا را حس نکنند، دردشان بیشتر شود یا الگوی خوابشان تغییر کند. مشکلات پزشکی در افراد سالمند از قبیل: حمله قلبی یا جراحی می‌تواند افسردگی آن‌ها را بیشتر کند.

افسردگی در سالمندان روی حافظه تاثیر می‌گذارد

افسردگی در سالمندان می‌تواند عامل اصلی مشکلات حافظه، سردرگمی و در برخی موارد توهمات باشد که مراقبین و پزشکان ممکن است این علایم را با مشکلات زوال عقل یا کم شدن حافظه بر اثر افزایش سن، اشتباه بگیرند. روان درمان نقش مهمی در درمان افسردگی سالمندان دارد

صحبت کردن همه چیز را بدتر می‌کند؟

قبلا به افراد توصیه می‌شد که با صحبت نکردن در مورد مشکلشان، آن را بهتر حل می‌کنند. امروزه شواهدی وجود دارد که بحث هدف دار با یک حرفه‌ای می‌تواند همه چیز را بهتر کند. الگو‌های روان درمانی افسردگی منفی، احساسات ناخودآگاه یا مشکلات ارتباطی به درمان افسردگی کمک می‌کندو

تفکر مثبت به درمان افسردگی کمک می‌کند

یکی از قدیمی‌ترین توصیه‌ها برای درمان افسردگی برجسته کردننکات مثبت است. رفتار‌ها و تفکرات مثبت باید جایگزین تفکرات منفی گرایانه فرد افسرده شود. این روش برای بسیاری از افراد موثر واقع می‌شود.

ورزش برای درمان افسردگی خوب است

مطالعات نشان می‌دهد که ورزش منظم و شدید می‌تواند نشانه‌های افسردگی را در افرادی که مبتلا به افسردگی خفیف و متوسط هستند درست به اندازه دارو بهبود دهد. ورش‌های گروهی به همراه دوستان بهترین اثر را در این زمینه دارند.

درمان افسردگی سخت نیست

تقریبا ۷۰ درصد افرادی که درمان افسردگی را شرع می‌کنند خیلی زود به دارو‌ها واکنش مثبت نشان می‌دهند. البته اغلب بهترین روش درمان افسردگی ترکیبی از دارو و روان درمانی است.
منبع: سیمرغ

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار