گوناگون

درمان عفونت باکتریایی نوزادان با شیر مادر

درمان عفونت باکتریایی نوزادان با شیر مادر

پارسینه: افزایش و تکامل باکتری‌های مقاوم به دارو بزرگترین معضل بهداشتی حال حاضر است. تاثیر این باکتری‌ها در نوزادان، به دلیل ضعف سیستم ایمنی بسیار نگران کننده استافزایش و تکامل باکتری‌های مقاوم به دارو بزرگترین معضل بهداشتی حال حاضر است. تاثیر این باکتری‌ها در نوزادان، به دلیل ضعف سیستم ایمنی بسیار نگران کننده است و بنابر گزارش سازمان جهانی بهداشت، سالانه بیش از ۲۰۰ هزار نوزاد بر اثر عفونت‌هایی که به درمان پاسخ نداده اند از بین می‌روند.

مطالعات دیگری نشان می‌دهد حدود ۴۰ درصد از عفونت‌هایی که در نوزادان رخ می‌دهد، در مقابل دارو مقاوم هستند. باکتری‌های مقاوم به دارو از هر راهی، از پوست گرفته تا مواد غذایی می‌توانند به بدن راه یابند.

به دلیل اهمیت این موضوع، در سراسر جهان تحقیقات گسترده‌ای در مورد باکتری‌های مقاوم به دارو و تاثیر مواد غذایی و محیطی بر این موضوع در حال انجام است.

محققان فنلاندی مطالعات تازه‌ای را در این مورد آغاز کردند. در این مطالعه شیر مادر و مدفوع نوزاد ۱۶ مادر و فرزند مورد بررسی قرار گرفت. محققان با رمزگشایی DNA و ژن‌های باکتریایی در بزرگترین آزمایشگاه توالی یابی DNA دریافتند گرچه ژن‌های مقاوم در برابر دارو از شیر مادر به نوزاد منتقل می‌شوند، ولی قند موجود در شیر مادر، به رشد و افزایش باکتری‌های مفید روده نوزاد کمک می‌کند و تغذیه با شیر مادر حداقل به مدت شش ماه، جمعیت باکتری‌های مقاوم به دارو را در بدن نوزاد به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند.

بر اساس گزارشی از دولت انگلیس، با تکامل و افزایش باکتری‌های مقاوم به دارو و در صورت عدم اتخاذ راهکاری موثر، این باکتری‌ها تا سال ۲۰۵۰ میلادی، سالانه ۱۰ میلیون نفر را در سراسر دنیا از بین می‌برند.

نتایج این مطالعه در نشریه Nature Communications منتشر شده است
منبع: سیمرغ

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار