گوناگون

تاثیر ظاهر و پوشش در مصاحبه کاری و استخدام

تاثیر ظاهر و پوشش در مصاحبه کاری و استخدام

پارسینه:  تاثیرات ظاهر در مصاحبه کاری چیست؟ پوشش در مصاحبه کاری و استخدام چه تاثیری دارد؟ در اینجا با مقاله‌ای درباره کسب و کار، تاثیر لباس پوشیدن در مصاحبه‌های کاری در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

تاثیرات ظاهر در مصاحبه کاری چیست؟ پوشش در مصاحبه کاری و استخدام چه تاثیری دارد؟ در اینجا با مقاله‌ای درباره کسب و کار، تاثیر لباس پوشیدن در مصاحبه‌های کاری در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

در مصاحبه چگونه صحبت کنیم"

حتما می‌دانید که برخورد اول با آدم‌ها تا چه حد حیاتی ست. زمانی که صحبت از روز مصاحبه کاری به میان می‌آید، اولین چیزی که به ذهن مان می‌رسد این است که چه لباسی برای آن روز به تن کنیم؟ در آن روز، نه تنها صحبت‌های شما، بلکه ظاهرتان نیز تاثیر زیادی روی استخدام تان خواهد گذاشت. به بیان دیگر، از مدل لباس گرفته تا رنگی که به تن می‌کنید و … می‌تواند در نتیجه مصاحبه تان تاثیرگذار باشد. در ادامه از یکی از طراحان مشهور مد و فشن، برایس پتیسون «Brice Pattison» خواستیم تا پیشنهاد‌هایی را برای تیپ مناسب برای روز مصاحبه به ما بدهد.

چرا لباسی که باید در روز مصاحبه به تن کنیم، اهمیت زیادی دارد؟

لباسی که شما به تن می‌کنید، در واقع سیگنالی را از شخصیت و طرز فکر و حتی میزان آشنایی تان با فرهنگ و قوانین آن شرکت، به مصاحبه گر منتقل می‌کند؛ بنابراین شما باید با مهارت و دانش کافی، لباسی مناسب را برای روز مصاحبه انتخاب کنید.

بدترین لباسی که برای مصاحبه کاری می‌توان پوشید، چیست؟

شاید احتیاج به گفتن نداشته باشد، زیرا اکثرا می‌دانند که لباس‌های کژوال یا اسپورت برای مصاحبه کاری مناسب نیست، اما بد نیست که بار دیگر یادآوری کنیم که پوشیدن صندل، شلوار‌های برمودا و کلاه‌های اسپورت مانند کپ، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

اگر با قوانین و فرهنگ لباس پوشیدن جایی که می‌خواهیم برای مصاحبه بروم آشنا نباشیم، آیا می‌توانیم تماس بگیریم و از آن‌ها سوال کنیم؟

بهتر است که این کار را نکنیم. با پیشرفت تکنولوژی، شما به سادگی می‌توانید با سرچی ساده در گوگل یا گشتی در شبکه‌های اجتماعی، از محیط آن شرکت، به خصوص فرم لباس آن اطلاعات لازم را به دست آورید.

آیا پیشنهاد دیگری داری؟

بله. به نظرم من لباس‌های تیره بهترین انتخاب برایتان هستند. سعی کنید لباس‌هایی را انتخاب کنید که ساده و به دور از تزییناتی، چون تصاویر گرافیکی، پارگی و… باشند.

در ادامه نکته‌هایی را برایتان آورده ایم که بهتر است از آن‌ها را نیز رعایت کنید:

از زدن بیش از اندازه عطر به خود خودداری کنید

شاید افرادی که می‌خواهید با آن‌ها صحبت کنید، به بوی عطر حساسیت داشته باشند یا از آنجا که عطر سلیقه‌ای ست، از بوی آن خوششان نیاید، بهتر است که آن را روی خودتان خالی نکنید تا مبادا برای دیگران آزار دهنده باشد. زدن ۲ تا ۳ اسپری از آن کافی ست تا تاثیر خودش را بگذارد.

کفش‌های باز نپوشید

هیچکسی دوست ندارد پا‌های برهنه شما را ببینید، به خصوص در یک مصاحبه کاری. اگر چه شما با پوشیدن صندل یا کفش‌های جلو باز احساس راحتی می‌کنید، اما این پوشش برای چنین موقعیتی مناسب نیست؛ بنابراین بهتر است که از پوشیدن صندل خودداری و پاهایتان را برای چند ساعت در کفش‌ها پنهان کنید.

از پوشیدن لباس‌های چروک بپرهیزید

قبل از این که به مصاحبه کاری بروید، از صاف و بدون چروک بودن لباس هایتان اطمینان حاصل کنید. حضور در مصاحبه کاری با لباس‌های چروک، این حس را به مصاحبه گر می‌دهد که شما به ظاهر و به تبع به کارتان اهمیت زیادی نمی‌دهید. علاوه بر آن، نشانه این است که شما به جزییات توجه زیادی نمی‌کنید که در نتیجه از نظر آن‌ها گزینه خوبی برای کار در آن شرکت نخواهید بود.

برای "مصاحبه‌های استخدامی" چه بپوشیم؟

شاید تصور خیلی‌ها از پوشیدن لباس رسمی برای آقایان کت و شلوار باشد، اما لباس‌های رسمی ویژگی بارزی که دارند این است که مرتب اند و از نظر همه ظاهر مستحکم تری به افراد می‌دهند. یا برای خانم‌ها لباس‌های رسمی مانتو و شلوار‌هایی که رنگ‌های تیره داشته و ساده ترند.

اما در این جا ما به شما میگوییم که برای آقایان و خانم‌ها چه نوع لباس‌هایی در زمان مصاحبه بهتر است.

لباس‌های مناسب در مصاحبه‌های استخدامی برای آقایان

شلوار‌های یکدست با رنگ‌های آبی تیره و خاکستری و بلوز‌های با آستین بلند به رنگ سفید مناسب‌ترین لباس‌ها برای زمان مصاحبه هستند رنگ‌های روشن و خیلی تند برای زمان مصاحبه پیشنهاد نمیشوند. در صورت تمایل کمربند و گاهی اوقات کراوات هم به سلیقه‌ی شخصی میتواند به این لباس‌ها اضافه شود.

ترجیحا از کفش‌های چرمی یا ورنی استفاده کنید تا ظاهر بهتری داشته باشید. آقایان بهتر است هیچ نوع جواهری را استفاده نکنند البته به جز ساعت استفاده از دستبند‌های رنگی و فانتزی برای زمان مصاحبه چندان خوشایند نیست.

آرایش و مرتب کردن مو‌ها بسیار مهم هستند به هیچ وجه مو‌های شما نباید دارای مدل‌های فانتزی و خاص باشد فقط کافیست مو‌های مرتب و ساده داشته باشید.

استفاده از ادکلان بسیار خوب است، اما نباید تند و زننده باشد ترجیحا از ادکلان‌هایی با رایحه ملایم استفاده کنید.

ناخن‌های تان را در زمان مصاحبه کوتاه و مرتب کنید ناخن بلند بسیار دور از شان خواهد بود. یک کیف کوچک از رزومه و مدارک و مهارت‌هایی که داشتید همراه خود ببرید.

لباس‌های مناسب در مصاحبه‌های استخدامی برای خانم‌ها

برای خانم‌ها نیز مانتو‌های تیره‌تر و یا مشکی پیشنهاد میشود، زیرا رنگ مشکی رسمی‌تر است. حتما باید نوع مانتویی که میپوشید رسمی باشد مدل‌های فانتزی برای زمان مصاحبه خوب نیست.

شلوار‌هایی که انتخاب می‌کنید متناسب با نوع مانتوی شما باید از نظر رنگ و مدل تطابق داشته باشد. خانم‌ها ترجیحا از صندل‌های تابستانی در زمان مصاحبه استفاده نکنند کفش‌ها هر چقدر پوشیده‌تر باشند رسمی‌تر هستند.

رنگ روسری و شال هم باید ترجیحا از رنگ‌های ملایم باشد مثل آبی آسمانی یا صورتی ملایم یا سفید برای خانم‌ها هم توصیه شده که از زیور آلات در زمان مصاحبه استفاده نکنند علت اصلی آن هم این است که تمرکز و حواسشان هنگام صحبت کردن از بین خواهد رفت.

خانم‌ها هم باید یک کیف کوچک از مدارک و رزومه همراه داشته باشند تا در صورت نیاز آن را به کارفرما تحویل دهند.

اما نکته‌ی مهمتر از همه در زمان استخدام چیز‌هایی است که نباید با خود به همراه داشته باشید که از مهمتری آن‌ها آدامس است! هرگز نباید در زمان مصاحبه آدامس بجویید.

گوشی همراهتان را یا سایلنت یا خاموش کنید در هنگام مصاحبه باید سکوت وآرامش کافی در فضا وجود داشته باشد.

از خوردن و آشامیدن در زمان مصاحبه اکیدا خودداری کنید شما برای انجام مصاحبه‌ی استخدامی میروید بنابراین باید دقت کنید که بردن خوراکی در جلسه مصاحبه کاری دور از شان است.

حتما قبل از مصاحبه همه چیز را چک کنید تا آماده باشید لباس و کفش‌های تان مرتب و منظم باشد پاکیزگی شما نشان از شخصیت شما دارد بنابراین دقت کنید تا با رعایت تمام موارد در مصاحبه موفق شوید.
منبع: ایران بانو

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار