گوناگون

چند روش خانگی از بین بردن پوست مرده و خشک پا

چند روش خانگی از بین بردن پوست مرده و خشک پا

پارسینه: یک سطل را از آب گرم پر کنید. پای خود را برای مدت ۲۰ دقیقه در آب گذاشته و به آرامی آن را پاکسازی کنید. سپس با استفاده از یک حوله نرم، پای خود را خشک کرده و با لوسیون یا هر کرم دیگری آن را مرطوب نموده و جوراب بپوشید. این روش را به طور منظم تکرار نمایید.

چند روش خانگی از بین بردن پوست مرده و خشک پا
داشتن پا‌های زیبا و لطیف می‌تواند نشانگر سلامت و بهداشت فرد باشد. از طرفی قرار گرفتن طولانی مدت پا‌ها در کفش، استفاده از کفش‌های نامناسب، عدم رعایت بهداشت، پیاده روی زیاد و پابرهنه رفتن جزء عواملی است که باعث ایجاد پوست مرده پا که ویژگی‌هایی مثل خشکی و ضخامت، ترک خوردگی، درد، خارش و در نهایت ظاهری نامناسب در پا‌ها دارد. این مشکل در افراد مبتلا به دیابت، پسوریازیس و اگزما بیشتر رخ می‌دهد و آن‌ها اغلب دارای پوست خشک و سختی می‌باشند. راه‌های زیادی برای از بین بردن این وضعیت وجود دارد، اما راه‌های طبیعی می‌توانند بی خطر و مقرون به صرفه باشند. در اینجا برخی از مهمترین درمان‌های طبیعی و موجود در خانه آورده شده است. می‌توانید آن‌ها را امتحان کرده و باعث حفظ بهداشت و سلامت پا‌های خود شوید. برای گرفتن نتیجه مطلوب بهتر است روش‌های مطرح شده را قبل از رفتن به رختخواب انجام دهید.

۱. آب گرم
آب گرم یکی از ساده‌ترین روش‌های درمان پوست‌های مرده پا بوده و کمک می‌کند تا فشار عضلات پا کاهش یابد.

روش کار
یک سطل را از آب گرم پر کنید. پای خود را برای مدت ۲۰ دقیقه در آب گذاشته و به آرامی آن را پاکسازی کنید. سپس با استفاده از یک حوله نرم، پای خود را خشک کرده و با لوسیون یا هر کرم دیگری آن را مرطوب نموده و جوراب بپوشید. این روش را به طور منظم تکرار نمایید.

۲. لیمو برای از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پا
ماهیت اسیدی موجود در لیمو باعث از بین رفتن سلول‌های مرده پوست، نرمی و لطافت آن می‌شود.

روش کار
مقداری آب لیمو را درون یک سطل ریخته و پای خود را به مدت ۱۵ دقیقه در آن بگذارید. از یک برس یا سنگ پا برای تمیز کردن پا استفاده نمایید. سپس آن را با آب شسته و خشک نمایید. با استفاده از یک کرم، مرطوب نمایید.

روش دیگر اینکه ابتدا پا‌های خود را با آب و صابون تمیز شسته و خشک نمایید. سپس یک قاشق چایخوری وازلین و آب لیمو را با یکدیگر ترکیب کرده و روی مناطق خشک و ترک خورده پا بمالید. یک جوراب بپوشید و به رختخواب بروید. اینکار باعث حفظ رطوبت پا می‌گردد. صبح روز بعد پوسته‌های پا را جدا نمایید. این روش را به طور منظم تکرار کنید.

۳. گلیسیرین برای نرم کردن پوست پا
گلیسیرین می‌تواند پوست شما را نرم‌تر و سفیدتر کند.

روش کار
مقدار کافی از گلیسیرن و آب لیمو را ترکیب کرده و به پا‌های خود بمالید. ۲۰ دقیقه صبر کنید سپس با آب بشویید. این روش را به صورت منظم تکرار کنید.

روش دیگر اینکه یک قاشق غذاخوری از گلیسیرین و آب لیمو را با سه قاشق غذاخوری نمک دریا و گلاب، به خوبی ترکیب نمایید. این مخلوط را روی پوست مرده پا بزنید. ۵ دقیقه پوست را پاکسازی و لایه برداری کنید. سپس برای مدت ۲۰ تا ۲۵ دقیقه اجازه دهید مخلوط روی پا بماند. در نهایت آن را با آب سرد بشویید.

۴. سرکه
سرکه پوست را نرم و مرطوب کرده و باعث درخشش آن می‌شود.

روش کار
پای خود را با آب و صابون بشویید. یک لیوان سرکه را درون یک سطل آب ریخته و به خوبی هم بزنید. پای خود را به مدت ۴۵ دقیقه در آن بخیسانید. سپس با استفاده از یک اسکراب یا سنگ پا، چند دقیقه پای خود را مالش داده و تمیز کنید. اکنون پا‌ها را شسته و خشک کنید. یک کرم مرطوب کننده یا روغن را روی پابزنید. این روش را مرتبا تکرار نمایید.

روش دیگر اینکه مانند روش قبل عمل کرده فقط علاوه بر سرکه یک فنجان ضدعفونی کننده دهان (دهانشویه) را هم به آب درون سطل اضافه کنید. خوب مخلوط کرده و پای خود را به مدت ۲۰ دقیقه در آن بگذارید. سپس مانند روش قبل عمل کنید.

۵. بلغور جو دو سر
بلغور جو دوسر پوست مرده را از بین برده و باعث لطافت و نرمی آن می‌شود.

روش کار
مقدار کافی از بلغور را با گلاب (یا شیر و یا روغن جوجوبا) مخلوط نمایید. مخلوط را به کف پا زده و چند دقیقه بمالید. سپس به مدت ۳۰ دقیقه اجازه دهید روی پا بماند. بعد از گذشت این مدت با آب سرد شسته و خشک نمایید. اینکار را سه بار در روز تکرار کنید.

۶. موز رسیده
موز یکی از موثرترین روش‌های حذف پوست مرده پا می‌باشد.

روش کار
یک موز رسیده را له کرده و به صورت خمیر یکدست در آورید. خمیر را روی پا زده و برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه اجازه دهید بماند. سپس با استفاده از آب سرد بشویید. این روش را روزانه تکرار کنید. می‌توانید برای افزایش اثر آن کمی آووکادو یا عسل به آن اضافه نمایید.

۷. لیسترین
لیسترین حاوی ماده‌ای به نام تیمول می‌باشد که به از بین رفتن باکتری، قارچ و پوست مرده کمک می‌کند.

روش کار
یک فنجان لیسترین و یک فنجان سرکه را در یک سطل آب بریزید. پای خود را به مدت ۲۰ دقیقه در آن بگذارید. سپس آن را با آب شسته و خشک نمایید. این روش را به طور منظم تکرار نمایید.

۸. جوش شیرین
جوش شیرین به آسانی باعث لایه برداری و از بین رفتن پوست‌های مرده پا می‌شود.

روش کار
یک چهارم قاشق چایخوری جوش شیرین را با مقدار کمی گلاب ترکیب کرده تا یک خمیر صاف بدست آید. آن را روی پا زده و چند دقیقه ماساژ دهید. سپس ۱۵ دقیقه صبر کنید و با آب بشویید. پا‌ها را خشک کرده و مرطوب نمایید. این روش را به طور منظم تکرار نمایید.

۹. عسل
عسل باعث نرم شدن و از بین رفتن پوست مرده پا می‌شود. همچنین در حفظ رطوبت پوست موثر است.

روش کار
مقدار کافی عسل را به آب درون یک سطل اضافه کرده و به خوبی ترکیب نمایید. پا‌های خود را به مدت ۲۰ دقیقه در آن بگذارید. سپس آن را با آب شسته و خشک نمایید. در نهایت پا‌های خود را با یک کرم مرطوب نمایید. این روش را سه بار در هفته تکرار نمایید.

روش دیگر اینکه یک قاشق غذاخوری عسل، آرد برنج، روغن زیتون و یک قاشق چایخوری سرکه سیب را با یکدیگر مخلوط نمایید. مخلوط بدست آمده را به پا‌های خود بمالید و ۱۵ دقیقه صبر کنید. سپس آن را با آب شسته، خشک نموده و با استفاده از یک کرم مرطوب نمایید.

منبع: ۲ نفره

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار