گوناگون

نوزاد چپ دست یا راست دست؟

نوزاد چپ دست یا راست دست؟

پارسینه: تشخیص زودهنگام دست غالب در نوزادان به محققان کمک می‌کند تا احتمال بروز بیماری‌هایی، چون اوتیسم، افسردگی و نیز برخی مشکلات عصبی شناختی اولیه را در این قبیل نوزادان تحت کنترل بگیرند.

نوزاد چپ دست یا راست دست؟
دانشمندان راه جدیدی ابداع کرده‌اند تا از طریق آن بتوانند چپ‌دست یا راست‌دست بودن جنین را در داخل رحم پیش‌بینی کنند. به نقل از سلامت نیوز، محققان اعلام کرده‌اند که بین اولویت استفاده از هر کدام از دست‌ها بعد از تولد در نوزادان و این که جنین داخل رحم کدام انگشت دستش را در دهان می‌مکد، ارتباط مستقیمی وجود دارد.


با وجود عوامل درونی و نیز اثرات ژنتیکی در تعیین دست غالب در نوزادان، پژوهشگران هنوز هم به درستی نمی‌دانند چه عاملی در تعیین دقیق اولویت استفاده از دستی خاص در نوزادان موثر است.


با این تصور، محققان ایتالیایی نوعی روش غربالگری پیش از تولد ابداع کرده اند که به دقت مشخص می‌کند نوزاد بعد از تولد راست دست می‌شود یا چپ دست. در این روش از سونوگرافی چهار بعدی برای نقشه برداری از الگو‌ها و مشخص کردن حرکات دست جنین در داخل رحم استفاده می‌شود.


محققان این روش تصویربرداری را از روش اولیه بررسی جنین داخل رحم وام گرفتند، اما برای این منظور به بررسی دقیق تری برای تعیین حرکات دست جنین نیاز است؛ به عنوان مثال، حرکاتی که در آن جنین دستش را به سمت چشمش می‌برد یا حتی کشیدن یک دست به دیواره رحم. مطالعه این حرکات به طور دقیق می‌تواند راست دست یا چپ دست بودن نوزادان را بعد از تولد مشخص کند.


این پژوهشگران ۲۹ زن باردار را مورد مطالعه قرار دادند و در هفته‌های ۱۴، ۱۸ و ۲۲ بارداری و هر بار به مدت ۲۰ دقیقه حرکات جنین را تحت کنترل گرفتند. آن‌ها دریافتند که جنین‌ها در هفته ۱۸ بارداری شروع به استفاده از دست خود می‌کنند و معمولا از دست غالب خود برای حرکات داخل رحم بهره می‌گیرند.


آن‌ها با کمک سونوگرافی جدید الگو‌هایی از حرکات دست جنین تهیه کردند و به این وسیله دست غالب آن‌ها را نیز مشخص کردند و بعد از گذشت ۹ سال نتیجه به دست آمده را بررسی کردند تا صحت آزمایش‌های خود را نشان دهند. دانشمندان در نهایت دقت نتایج خود را بین ۸۹ تا ۱۰۰ درصد اعلام کردند.
منبع: سلامت نیوز


تشخیص زودهنگام دست غالب در نوزادان به محققان کمک می‌کند تا احتمال بروز بیماری‌هایی، چون اوتیسم، افسردگی و نیز برخی مشکلات عصبی شناختی اولیه را در این قبیل نوزادان تحت کنترل بگیرند.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار