گوناگون

سرزمین لی‌لی‌پوت‌های ایرانی کجاست

سرزمین لی‌لی‌پوت‌های ایرانی کجاست

پارسینه: شاید تا به حال فیلم‌های تخیلی در مورد سرزمین لی‌لی‌پوت‌ها دیده باشید، اما آیا تا به حال در مورد سرزمین لی‌لی‌پوت‌های ایرانی چیزی شنیده‌اید؟

شاید تا به حال فیلم‌های تخیلی در مورد سرزمین لی‌لی‌پوت‌ها دیده باشید، اما آیا تا به حال در مورد سرزمین لی‌لی‌پوت‌های ایرانی چیزی شنیده‌اید؟

روستا‌های ایران با وجود مراتع، معماری خاص، کوچه‌باغ‌های زیبا، فرهنگ، مراسم کهن و هنر‌های تزیینی فضای خاصی را می‌سازد که از هر جهت منحصر به فرد و هر کدام به تنهایی پدیده‌ای سحرآمیز است که نظر هر ببینده را به خود جلب می‌کند. در مناطق روستایی زندگی با طبیعت درآمیخته و به نوعی یادآور طبیعت و بهره‌گیری از آن است.
سرزمین لی‌لی‌پوت‌های ایرانی کجاست

فضای کالبدی و فرهنگی روستا‌های ایران نه تنها بستر شکوفایی بخش مهمی از میراث فرهنگی و تاریخی ایران است، بلکه نشانگر سازگاری انسان با طبیعت است که در هر گوشه ایران پراکنده است. دیدار و تماشای روستا‌های ایران هر بیننده‌ای را حیرت‌زده می‌کند. روستا‌هایی با ویژگی‌های خاص که با شرایط خاص منطقه خود سازگاری غریبی دارند. از جمله این روستا‌ها باید به روستا‌های دامنه‌ای اشاره کرد که آدمی هیچگاه از تماشای چشم‌انداز‌های بدیع خانه‌های پله‌ای، دره‌های خوش‌منظره و کوه‌های بلند آن خسته نمی‌شود. یکی از این روستا‌ها که به نوعی بتوان آن را جزء عجایب ایران قلمداد کرد، ماخونیک است.


ماخونیک سرزمین لی‌لی‌پوت‌های ایرانی

روستای ماخونیک یکی از هفت روستای شگفت‌انگیز جهان است. به لحاظ شهرت آن به شهر «لی‌لی‌پوت‌ها»، جذابیت‌های حیرت‌انگیزی دارد. این روستا به دلیل قد کوتاه مردمان آن در بین گردشگران به سرزمین لی‌لی‌پوت‌های ایرانی شهرت یافته و این امر تنها یکی از دلایل اشتهار آن است. اهالی آن کوتاه‌قد بوده و به زحمت قدشان از ۱۴۰ سانتی‌متر تجاوز می‌کند. البته این موضوع مربوط به گذشته است در این روستا تقریبا قد‌ها متعادل شده است.


ماخونیک روستایی است که در دهستان دُرُح بخش مرکزی شهرستان سربیشه استان خراسان جنوبی واقع شده است. ماخونیک در میان مردم روستا به معنی «چشمه ما» و نیز «سرمای زیاد» است.

روستای ماخونیک با قرار گرفتن در دامنه کوه، چشم‌اندازه زیبایی را به وجود آورده است. از جاذبه‌های معماری ماخونیک فقدان کوچه‌های صاف و هموار است. تمام کوچه‌ها شیب دارند. این روستا به دلیل معماری ساده و موقعیت بکر آن موردتوجه گردشگران و پژوهشگران است.
سرزمین لی‌لی‌پوت‌های ایرانی کجاست

آب‌وهوای این روستا در پاییز ملایم، اما زمستان سرد و تابستان گرم و خشکی دارد. روستای کوچک ماخونیک علاوه بر آب و هوای دلپذیر پاییزی و منظره چشم‌نواز کوهستانی، قدمتی سیصد ساله دارد و در کنار جاذبه‌های طبیعی، ردپای تاریخ را نیز می‌توان در این روستا دید. از جاذبه‌های تاریخی روستا می‌توان به سنگ‌نگاره‌های ماخونیک، خانه‌های قدیمی آن اشاره کرد.
منبع: همگردی

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار