گوناگون

زشت‌ترین شهر جهان را بشناسید

زشت‌ترین شهر جهان را بشناسید

پارسینه: «شارلروآ» شهری از توابع «والوون» در بلژیک است که از ۱۰ سال گذشته، عنوان زشت ترین شهر جهان را یدک می کشد.

زشتی این شهر علاوه بر جذب گردشگران کنجکاو، سرمایه گذاران ثروتمند را به کمربند زنگ زده اروپای شمالی می‌کشاند.
زشت‌ترین شهر جهان را بشناسید


در سال ۲۰۰۸، یک روزنامه هلندی نظرسنجی در خصوص زشت‌ترین شهر اروپا را منتشر کرد. بسیاری از شرکت کنندگان در این نظرسنجی شهر شارلروآ در بلژیک را زشت‌ترین شهر جهان معرفی کردند. پایگاه‌های رتبه سنجینیز به تبعیت از نظرسنجی روزنامه هلندی، عنوان زشت‌ترین شهر جهان را به شارلروآ دادند. حتی برخی از روزنامه‌های انگلیسی شارلروآ را شهر افسرده کننده معرفی کردند که از قابلیت‌های لازم برای برگزاری اجلاس گروه ۲۰ مناسب نیست. این گزارش موجب شد شارلروآ رسما به عنوان زشت‌ترین شهر نه تنها در اروپا بلکه در جهان معرفی شود.


این در حالی است که اتباع این شهر معتقدند شارلروآ برخلاف نتایج نظرسنجی‌ها چندان هم زشت نیست. از سوی دیگر، انتشار گزارش‌های متعدد در خصوص زشتی این شهر موجب شد بسیاری از گردشگران کنجکاو برای بازدید به شارلروآ بروند. سرمایه گذاران نیز از این فرصت استفاده کردند تا با سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف به زشت‌ترین شهر رونق ببخشند.

زشت ترین شهر جهان از دید نیکلاس بویسارت

«نیکلاس بویسارت»، راهنمای تور شهری شارلروآ بر این باور است که این شهر فوق العاده است. او به مدت ۱۰ سال، راهنمای تور شهری شارلروآ بود و در این مدت مناطق ناشناخته شهر را به گردشگران نشان داده است. نهایت تلاش او این است که برچسب زشت‌ترین شهر جهان را از شارلروآ دور کند. این راهنمای تور گفت: بدون شک شارلروآ در نگاه اول ۹۵ درصد از گردشگران، شهری زشت، دلگیر و افسرده کننده با آسمان کاملا ابری است، ولی با بازدید از مناطق ناشناخته آن تغییر عقیده می‌دهند. گردشگران پس از مشاهده مناطق زیبای شارلروآ به این باور می‌رسند که این شهر دیگر زشت‌ترین شهر جهان نیست.


وی افزود: مقامات شارلروآ در سال‌های گذشته اقدامات لازم برای زیباسازی شهر را اتخاذ کرده اند. کاهش تعداد خودرو‌ها در این شهر و افزایش فضا‌های باز برای رهگذران یکی از مهمترین علل تغییر چهره این شهر است. ساختمان ها، رستوران ها، فروشگاه ها، نمای مرکز شهر را کاملا عوض کرده و موجب سرمایه گذاری‌های گسترده‌ای برای ارتقای مراکز فرهنگی این شهر شده اند.

این راهنمای گردشگری بر این باور است که عنوان زشت‌ترین شهر جهان برای شارلروآ همانند یک چاشنی انفجار عمل کرده و باعث شده است علاوه بر جذب گردشگران کنجکاو، مقامات این شهر تلاش بیشتری برای تغییر چهره آن انجام دهند. با وجود این، تصمیم گیری در خصوص زیبایی شارلروآ همچنان مشکل است؛ چراکه برخی از نقاط شهر همچنان بافت زشت خود را حفظ کرده اند. ساختمان‌ها به زشتی قبل باقی مانده اند و حتی بوی بد در برخی خیابان‌ها به مشام می‌رسد. به نظر می‌رسد طی ۱۰ سال آینده برچسب زشت‌ترین شهر جهان به طور کامل از شارلروآ حذف شود.
منبع: باشگاه خبرنگاران

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار