گوناگون

صندلی ماشین کودک چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

صندلی ماشین کودک چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

پارسینه: برای ایمنی کودک هنگام رانندگی از صندلی مخصوص کودک استفاده می‌شود. صندلی ماشین کودک باید مناسب سن کودک بوده و استاندارهای لازم را داشته باشد.

معمولا کودکان به دلیل وزن سبکی که دارند در سوانح جاده‌ای بیشتر در معرض آسیب هستند و احتمال پرت شدن آن‌ها بیشتر است. همانطور که برای ما بزرگتر‌ها وسایل ایمنی مثل کمربند موجود است باید برای کودکان هم شرایط مشابهی را به وجود آوریم تا بتوانیم با خیال راحت رانندگی کنیم. یکی از این وسایل که نقش قابل توجهی هم در ایمن‌سازی کودک دارد صندلی ماشین کودک است. برای اینکه بدانید صندلی ماشین کودک چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد و به هنگام خرید آن به چه مواردی باید دقت کنید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

صندلی ماشین کودک چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟
حوادث رانندگی برای کودکان، تنها مختص کشور ما نیست و در اروپا هم سالیانه ۶۰ هزار کودک در سوانح رانندگی مجروح و ۷۵۰ نفر نیز کشته می‌شوند. علت این امر استفاده نکردن کودکان از کمربند ایمنی و یا صندلی متناسب با وزن و سن آن‌هاست.

برخی از والدین تصور می‌کنند اگر کودک خود را در صندلی عقب بنشانند در صورت تصادف خطری متوجه او نخواهد شد، اما در اینگونه مواقع احتمال پرت شدن کودک از صندلی عقب به سمت شیشه در مقایسه با افراد بزرگسال شش تا هفت برابر است. برای امنیت بیشتر کودکان، صندلی‌هایی مخصوص آن‌ها طراحی شده است که در موقع ترمز شدید احتمال صدمه به کودک را به میزان بسیار زیادی پایین می‌آورد. بطوریکه نتایج مطالعه نشان می‌دهد که این صندلی‌ها خطر آسیب‌های وخیم را ۷۸ درصد و خطر آسیب‌های جزیی را ۷۵ درصد می‌کاهند. درواقع برای بچه‌ها استفاده از این صندلی ماشین کودک بسیار مفیدتر از بستن کمربند‌های معمولی است.


هنگام خرید صندلی اتومبیل کودک باید برچسب آن را نگاه کرده و صندلی مناسب وزن کودک را انتخاب کرد. بین ۰ تا ۳ سالگی صندلی‌ها این گونه تقسیم‌بندی می‌شوند:


گروه ۰ مناسب از زمان تولد تا زمانی که وزن کودک به ۱۰ کیلوگرم برسد.

گروه ۰+ مناسب از زمان تولد تا زمانی که وزن کودک به ۱۳ کیلوگرم برسد.

گروه ۱ مناسب برای کودکانی با وزن ۹ تا ۱۷ کیلوگرم می‌باشد.

گروه ۲ و ۳ مناسب برای کودکانی با وزن ۱۵ تا ۲۵ کیلوگرم و ۲۵ تا ۳۶ کیلوگرم می‌باشد.


توجه: دقت داشته باشید که روی برچسب صندلی علامت «universal» نوشته شده باشد. بودن این علامت یعنی صندلی برای انواع اتومبیل‌ها مناسب است.


صندلی رو به عقب
صندلی ماشین کودک زیر یک سال شما باید همیشه رو به عقب باشد. نوزادانی که قادر به نشستن هستند می‌توانند روی این مدل بنشینند. این صندلی‌ها قابل تغییر هستند و بچه‌های کمتر از یک سال و کمتر از ۹ کیلوگرم با قد کمتر از ۷۰ سانتی‌متر حتما باید در این نوع صندلی‌ها قرار بگیرند. بهتر است پشتی این صندلی‌ها را در زاویه ۴۵ درجه قرار دهید. نشستن رو به عقب در صندلی ماشین بهترین نوع نشستن برای کودک شماست، زیرا کودکان ستون فقراتی به شدت آسیب‌پذیر دارند و در این حالت کودک به صندلی تکیه داده است.


صندلی رو به جلو
زمانی که کودک به اندازه‌ای بزرگ شد که توانست رو به جلو بنشیند، می‌توانید در صورت دو وضعیتی بودن صندلی ماشین کودک، وضعیتش را تغییر دهید یا یک صندلی رو به جلو برایش تهیه کنید. صندلی‌های پیشرفته‌ای وارد بازار شده که سیستم رگلاژ داشته و قابل تنظیم برای هر سنی است. این صندلی‌ها به شکل سبد نوزاد هم درمی‌آیند و در دوران نوزادی می‌توان از آن‌ها به‌عنوان سبد حمل هم استفاده کرد. بچه‌ها باید تا حداقل ۴ سالگی یا وزن ۲۰ تا ۴۰ کیلویی، از این صندلی‌های ایمنی استفاده کنند و بعد‌ها صندلی حامی برای آن‌ها جایگزین می‌شود.صندلی حامی
تا زمانی که کودک‌تان به اندازه‌ای بزرگ نشده که بخواهد از کمربند ایمنی استفاده کند، بهتر است از صندلی حامی استفاده کنید. تنها کاری که این صندلی‌ها انجام می‌دهند اصلاح نحوه قرار گرفتن کمربند ایمنی خودرو روی بدن کودک است تا وقتی کودک ۸ سال دارد یا قدش از ۱۴۴ سانتی‌متر کمتر است، باید از این صندلی استفاده کند. کمربند ایمنی برای درست قرار گرفتن باید روی سینه قرار بگیرد نه روی گردن یا صورت. به یاد داشته باشید فرزندتان همچنان باید در صندلی عقب بنشیند، زیرا امنیت بیشتری دارد. در حالت درست نشستن، کودکتان باید طوری به صندلی تکیه داده که پا‌ها از لبه صندلی آویزان بوده و کمربند از وسط سینه و شانه عبور کند. حواستان باشد که کمربند ایمنی مانع تنفس راحت فرزندتان نشود.


ویژگی‌های یک صندلی ماشین کودک استاندارد
صندلی استاندارد کودک باید قابل اتصال به بدنه اصلی باشد. در واقع تعدادی از صندلی‌ها فقط به روکش یا کمربند ایمنی خودرو متصل می‌شوند که این حالت ضریب امنیت را تا حد بسیار زیادی کم خواهد کرد. پس اگر بتوان صندلی کودک را به بدنه سخت و فلزی صندلی اتومبیل متصل کرد، بیشترین ایمنی برای کودک فراهم خواهد شد.

صندلی کودک باید دارای کمربند ویژه‌ای هم باشد تا او در اثر تکان‌های شدید خودرو، به اطراف پرتاب نشود. این کمربند باید از جنس نرمی ساخته شده باشد تا بدن کودک را نیز آزار ندهد و در اثر ترمز‌های شدید، باعث زخم شدن یا وارد شدن فشار بیش از حد روی بدن و استخوان‌بندی ظریف کودک نشود. این نوع کمربند‌ها که معمولا به صورت ضربدری است، با یک لایه محافظ بسیار لطیف و نرم پوشانده می‌شود تا کودک به هیچ عنوان صدمه نبیند. همچنین بهتر است صندلی‌هایی را انتخاب کنید که روکش آن‌ها قابل تعویض یا شست‌وشو باشد.

قبل از حرکت صندلی مخصوص کودک را چک کنید
زمانی که صندلی ماشین کودک مناسب را خریده‌اید و آن را در ماشین نصب کرده‌اید نیز فراموش نکنید که همیشه باید قبل از شروع حرکت، آن را بررسی نمایید تا از اتصال کامل و صحیح آن مطمئن شوید و سپس کودک و نوزاد دلبند خود را در آن قرار دهید.

منبع: مجله اینترنتی ستاره

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار